فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

جمود و تحجر

آنهایی که به ارزشها توجه میکنند و تحول و تغییر و پیشرفت را ندیده میگیرند، خطر تحجر تهدیدشان میکند؛ باید مراقب باشند. آنهایی که به تحول و تغییر توجه میکنند و ارزشها را در درجه ی اول قرار نمیدهند، خطر انحراف برایشان وجود دارد؛ اینها هم باید مراقب باشند. هر دو طرف باید مواظب باشند. مبادا گروه اول دچار جمود و تحجر شود. مبادا گروه دوم دچار انحراف و زمینه سازی برای دشمن و مخالفان اساس ارزشها شود. اگر دو گروه این توجه را داشته باشند، آن وقت جامعه میتواند جامعه ای باشد که با همان وحدتی که مورد نظر و لازم است، زندگی خودش را به سمت تکامل و تعالی ای که اسلام برای او در نظر گرفته، پیش ببرد.(بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 23/2/1379)

اختلافات مذهبی از ابزار دشمن

ما اطلاع داریم - اینها تحلیل نیست، اطلاع است - آمریکاییها طرحهای خطرناکی برای کردستان دارند؛ هدفشان دفاع از قوم کُرد نیست؛ هدف پنجه انداختن و سلطه یافتن بر قوم کرد است؛ این را ما از روی اطلاع میدانیم؛ اینها تحلیل نیست، اطلاع است. دوستان کُرد ما در آن سوی مرزهای غربی به ما اطلاع دادند و اطلاع میدهند افسران آمریکایی پول میبرند بالای بلندیهای «قندیل»، به قیمت خون جوانان کُرد از آنها اطلاعات میگیرند؛ پول میدهند برای مزدورسازی. این شأن جوان کُرد نیست. به هرجا بتوانند دست میزنند، دست می اندازند، برای اینکه بتوانند پنجه ی ننگین و خونین خود را در پیکر مردم کُرد فرو ببرند. ملت ما و کُرد ایرانی، بحمدالله هشیار است و من این را هم بگویم: جماعت کُرد و قوم کُرد حتی در غیر ایران هم غالبا خودشان را ایرانی میدانند؛ به ایرانی بودن خودشان افتخار میکنند. اگر کسانی از کُردهای بیرون ایران در خدمت هدفهای آمریکا قرار میگیرند، بدانند که ممکن است در کوتاه مدت چیزی گیرشان بیاید، اما در بلندمدت نفرین و لعنت قوم کُرد آنها را تعقیب خواهد کرد و رهایشان نخواهد کرد. این هوشیاریها را باید حفظ کنید. هشیاری فقط در این زمینه نیست. در زمینه ی اختلافات درونی خود ما هم، همه باید هوشیار باشند. من در سنندج هم در روز اول- سه شنبه ی گذشته گفتم، اینجا هم باز تکرار میکنم: مذاهب اسلامی باید دست در دست هم، برادر وار در جهت اهداف و آرمانهای بلند اسلامی به کمک هم حرکت کنند. دشمن امید بسته است که بتواند پیروان مذاهب گوناگون را مقابل هم قرار بدهد. هیچکس نباید تسلیم این نقشه ی خائنانه و خباثت آمیز دشمن بشود. آنها میخواهند شیعه در مقابل سنی، سنی در مقابل شیعه، دلها از هم چرکین، نسبت به هم بدبین؛ آنها این را میخواهند. برای همین است که من اعلام کردم، باز هم تاکید میکنم: خط قرمز از نظر نظام اسلامی و از نظر ما، عبارت است از اهانت به مقدسات یکدیگر. آن کسانی که نادانسته، از روی غفلت، گاهی از روی تعصبهای کور و بی جا، چه سنی و چه شیعه، به مقدسات یکدیگر توهین میکنند، نمیفهمند چه میکنند. بهترین وسیله برای دشمن همینها هستند؛ بهترین ابزار در دست دشمن همینها هستند؛ این خط قرمز است.(بیانات در دیدار مردم سقز 29/2/1388)
* * *
سنی و شیعه هر کدام مراسم مذهبی خودشان را، آداب خودشان را، عادات خودشان را، وظایف دینی خودشان را انجام میدهند و باید بدهند؛ اما خط قرمز این است که نباید مطلقا بین اینها بخاطر اهانت به مقدسات - چه آنچه که از سوی بعضی از افراد شیعه از روی غفلت صادر میشود، چه آنچه که از روی غفلت از بعضی از افراد ستی مثل سلفیها و امثال اینها صادر میشود که یکدیگر را نفی میکنند. چیزی بیان شود. این همان چیزی است که دشمن میخواهد. اینجا هم باید هوشیاری باشد. (بیانات در دیدار مردم سقز 29/2/1388)

بیگانه کردن مسلمانان از هویت اسلامی سرانگشت دشمن

هر پدیده، یا شخص، یا حکومتی و نظامی که مسلمانان را از هویت اسلامیشان بیگانه کند، یا به تفرق و پراکندگی بکشاند، یا به کسب عزت و عظمت اسلامی بی اعتنا، یا از آن مأیوس سازد، کاری دشمنانه میکند و اگر خود، دشمن نیست، سرانگشت دشمن است!
شیطان در قرآن، تعبیری از نیروهای شرآفرین و فسادآفرین و انحطاط آفرین است که در صف مقابل انبیا قرار میگیرد؛ «وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْإِنسِ وَالْجِنِّ»(28) و در سراسر قرآن، یاد و نشان شیطان تکرار شده و در تمام طول مدت نزول وحی، از آن نام برده شده است. این بدان معناست که یاد و نشان دشمن، هرگز نباید مورد غفلت جوامع مسلمان قرار گیرد.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 12/1/1377)