فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

بیگانه کردن مسلمانان از هویت اسلامی سرانگشت دشمن

هر پدیده، یا شخص، یا حکومتی و نظامی که مسلمانان را از هویت اسلامیشان بیگانه کند، یا به تفرق و پراکندگی بکشاند، یا به کسب عزت و عظمت اسلامی بی اعتنا، یا از آن مأیوس سازد، کاری دشمنانه میکند و اگر خود، دشمن نیست، سرانگشت دشمن است!
شیطان در قرآن، تعبیری از نیروهای شرآفرین و فسادآفرین و انحطاط آفرین است که در صف مقابل انبیا قرار میگیرد؛ «وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْإِنسِ وَالْجِنِّ»(28) و در سراسر قرآن، یاد و نشان شیطان تکرار شده و در تمام طول مدت نزول وحی، از آن نام برده شده است. این بدان معناست که یاد و نشان دشمن، هرگز نباید مورد غفلت جوامع مسلمان قرار گیرد.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 12/1/1377)

وجود وسایل تفرقه افکنی

به کشورهای اسلامی نگاه کنید! همه جا وسایل برای تفرقه افکنی هست. یک عده هم، حقیقتا در این بین، سرشان کلاه میرود. یعنی فریب میخورند، بازی میخورند و بازیچه ی دست دشمن میشوند. امروز امت اسلامی، باید متحد باشد. نقاط اتحاد و اجتماع زیادی هست که همیشه باید آنها را در نظر داشته باشیم.(بیانات در دیدار کارگزاران، به مناسبت «عید غدیر خم» 28/2/1374)

منابع انسانی و مالی را در مقابل هم قرار دادن

امروز در دنیای اسلام، پول زیاد است، فکر زیاد است، نیروی انسانی قابلی وجود دارد، جمع کثیری از علما، شعرا، نویسندگان، هنرمندان و شخصیتهای سیاسی قابل در دنیای اسلام هستند و بخش عمده ای از منابع عظیم مالی و منابع زیرزمینی- معادن خداداد زیرزمینی - در اختیار کشورهای اسلامی است. اگر اینها با هم همسو باشند، یا لااقل علیه هم کار نکنند، ببینید در دنیا چه اتفاقی خواهد افتاد! دشمن کاری میکند که در دنیای اسلام، همه ی این منابع انسانی و مالی، در مقابل هم قرار گیرد، رژیم عراق را تحریک کردند؛ هشت سال یک جنگ خانمان برانداز در این منطقه به وجود آوردند، بعد هم کمکش کردند که اگر بتواند این نهال نورسته را بکلی از بیخ و بن برکند، که البته نتوانستند.(بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام و میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی 24/5/1374)
حضور دشمنی مانند حکومت صهیونیستی در قلب قلمرو اسلامی، شاید میتوانست ما را به یکدیگر نزدیکتر سازد، ولی دستهای مرموز استکبار، این خطر را هم از برابر خود برداشت. با ما کاری کرد که اینک از یکدیگر بیشتر میترسیم تا از دشمن! وسوسه ها و دروغها و تبلیغات موذیانه، کشورهای اسلامی را به غلط و نابجا از یکدیگر ترسانده است.(بیانات در مراسم گشایش هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی 18/9/1376)