فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

فریب نخوردن از لبخند دشمن

یکی از کارهای اصلی که باید انجام بدهیم و همه باید به آن توجه داشته باشیم، این است که فریب لبخند دشمن و وعده های دروغ جبهه ی دشمن را نخوریم. در این سی سال، تجربه هم پیدا کرده ایم. گاهی به روی ما لبخند زدند. اوایل گاهی بعضی از ما باور میکردیم. یواش یواش فهمیدیم پشت صحنه چیست. فریب لبخند دشمن را فریب وعده های دروغ دشمن را نخوریم. جبهه ی قدرت مادی ای که امروز بر دنیا مسلط است، راحت عهد میشکند. بدون هیچ دغدغه ای عهدشکنی میکنند، زیر قولشان میزنند، زیر حرفشان میزنند، نه از خدا خجالت میکشند، نه از خلق خجالت میکشند، نه از طرف مذاکره خجالت میکشند؛ راحت دروغ میگویند! من نمونه های زنده دارم که حالا در اینجا جای بحثش نیست؛ شاید آن وقتی که لازم باشد، عرض بکنم. همین اظهاراتی که آمریکاییها کردند، رئیس جمهور آمریکا کرد؛ نامه ای که به ما نوشت، جوابی که ما دادیم؛ بعد عکس العمل و اقدامی که آنها با مضمون آن نامه ها کردند. اینها یک روزی در اختیار افکار عمومی دنیا۔ آن وقتی که لازم باشد - قرار خواهد گرفت؛ خواهند دید که اینها چه جوری اند، حرفشان چقدر اهمیت و ارزش دارد، وعده شان چقدر ارزش دارد. بنابراین یکی از کارهای اساسی ما این است که فریب لبخند و وعده ی دروغ اینها را نخوریم.(خطبه های نماز جمعه تهران14/11/1390)
* * *
شیوه های دشمن از همیشه پیچیده تر و هشداردهنده تر است و مسلمین در سراسر جهان باید مساله را از همیشه جدیتر بگیرند و برای آن فکری و کاری بکنند.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 26/3/1370)

مقابله با شیوه های دشمن در پایمال کردن حق ملت

دشمن نمیتواند با تهدید کاری بکند. این روزها باز صدای تهدیدشان بلند شده است: آمریکا و صهیونیستها یک جور، بعضی از دولتهای اروپایی هم جاهلانه و ناخردمندانه، دنباله رو آمریکا! مگر ملت ایران را تجربه نکردید؟ مگر این ملت عظیم و مقاوم را نیازمودید؟ ما راه خودمان را با قدرت ادامه خواهیم داد و نمیگذاریم مستکبران عالم، حق این ملت را پایمال کنند. این تکلیف ما، وظیفه ی ما و حق این ملت عظیم است که ما باید به مقتضای مسئولیتمان، این حق را ادا کنیم؛ باید نگذاریم دشمن با شیوه های گوناگون، با روشهای مختلف، با جنگ روانی و با انواع و اقسام حیله ها و ترفندها حق این ملت را پامال کند و به فضل پروردگار نخواهیم گذاشت.(بیانات در دیدار با مردم و عشایر شهرستان نورآباد ممسنی 15/2/1387)

صف آرایی دشمن در برابر ما

من مجددا تأکید میکنم که از کید دشمن غافل نباشید. درست است ما على الظاهر در جبهه ی نظامی جنگ نداریم؛ اما در جبهه های مادی، سیاسی، تبلیغاتی، فرهنگی و همچنین در جبهه ی پنهان نظامی، دشمن در مقابل ما صف آرایی کرده است. مسئولان کشور باید با خیال راحت و حواس جمع و با قدرت، کید دشمن را خنثی کنند و به مقابله با آن بپردازند. مردم باید کمک کنند که ذهن مسئولان آرام باشد تا بتوانند ان شاء الله با جرأت و قدرت، کار خود را ادامه بدهند مطمئنا خدای متعال هم به ما لطف خواهد کرد.(بیانات در دیدار با گروهی از روحانیون و مردم رفسنجان 21/7/1368)
***
دشمنی آن دشمن، آشکار است و برای اهل بصیرت، مخفی نیست و دشمن آشکار هم، با وجود اینکه دشمنیش آشکار است، شیوه هایی برای فریب دارد. غالب ملتهایی که فریب خوردند و دولتهایی که اشتباه کردند، از اینجا اشتباه کردند که روشهای دشمن را درست نشناختند. اگر ما روشهای دشمن را نشناختیم و مبارزه با دشمنی که میخواهد ما را نابود کند، به فراموشی سپردیم، بدیهی است که راهی را خواهیم رفت که دشمن میپسندد؛ یعنی راه نابودی، راه ویرانی، راه فساد.(بیانات به مناسبت روز مبارزه با استکبار جهانی 9/8/1375)
***
در صدر اسلام هم خدای متعال به پیامبر خود همین نکته را فرمود: - « لَوْ أَنفَقْتَ مَا فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا مَّا أَلَّفْتَ بَیْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَٰكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَیْنَهُمْ».(31) خدا دلهای شما را به هم نزدیک کرد. او احساس محبت و صمیمیت و فشردگی صفوف برای دفاع از انقلاب را به شما داد. شکر نعمت اعطا شده آن است که ما این محبت و الفت را در دل و عمل و زبان خودمان حفظ کنیم. دشمن بیکار نمینشیند؛ او دائما مشغول ایجاد شر و فساد است.(بیانات در مراسم بیعت روحانیون، مسئولان و اقشار مختلف مردم آذربایجان 30/3/1368)