فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تازگی نداشتن جنجالهای تبلیغاتی

این جنجالهای تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی، تازگی ندارد و مال امروز و دیروز نیست. از اول انقلاب این بحثها بود. البته اول اول انقلاب را نمیگویم؛ چون اول اول انقلاب، دشمن گیج بود؛ سرگیجه داشت؛ نمیفهمید چه شده است؛ قدرت نداشت موقعیت را درک کند. لذا، آن چند ماه اول انقلاب، تبلیغاتی از این قبیل نبود. اما هنوز چند ماهی نگذشته بود که سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مصوبه ای گذراند و دشمنی خودش را با اسلام و نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار ما روشن و واضح کرد. این اقدامها، از آن روز تا امروز، ادامه داشته است. پس اینها تازگی ندارد. همیشه دشمن میخواهد ضربه ها و حمله های خود را بزرگ نشان دهد. یادتان هست دوران جنگ تحمیلی، وقتی جوانان ما سرزمینهایی را میگرفتند و ضربات سختی را به دشمن وارد میکردند و دشمن هم در مقابل، پاتک کوچکی میکرد، جنجال راه می انداخت که «ما عملیات کردیم. چنین کردیم، چنان کردیم»؟ دشمن اگر حرکتی تعرض آمیز انجام میدهد، میخواهد آن را بزرگ نمایش دهد تا روحیه ی طرف مقابل را تضعیف کند. خودشان که حمله میکنند، حملاتشان را بزرگ میشمارند و در رادیوهایشان، جنجال راه می اندازند؛ این از آن نقل میکند و آن از این نقل میکند! اینها تازگی ندارد. اینها با اسلام بدند؛ با جمهوری اسلامی بدند؛ با استقلال یک ملت به شدت دشمنند و با ملتی که بخواهد در مقابل آنها استقلال خودش را حفظ کند، از اعماق قلب کینه میورزند. پس، اینها تازگی ندارد.(بیانات در اجتماع مردم نوشهر 18/2/1372)
* * *
دشمن، تبلیغات، زهر پراکنی و لجن پراکنی زیادی میکند. از دشمن، غیر از دشمنی انتظاری نیست. دشمن یا باید محاصره ی اقتصادی کند، یا تبلیغات دروغ کند، یا تهاجم امنیتی و توطئه کند. دشمن، دشمن است. اما ملت ایران، به خدای بزرگ معتقد و متکی است. با خدای بزرگ رابطه دارد. از قدرت پروردگار عالم برخوردار است که به برکت اسلام و مسلمین، به یک ملت آن قدرت را بخشیده است.(بیانات در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در مرقد مطهر 14/3/1374)
* * *
برادران و خواهران عزیز! اینها [مصمم بودن اراده ی مردم در قیام، اعتماد به خدا، حفظ وحدت و...] تجربیات ما [در پیروزی علیه ابر قدرتها و مزدوران است، من بعنوان برادر مسلمان شما و از سر تعهد دینی، آن را با شما در میان گذاشتم. بوقهای تبلیغاتی دشمن مانند همیشه فریاد خواهند کرد که ایران میخواهد دخالت کند، میخواهد مصر را شیعه کند، میخواهد ولایت فقیه را به مصر صادر کند میخواهد و میخواهد... این دروغها را سی سال است میگویند تا ما را از یکدیگر جدا و از کمک یکدیگر محروم کنند و مزدوران هم آن را تکرار میکنند. « یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا وَلَوْ شَاءَ رَبُّكَ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَمَا یَفْتَرُونَ».(30) با این ترفندها، هرگز وظایفی را که اسلام بر دوش ما گذاشته است، رها نخواهیم کرد.( خطبه های نماز جمعه تهران 15/11/1389)

فریب نخوردن از لبخند دشمن

یکی از کارهای اصلی که باید انجام بدهیم و همه باید به آن توجه داشته باشیم، این است که فریب لبخند دشمن و وعده های دروغ جبهه ی دشمن را نخوریم. در این سی سال، تجربه هم پیدا کرده ایم. گاهی به روی ما لبخند زدند. اوایل گاهی بعضی از ما باور میکردیم. یواش یواش فهمیدیم پشت صحنه چیست. فریب لبخند دشمن را فریب وعده های دروغ دشمن را نخوریم. جبهه ی قدرت مادی ای که امروز بر دنیا مسلط است، راحت عهد میشکند. بدون هیچ دغدغه ای عهدشکنی میکنند، زیر قولشان میزنند، زیر حرفشان میزنند، نه از خدا خجالت میکشند، نه از خلق خجالت میکشند، نه از طرف مذاکره خجالت میکشند؛ راحت دروغ میگویند! من نمونه های زنده دارم که حالا در اینجا جای بحثش نیست؛ شاید آن وقتی که لازم باشد، عرض بکنم. همین اظهاراتی که آمریکاییها کردند، رئیس جمهور آمریکا کرد؛ نامه ای که به ما نوشت، جوابی که ما دادیم؛ بعد عکس العمل و اقدامی که آنها با مضمون آن نامه ها کردند. اینها یک روزی در اختیار افکار عمومی دنیا۔ آن وقتی که لازم باشد - قرار خواهد گرفت؛ خواهند دید که اینها چه جوری اند، حرفشان چقدر اهمیت و ارزش دارد، وعده شان چقدر ارزش دارد. بنابراین یکی از کارهای اساسی ما این است که فریب لبخند و وعده ی دروغ اینها را نخوریم.(خطبه های نماز جمعه تهران14/11/1390)
* * *
شیوه های دشمن از همیشه پیچیده تر و هشداردهنده تر است و مسلمین در سراسر جهان باید مساله را از همیشه جدیتر بگیرند و برای آن فکری و کاری بکنند.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 26/3/1370)

مقابله با شیوه های دشمن در پایمال کردن حق ملت

دشمن نمیتواند با تهدید کاری بکند. این روزها باز صدای تهدیدشان بلند شده است: آمریکا و صهیونیستها یک جور، بعضی از دولتهای اروپایی هم جاهلانه و ناخردمندانه، دنباله رو آمریکا! مگر ملت ایران را تجربه نکردید؟ مگر این ملت عظیم و مقاوم را نیازمودید؟ ما راه خودمان را با قدرت ادامه خواهیم داد و نمیگذاریم مستکبران عالم، حق این ملت را پایمال کنند. این تکلیف ما، وظیفه ی ما و حق این ملت عظیم است که ما باید به مقتضای مسئولیتمان، این حق را ادا کنیم؛ باید نگذاریم دشمن با شیوه های گوناگون، با روشهای مختلف، با جنگ روانی و با انواع و اقسام حیله ها و ترفندها حق این ملت را پامال کند و به فضل پروردگار نخواهیم گذاشت.(بیانات در دیدار با مردم و عشایر شهرستان نورآباد ممسنی 15/2/1387)