فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

آماج حملات

در مجموع حوادث این سی سال، کشور بتدریج به مجموعه ی مصونیت دار، ضد ضربه، ضد بمب تبدیل شده؛ یعنی نظام جمهوری اسلامی. شوخی نیست. شما قدرت امنیتی و جاسوسی و تبلیغاتی این سرویسهای گوناگون امنیتی و تبلیغاتی دنیا را دست کم نگیرید. همه این را احساس میکنند - حالا شاید کسانی که کمتر توی مقوله های گوناگون تبحر داشتند، کمتر ببینند - هالیوود را شما دست کم نگیرید. قدرت اثرگذاری هنری در غرب و چینش بسیار دقیق حروف تبلیغات در دنیای غرب را دست کم نگیرید. همه ی این نیروی عظیم، به اضافه ی ثروت بی پایان، به اضافه ی دستگاههای عظیم سیاسی و تبلیغاتی، افتادند به جان جمهوری اسلامی. امروز هیچ کشور دیگری در دنیا پیدا نمیکنید که اینجور آماج حملات باشد. و جمهوری اسلامی دارد مقاومت میکند. این شوخی است؟ این موجود هفت جوش مستحکم مصونیت یافته دارد مقاومت میکند. این، کم چیزی نیست. توطئه ی توهم نیست؛ این را جوانها، این جوانهای عزیز ما، بدانند.(بیانات در دیدار جمعی از نخبگان علمی کشور 6/8/1388)

ابزارهای دشمن در تضعیف و توهین اسلام

مسلمانان در همه جای جهان، باید نسبت به اقدامات توطئه آمیز دشمنان برای تضعیف و توهین اسلام، کاملا حساس و هوشیار باشند؛ مخصوصا نسبت به توطئه های فرهنگی، از قبیل نوشتن کتابها و ساختن فیلمها و نمایشنامه های ضد اسلامی، در این صحنه، سنگر داران اصلی نویسندگان و هنرمندانی هستند که دلشان برای اسلام میتپد و از حقد و کینه ی دستگاههای استکباری با اسلام و مسلمین باخبرند. تهیه ی مقالات و کتب و آثار هنری در تبیین اسلام و افشای توطئه های دشمن و دفاع از حقوق مسلمانان جهان، وظیفه ی عمومی و بزرگ آنهاست.( پیام به حجاج بیت الله الحرام 14/4/1368)

سعی دشمن در نابودی عنصر دین

دشمن، همیشه در صدد است تا نیروی دفاع کننده ی طرف مقابل را نابود کند و از بین ببرد. چون نیروی پیش برنده و دفاع کننده ی این انقلاب، عنصر دین و رهبری دینی بوده است، لذا دشمن سعی میکند این را از بین ببرد. شما ببینید بعد از پیروزی انقلاب، چقدر علیه حضور رهبری دینی در انقلاب حرف زدند! این حرفها مخصوص بعد از زمان امام هم نیست. کسی خیال نکند کسانی که با رهبری دینی مخالفت میکنند، بعد از زمان رحلت امام (قدس سره) پیدا شده اند. ابدا! از اول پیروزی انقلاب، همه ی کسانی که از دست این انقلاب داغدار بودند، با رهبری و هدایت دینی این انقلاب مخالفت کردند. چرا؟ برای اینکه انقلاب را از پا در آورند. این، آن هدفی است که دشمن نشانه گیری کرده است و باز هم میکند.(بیانات در دیدار قشرهای مختلف مردم قم 19/10/1371)
***
خاصیت دین اصیل و عمیق این است که برای نفوذ در دستگاهها و در جاهای مختلف و در محیط های انسانی، منتظر اجازه ی کسی نمیماند. دین، در دانشگاه و در محیط روشنفکری و در علم هم نفوذ کرد و همه جا رفت؛ لیکن بنا، بنای غلطی بود. این بنا بایستی دگرگون بشود و نگذاریم دوباره آنگونه بشود؛ البته دشمن بیکار نمیماند.(بیانات در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به مناسبت هفتمین سالگرد تشکیل این شورا 20/9/1370)