فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تهاجم فرهنگی دشمن در برابر اسلام

از صد سال قبل هم تهاجم فرهنگی علیه اسلام بود؛ اما وقتی انسان با یک دشمن خواب آلوده روبه روست، آرایش نظامیش یک نوع است؛ وقتی با یک دشمن بیدار روبه روست، آرایش نظامی نوع دیگر میشود. آن روز عالم اسلام، خواب آلوده، بلکه تخدیر شده و مست بود؛ اصلا گاهی دشمن به او ضربه ای میزد، یک سوزن در رگش فرو میکرد و چیزی تزریق میکرد؛ تمام میشد میرفت؛ اما الان اسلام بیدار است؛ دشمن دنیای غرب، امروز بیدار است؛ مثل قهرمانی در میدان است؛ یک خاطره ی تمام نشدنی از شخصیتی مثل امام را با خودش دارد؛ این همه ذخیره ی انقلابی دارد؛ این همه جوان خوب دارد؛ اینها شوخی نیست. امروز دشمن در مقابل وضع کنونی ما، آن ژست و آرایش نظامی صد سال یا پنجاه سال پیش را به خود نمیگیرد. ما باید آرایش جدید دشمن را بشناسیم؛ اگر نشناختیم و خوابیدیم، از بین رفته ایم؛ همان «من نام لم ینم عنه» است. «ان اخا الحرب الأرق و من نام لم ینم عنه»(33) باید بیدار باشد؛ و اگر تو خوابیدی، لازمه اش این نیست که حتما دشمن تو در سنگر مقابل خوابیده باشد؛ او ممکن است بیدار باشد. هدف از این تبلیغات چه بود؟ هدف از تبلیغات، روحانیت نبود - روحانیت که خصوصیتی نداشت - هدف از این تبلیغات، دین بود. اگر ما بیاییم حیثیت روحانیت و فقاهت و رتبه ی علمی فقاهت و تأثیر آن را در حرکت کلی یک کشور منکر بشویم، یا زیر سؤال ببریم یا دچار خدشه بکنیم، در حقیقت به گرایش دینی طبقه ی کارآمد و عظیمی لطمه زده ایم و این همان کاری است که آنها میخواهند، و آبی است به آسیاب دشمن ریختن؛ لذا باید در محیط دانشگاه، به این نکته خیلی توجه شود.( دیدار با اعضای ستاد پیگیری قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد 30/9/1370)

عوض کردن ذهنیت مردم، هدف تهاجم فرهنگی دشمن

هدف تهاجم فرهنگی دشمن این است که ذهن مردم را عوض کند؛ از راه اسلام منصرف نماید و از مبارزه ناامید سازد. آن آقایی که به حسب آنچه که ما میبینیم خسر الدنیا و الاخرة است، بر میدارد مینویسد که «ملت ایران خسر الدنیا و الآخرة شده اند»! مینویسند، و چاپ هم میکنند که «مسلمانهای عالم و از جمله ملت ایران، خسر الدنیا و الاخرة شدند.» چرا؟ چون با آمریکا جنگیدند؛ مقصودش این است! این، خسر الدنیا و الاخرة بودن است؟! ملت ایران که توانست خود را از ذلت وابستگی نجات دهد؛ توانست خود را از ذلت و ننگ ارتباط و اتصال با رژیم منحوس دست نشانده ی فاسد پهلوی و ارتباط با آمریکا نجات دهد و اینطور شجاعت و شهامت و سربلندی در دنیا از خود به نمایش بگذارد و در جاده ی آزادگی گام نهد، خسر الدنیا و الاخرة است؟! این جوانان ما، این خانواده های مؤمن ما، این زن و مرد دلباخته ی دین و عاشق راه خدا، خسر الدنیا و الاخره اند؟! خودشان خسر الدنیا و الاخره اند! کسی که این را میگوید، حقیقتا خسر الدنیا و الاخرة است. نه دنیا دارند، نه آخرت. دنیاشان، دنیای نکبت؛ آخرتشان هم بلاشک، قهر و عذاب الهی است. نسبت به مردم این حرفها را میزنند و پخش هم میکنند. برای چه پخش میکنند؟ برای اینکه مردم را متزلزل کنند؛ برای اینکه ایمان مردم را عوض کنند. این، کار کیست؟ کار همان دشمنی که استقلال اقتصادی به ضرر اوست، استقلال سیاسی به ضرر اوست؛ استقلال فرهنگی به ضرر اوست.(بیانات در دیدار کارگران و فرهنگیان کشور، به مناسبت روز کارگر و روز معلم 15/2/1372)

