فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

مأیوس کردن مردم با شواهد دروغین

تبلیغاتچیهای دنیا و امروز بیشتر از گذشته سعی میکنند ملت ایران را، که میرود تا به قله برسد، مأیوس کنند. میگویند: «آقا، وضع اقتصاد خراب است! آقا، دنیا نمیگذارد! آقا، آمریکا نمیگذارد! آقا، مردم ناراحتند!» دائم در گوش مردم این چیزها را میخوانند؛ آن هم با روشهای تبلیغاتی بسیار زیرکانه. بنده حرفهای اینها را گوش میدهم. حرفهایشان را گاهی مستقیما گوش میدهم و بسیاری اوقات هم مینویسند یا ضبط میکنند و برایم می آورند. من میبینم اینها چه میگویند. میبینم که نشسته اند و کلماتی را انتخاب کرده اند که مردم این حرف را باور کنند! یک دروغ مسلم را میخواهند مردم باور کنند. متأسفانه بعضی در داخل، هر چه حرف میزنند برای مأیوس کردن مردم است. یا سکوت میکنند، یا اگر یک کلمه حرف هم زدند، برای این است که مردم را مأیوس کنند!
چرا مردم را مأیوس میکنید؟! چرا به این ملت قدرتمند و شجاع که میتواند راههای دشوار را برود و دشوارترین بخش راه را هم تاکنون رفته است میگویید: «نمیتوانید به حکومت و جامعه و نظام عادلانه اسلامی برسید»؟! چرا؟! همه ی راهها را دشمن رفت، بلکه بتواند شما ملت را شکست دهد؛ و نتوانست. همه ی راهها را رفتند: راه جنگ نظامی، راه محاصره ی اقتصادی، راه تبلیغات، راه فحاشی، راه تهمت زدن به مسئولین. چقدر تهمتها زدند بعد از این هم، البته خواهند زد کسی باور نکرد. حرفهایی میزنند با شواهد دروغین، و مطلبی را ادعا میکنند تا مردم را مأیوس کنند.(بیانات در دیدار عمومی به مناسبت «روز میلاد حضرت علی علیه السلام» 6/10/1372)

سرمایه گذاری دشمن در ایجاد یأس

همه ی ما تصمیم بگیریم که دشمن را مأیوس سازیم. دشمن روی این نکته به شدت سرمایه گذاری تبلیغاتی میکند و سعی میکند به نحوی دلهای مردم را - که در بهشتی از صفا آرمیده اند - مشوش و آشفته کند. همه ی دستگاههای مسئول باید تلاش کنند و نگذارند آن سه نقطه ی امید دشمن، تأثیر سوء خودش را بگذارد. شما نمایندگان محترم میتوانید نقش عمده ای در خنثی کردن اهداف آنها در مجلس شورای اسلامی داشته باشید.(بیانات در مراسم بیعت رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی 24/3/1368)
***
یکی از ترفندهای تبلیغاتی دشمن این است که به نحوی ذهنها را نسبت به آینده دچار تردید بکند. متأسفانه، بعضی از افراد ساده دل که شاید آدمهای مغرضی هم دنبال قضایا باشند. وقتی میبینند کشور به سمت سازندگی و آبادی پیش میرود، به جای کمک و همکاری و تسهیل امور و روشن کردن افق دید مردم، بر همه چیز هاله ای از ابهام و شک میگسترانند؛ به گمان اینکه مردم را دچار تردید کنند. تلاش مدیریت قوی باید با پیشرفتها همراه باشد. چرا ما در پیشرفتهای یک ملت شک کنیم؟ کسانی که حرفی میزنند و اظهارنظری میکنند، مواظب باشند مبادا بر طبق خواست دشمن و استکبار حرف بزنند. دشمن، همین را میخواهد و مایل است که مردم در تلاش و سازندگی خودشان، دچار شک و تردید بشوند.(بیانات در دیدار با ائمه جمعه، روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم شهرهای کبودرآهنگ و بهار همدان، هشتپر طوالش، سبزوار و مرند و فرهنگیان و دانش آموزان گلپایگان 1/9/1368)

حاکم کردن یأس در دلها

کاری که دشمن میخواهد بکند، این است که یأس را بر دلها حاکم کند و هرکس به گونه ای مأیوس باشد؛ دانشجو یک طور، دانش آموز یک طور، کارگر یک طور، روحانی یک طور، کاسب یک طور، اداری یک طور، مسئول دولتی یک طور، مسئول بلند پایه یک طور. هرکدام روشهایی دارند؛ ما از نزدیک میبینیم. روشهایی دارند که حتی برخی از مسئولان بلندپایه را هم در یک کشور مأیوس کنند. ما مسئولانی را از کشورهای دیگر میبینیم که گاهی با ما صحبت میکنند، دلشان پر از یأس است. واقعا آدم مأیوس چه کار میتواند بکند؟ ما سعی کردیم یاس را از دلهای آنها بیرون بکشیم و به جایش امید تزریق کنیم. بحمدالله ملت ما، ملت امیدوار و بانشاطی است. در مردم امید را تزریق کنید.(بیانات در دیدار با علما و روحانیون در آستانه ماه مبارک رمضان 3/10/1376)