فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

سوءاستفاده دشمن از اختلافات مذهبی

آحاد ملت ما، علی رغم توطئه ها و بذر نفاق افکنیها، با هم متحدند و در یک جهت حرکت میکنند: در جهت اسلام؛ در جهت قرآن؛ در جهت حاکمیت دین؛ بدون فرقی بین شیعه و سنی و قومیتهای مختلف فارس و عرب و ترک و ترکمن و بلوچ و کُرد و غیر اینها)؛ یک ملت یکپارچه. واقعا ملت ایران، به برکت اسلام، یک نمونه است. بین ملتهای مسلمان، یک الگوی موفق است. خداوند از شما ملت ایران، بخاطر صادقانه پاسخ گفتنتان به دعوت دین و ندای امام بزرگوارتان راضی باشد. این را باید حفظ کنید. همین وحدت با ارزشی که به برکت آن شما توانسته اید این همه پیروزی را به دست بیاورید، دشمنهایی در کمین دارد. باید هوشیار باشید و نگذارید اختلافات به وجود آید. در آنجایی که بهانه ی اختلاف هست و دشمن میتواند آنجا مستمسکی برای اختلاف درست کند، بیشتر مواظب باشید. در مسأله ی مذهب و اختلافات مذهبی، که قرنهای متمادی دشمنان از آن سوءاستفاده کردند، بیشتر باید مواظب باشند. هم شیعه باید مواظب باشد، هم سنی.(بیانات در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت سالروز ولادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) 24/6/1371)
* * *
دست دشمن، توطئه ی دشمن و تدبیر دشمن را در ورای این اختلافات میشود به وضوح دید؛ این را باید علاج کرد. عقلای امت از همه فرقه ها باید نگذارند امواج فتنه در میان مسلمانها که به وسیله ی دشمنان اسلام تحریک میشود. به طور روزافزون آرامش و الفت و محبت را به خطر بیندازد.(بیانات در دیدار کارگزاران نظام و سفرای کشورهای اسلامی 6/2/1384)

ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی از سیاست دشمنان

سیاست دشمنان اسلام ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی است. این یکی از راههایش است. هر کسی به این اختلافات شدید کمک کند، در واقع به آن اهداف کمک کرده است. جا دارد که همه ی گروههای عراقی، این حرکات را محکوم کنند و از آن تبری بجویند. خوشبختانه بزرگان شیعه عاقلانه و خوب عمل کردند؛ به شیعیان توصیه کردند که عکس العمل نشان ندهند، که این کار مهمی بود.(بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 29/7/1384)

سیاست دشمنان برای جدا کردن شیعه از غیرشیعه

سیاست استکبار امروز، جدا کردن شیعه از غیر شیعه است، جدا کردن گروههای مسلمان از یکدیگر و به جان هم انداختن گروههای مسلمان است. ما باید کمک نکنیم به این هدف؛ ما بایستی نگذاریم دشمن به این هدف برسد؛ هم ما موظفیم، هم غیر شیعه؛ آن کسانی که شیعه نیستند؛ جمعیتها و مذاهب غیر شیعه در اسلام. همه این را بدانند امروز شیعه است که در ایران اسلامی، این پرچم اقتدار اسلامی و عزت اسلامی را بلند کرده است و بر روی دست گرفته و استکبار احساس عجز میکند؛ این یک واقعیت است؛ این یک واقعیت است. این توطئه هایی که در این سی سال علیه نظام جمهوری اسلامی از سوی دشمنان گوناگون - البته در رأس آنها آمریکا و خبیث ترین آنها انگلیس - انجام دادند، بخاطر این است که اینها مرعوبند؛ از حرکت اسلامی، از بیداری اسلامی، از به خود آمدن دنیای اسلام میترسند؛ میدانند که اگر دنیای اسلام به خود بیاید، توجه کند، احساس استقلال کند، احساس هویت کند، احساس عزت بکند، این منطقه ی حساس دنیا که در اختیار مسلمانان است - که حساسترین مناطق دنیا، همین منطقه ی مسلمان نشین است - از تحت سیطره ی استکبار بیرون خواهد رفت؛ از این میترسند. چون میترسند، توطئه میکنند؛ ابزارهای گوناگون را به کار میگیرند. امروز سردمداران سیاستهای استکباری - آمریکا و صهیونیستها و بقیه ی مستکبرین- همه ی توان خودشان را به کار گرفته اند، بلکه بتوانند ملت ایران را، نظام جمهوری اسلامی را منزوی کنند، بی اثر کنند؛ نتوانسته اند و به توفیق الهی، به فضل الهی، به حول و قوه ی الهی باز هم نخواهند توانست.(بیانات در دیدار مردم به مناسبت عید غدیر 15/9/1388)