اجرای نقشه دشمن: ایجاد مشکلات اقتصادی و تشنج در کشور

اجرای نقشه ی دشمن چه چیزهایی است؟ اولا تا آنجا که بتوانند - زورشان برسد و تیغشان ببرد - مشکلات اقتصادی برای کشور درست کنند و بتراشند؛ تحریم اقتصادی کنند و به مجازات شرکتها بپردازند - همینهایی که میشنوید - جلو خط لوله ای را که فلان کشور میخواهد از اینجا بکشد، بگیرند! در امر تجارت کشور، اخلال ایجاد کنند؛ مثل دو سال قبل که در دنیا به دروغ شایع کردند پسته ی ایران سرطانزاست! در باب صنایع غیرنفتی هم هر طور که میتوانند، بازارها را اشباع کنند، با دولتها و با کمپانیها بسازند و به طور خلاصه، مشکلات اقتصادی برای کشور درست کنند. در کنار این، در تبلیغات خودشان، نسبت به مسائل اقتصادی کشور، بزرگنمایی هم بکنند. البته مشکلات اقتصادی هست؛ اما دولت ما هم که بیکار نیست، کار دیپلماسی و کار تجاری میکند. وزارت خارجه، وزارت بازرگانی، وزارت صنایع، وزارت راه و وزارت نفت، هر کدام از یک طرف، دائم مشغولند، دائم کار میکنند. در این دنیای بزرگ، بالاخره دشمن تلاش میکند. ما هم که دست و پایمان چلاق نیست! اقدام میکنیم و اقدام ما بر اقدام دشمنان - در بسیاری از موارد- فائق هم می آید؛ اما در تبلیغات بیگانگان، این بخش از فعالیتهای مسئولان کشور، مسکوت گذاشته میشود. آنها مرتب در تبلیغات، فقط بزرگنمایی مشکلات میکنند و به دروغ میگویند: ایران چنین است، ایران چنان است، تورم چنان است، دولت ورشکسته است و...! کاری میکنند که روحیه ی مردم را تضعیف نمایند و مردم احساس کنند که ای داد، چه اتفاقی میخواهد بیفتد! در حالی که اگر مردم بدانند دولت و مسئولینشان چه تلاشهایی میکنند، پشتشان گرم و دلگرم میشوند. اینکه هم در زمان امام بارها ایشان به مسئولین میگفتند و ما هم بارها تأکید کرده ایم کارهایی را که انجام میدهید، به مردم بگویید - تا مردم بدانند شما چقدر کار میکنید - برای همین است. پس بزرگنمایی در مورد مشکلات اقتصادی، بخش دیگری از توطئه است. از طرفی به بهانه های مختلف، سعی میکنند در فضای سیاسی کشور، تشنج و جنجال به وجود آورند، تا خود این هم در مردم، احساس ناامنی و احساس عدم انتظام کارها را به وجود آورد. آنها به هر بهانه ای، به مناسبت مسائل امنیتی، به مناسبت محاکمه ی یک نفر، به مناسبت کشته شدن دو، سه نفر - که دولت با کمال پیگیری آن را دنبال میکند۔ شروع میکنند فضا را متشنج کردن و جنجال می آفرینند. این سال هفتادوهفتی که ما گذراندیم - تقریبا از اول تا آخر سال - بیشترین تلاش دشمنان ما و دشمنان این ملت، صرف همین میشد که در فضای سیاسی کشور، تشنج و جنجال ایجاد کنند! طبعا وقتی جنجال میشود، یک دسته از مردم، طرفدار یک حرف میشوند، دسته ی دیگر هم طرفدار حرفی دیگر میشوند و قهرا بین مردم، بگومگو به وجود می آید. دشمنان هم همین را میخواهند! (بیانات در دیدار مردم مشهد و زائران علی بن موسی الرضا علیه السلام در صحن امام خمینی 1/1/1378)