فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

توسل دشمن به دروغ و فریب

دشمن مایل نیست اهداف و مقاصد خیانت آمیز و جنایت بار خود را برای ملتها تشریح کند. لذا از دور شعارهای انسان دوستی، حقوق بشر، دمکراسی و غیره را بر سر دست میکند. اما این دروغگویی و فریب نمیتواند زیاد باقی بماند. قدرت طلبان و مستکبران عالم، در عمل خودشان را افشا میکنند. همین حالا در قضیه ی عراق ببینید. آمریکاییها صریحا میگویند ما میخواهیم به عراق بیاییم و یک حاکم آمریکایی را حداقل به مدت دو سال بر سر کار بگذاریم. این، افشای مافی الضمیر آمریکاییهاست. آنها در ته دلشان همین را میخواهند و به کمتر از این راضی نیستند. اگر بخواهند یک حاکم دست نشاندهی عراقی را هم بر سر کار بگذارند، باز آنها را اشباع نمیکند. آنها میخواهند یک ملت، یک کشور و یک مجموعه منابع انسانی و مالی و مادی را یکجا و یکپارچه در حلقوم شرکتهای افزون طلب صهیونیستی و مراکز قدرت جهانی بریزد و به کمتر از این راضی نیستند. خواست آنها این است.(بیانات در دیدار مردم آذربایجان غربی 28/11/1381)

راه علاج، عدم تسلیم

علاج کار در مقابل آمریکای ماجراجو و متجاوز چیست؟ یک عده نسخه ی تسلیم را تجویز میکنند؛ این نسخه کارساز نیست. البته شما جوانان میدانید، هرکس هم که از هویت انسانی مستقل برخوردار باشد میداند که نشان دادن نشانه های تسلیم در مقابل دشمن، به هیچ وجه کارساز نیست. نشانه های تسلیم و انقیاد و مرعوب شدن، دشمن را نیرومند میکند؛ به او روحیه میدهد و به او کمک میکند تا بتواند راه خود را در تجاوز ادامه دهد. بنابراین به هیچ وجه نباید تسلیم شد.(بیانات در دیدار با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی 22/2/1382)

مرعوب ساختن ملتها از ابزارهای دشمن

بزرگترین خطا و زیان و خطر برای یک کشور در چنین شرایطی این است که دشمن احساس کند که توانسته است او را مرعوب کند. اصلا یکی از ابزار ابرقدرتها مرعوب کردن است. گاهی اوقات هیبت ابرقدرتی در مقابل ضعفا تأثیرش از سلاح بیشتر است. بعضی کسان از ترس ابرقدرت همان بلایی را سر خودشان می آورند که آن ابرقدرت ممکن است سر آنها دربیاورد. مرعوب نشوید! بعضی کسان در گفتگوهای گوناگونی که این روزها وجود دارد، طوری حرف میزنند، به گونه ای عمل میکنند که آن انضباط لازمی را که در این شرایط، کشور به آن احتیاج دارد، بر هم میزنند. به نظر ما برخی از روی کج سلیقگی است و برخی نیز نتیجه ی همین مرعوب شدن است.(بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی 27/12/1380)