فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

عدم خوش بینی نسبت به دشمن

کسانی که روی مردم اثر میگذارند. کسانی که حرفشان، اقدامشان، عملشان، منششان، نوشته شان، روی مردم اثر میگذارد- چند خطر بزرگ آنها تهدیدشان میکند که باید بسیار مراقب باشند. یکی خطر خسته شدن است، یکی خطر راحت طلبی است، یکی خطر میل به سازش است، یکی خطر چسبیدن به منافع نقد است؛ همان بلایی که بر سر کسانی که انقلاب فلسطین را منحرف کردند، آمد؛ همان خطری که بر سر همهی رهبرانی آمد که ملتهای خودشان را از مسیر درست و راهی که شروع کرده بودند، منحرف کردند و بازداشتند. بارهای سنگین بر روی نیروهای اثرگذار روی ذهنهای مردم است. باید ایمان و پارسایی خودشان را تقویت کنند؛ باید اتکای خودشان را به لطف و فضل خدا زیاد کنند، باید به دشمن لحظه ای خوشبین نباشند؛ دشمن درصدد ضربه زدن است. اگر خواص یک کشور یعنی نیروهایی که با زبانشان، با قلمشان، با رفتارشان، با امضایشان، بر روی مسیر یک ملت اثر میگذارند- میل به سازش و راحت طلبی و زندگی مرفّه و خوشگذرانی کند و از حضور در میدانهای خطر خسته شوند، آن وقت خطر تهدید میکند. لذاست که شما میبینید امیر المؤمنین علیه السلام در دوران خلافت کوتاه خود، بیشترین خطابش، بیشتری ملامتش، بیشترین توصیه اش و بیشترین تذكرش، به کسانی است که به آنها مسئولیت داده بود تا بخشهای مختلفی را در آن کشور بزرگی که در اختیار آن حضرت بود، اداره کنند. امام بزرگوار ما بارها و بارها به مسئولان کشور، به ما، به شاگردان خودش، به دستپروردگان خودش، تذکر میداد. مضمون آن تذکر این بود که مبادا به چرب و شیرین زندگی راحت، خودشان را عادت بدهند و از مجاهدت در راه خدا باز بمانند.(بیانات در اجتماع بزرگ عزادارن در صحن مطهر امام خمینی(ره) 14/3/1379)

توسل دشمن به دروغ و فریب

دشمن مایل نیست اهداف و مقاصد خیانت آمیز و جنایت بار خود را برای ملتها تشریح کند. لذا از دور شعارهای انسان دوستی، حقوق بشر، دمکراسی و غیره را بر سر دست میکند. اما این دروغگویی و فریب نمیتواند زیاد باقی بماند. قدرت طلبان و مستکبران عالم، در عمل خودشان را افشا میکنند. همین حالا در قضیه ی عراق ببینید. آمریکاییها صریحا میگویند ما میخواهیم به عراق بیاییم و یک حاکم آمریکایی را حداقل به مدت دو سال بر سر کار بگذاریم. این، افشای مافی الضمیر آمریکاییهاست. آنها در ته دلشان همین را میخواهند و به کمتر از این راضی نیستند. اگر بخواهند یک حاکم دست نشاندهی عراقی را هم بر سر کار بگذارند، باز آنها را اشباع نمیکند. آنها میخواهند یک ملت، یک کشور و یک مجموعه منابع انسانی و مالی و مادی را یکجا و یکپارچه در حلقوم شرکتهای افزون طلب صهیونیستی و مراکز قدرت جهانی بریزد و به کمتر از این راضی نیستند. خواست آنها این است.(بیانات در دیدار مردم آذربایجان غربی 28/11/1381)

راه علاج، عدم تسلیم

علاج کار در مقابل آمریکای ماجراجو و متجاوز چیست؟ یک عده نسخه ی تسلیم را تجویز میکنند؛ این نسخه کارساز نیست. البته شما جوانان میدانید، هرکس هم که از هویت انسانی مستقل برخوردار باشد میداند که نشان دادن نشانه های تسلیم در مقابل دشمن، به هیچ وجه کارساز نیست. نشانه های تسلیم و انقیاد و مرعوب شدن، دشمن را نیرومند میکند؛ به او روحیه میدهد و به او کمک میکند تا بتواند راه خود را در تجاوز ادامه دهد. بنابراین به هیچ وجه نباید تسلیم شد.(بیانات در دیدار با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی 22/2/1382)