فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

نزاع میان فرق اسلامی

دشمن میخواهد میان فرقه های اسلامی نزاع باشد؛ بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن خواسته است بین ایران انقلابی و اسلامی و بقیه ی ملتها جدایی بیندازد. از خدا میخواهند که در دنیای اسلام گفته شود: «اینها شیعه هستند و انقلابشان انقلاب شیعی است و به ما سنیها ربطی ندارد»! ملت ایران از اول انقلاب گفته است بله، ما شیعه و موالیان اهل بیت پیامبریم؛ اما این انقلاب، یک انقلاب اسلامی بر اساس قرآن، بر اساس توحید، بر اساس اسلام خالص و ناب، بر اساس وحدت و برادری بین همه ی مسلمین است. این را از اول ملت ما گفتند و امام ما نیز این را فریاد کشید و بیان کرد.(بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 5/7/1370)
* * *
امروز وظیفه ی این امت بزرگ، در مقابل پیامبر، نجات دهنده، پیشوا، معلم، امانت الهی در میان خود و محبوبترین چهره در میان امت؛ یعنی وجود مقدس نبی اکرم صلی الله علیه و آله این است که عزت و شوکت امت اسلامی را با حفظ وحدت پاس بدارد. این وظیفه ی امروز امت است. امت از پیامبر خود عیدی میخواهد؛ اما امت، در مقابل پیامبر موظف است وظیفه ی عیدی خود را هم انجام دهد. عیدی امت این است که حفظ وحدت کند و آبروی پیغمبر را محفوظ بدارد. امروز همه ی تلاش دشمنان اسلام و امت اسلامی این است که این امت را به جان یکدیگر بیندازند و آنها را با همدیگر دشمن کنند. این تلاش، مخصوص امروز نیست و از گذشته نیز همینطور بوده است. اما امروز، این مأموریت خباثت آمیز و رذالت آلود از طرف دشمنان، با سازماندهی و تدبیر و همه جانبه انجام میگیرد. علت هم این است که احساس میکنند روحیه و شوق اسلامی، در میان مسلمانان رو به فزونی است و اسلام، دلها را زنده کرده است.(بیانات در خطبه های نماز عید سعید فطر 11/12/1373)

ایجاد حساسیتهای مذهبی

ما که مسلمان هستیم، باید حواسمان جمع باشد. ما باید بفهمیم که پول نفت فلان کشوری که به نوکری آمریکا و غرب، در میان ملتهای مسلمان شناخته شده و روسیاه است و به استکبار وابستگی دارد، اگر صرف انتشار کتابی در رد تشیع شد، محض رضای خدا و علاقه ی به تستن نیست و غرض خبیثی را دنبال میکند. عکس قضیه هم صادق است. اگر دیدیم عواملی در جامعه ی شیعی، مشغول تحریک و برانگیختن حساسیت نسبت به برادران اهل سنت یا مقدسات آنها هستند، اگر حمل بر کج سلیقگی و بدفهمی نکنیم، باید بدانیم که قطعا دست دشمن است. دشمن، از کجی سلیقه نیز بیشترین استفاده را میکند. لذا امروز، اتحاد مسلمین و صفای دل برادران مسلمان با یکدیگر، شرط اصلی اعلای کلمه ی اسلام است.(بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان و روحانیون تهران، مدرسان و طلاب اهل سنت استان خراسان و گروهی از اعضای حزب الله لبنان 5/7/1368)

سوءاستفاده دشمن از اختلافات مذهبی

آحاد ملت ما، علی رغم توطئه ها و بذر نفاق افکنیها، با هم متحدند و در یک جهت حرکت میکنند: در جهت اسلام؛ در جهت قرآن؛ در جهت حاکمیت دین؛ بدون فرقی بین شیعه و سنی و قومیتهای مختلف فارس و عرب و ترک و ترکمن و بلوچ و کُرد و غیر اینها)؛ یک ملت یکپارچه. واقعا ملت ایران، به برکت اسلام، یک نمونه است. بین ملتهای مسلمان، یک الگوی موفق است. خداوند از شما ملت ایران، بخاطر صادقانه پاسخ گفتنتان به دعوت دین و ندای امام بزرگوارتان راضی باشد. این را باید حفظ کنید. همین وحدت با ارزشی که به برکت آن شما توانسته اید این همه پیروزی را به دست بیاورید، دشمنهایی در کمین دارد. باید هوشیار باشید و نگذارید اختلافات به وجود آید. در آنجایی که بهانه ی اختلاف هست و دشمن میتواند آنجا مستمسکی برای اختلاف درست کند، بیشتر مواظب باشید. در مسأله ی مذهب و اختلافات مذهبی، که قرنهای متمادی دشمنان از آن سوءاستفاده کردند، بیشتر باید مواظب باشند. هم شیعه باید مواظب باشد، هم سنی.(بیانات در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت سالروز ولادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) 24/6/1371)
* * *
دست دشمن، توطئه ی دشمن و تدبیر دشمن را در ورای این اختلافات میشود به وضوح دید؛ این را باید علاج کرد. عقلای امت از همه فرقه ها باید نگذارند امواج فتنه در میان مسلمانها که به وسیله ی دشمنان اسلام تحریک میشود. به طور روزافزون آرامش و الفت و محبت را به خطر بیندازد.(بیانات در دیدار کارگزاران نظام و سفرای کشورهای اسلامی 6/2/1384)