فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

امنیت اجتماعی و مدنی مورد هدف دشمنان

امروز دشمنان، امنیت اجتماعی و مدنی ما را هدف قرار داده اند؛ این چیزی است که به طور واضح و جلو چشم، همه میبینند و مشاهده میکنند. دشمنانی که با اساس جمهوری اسلامی مخالفند، امروز بهترین راه اعمال مخالفت خود را در این پیدا کرده اند که امنیت کشور را به خطر بیندازند. علاوه بر امنیت اخلاقی و فرهنگی که چند سال است دشمن روی آن با شدت کار میکند -که مکرر بعنوان هشدار به مسئولان تهاجم فرهنگی دشمن را یادآور شده ایم - و علاوه بر امنیت سیاسی که دشمن در حرکت سیاسی کلان نظام میخواهد اختلالاتی ایجاد نماید، امروز در صدد است امنیت اجتماعی و مدنی مردم را از بین ببرد.( بیانات در دیدار مسئولان، قضات و کارکنان قوه قضائیه 7/4/1382)

در هم شکستن مقاومت ملی، خواست دشمن

ملت ایران، به فضل پروردگار در مقابل همه ی فشارها و تهدیدهای دشمنان مقاومت کرده است؛ آن هم مقاومتی بسیار باعظمت و باشکوه. همین مقاومت شماست که ملتهای دیگر را امیدوار نگه داشته است. دشمن میخواهد این مقاومت را در هم بشکند. اینکه میبینید سردمداران استکبار جهانی، پیوسته شعار میدهند «ما مایلیم با ایران روابط داشته باشیم، اظهاراتی ریاکارانه و خلاف حقیقت است. معنای واقعی این اظهارات و شعارها، محبت به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی نیست به معنای قبول کردن اشتباهات گذشته شان نیست. به معنای تعهد نسبت به آینده -که بعد از این به ملت ایران زورگویی نکنند - نیست. این یک نوع فریب است. به ظاهر میگویند «ما آماده ایم روابط برقرار کنیم» و متعاقب آن عنوان میکنند «مشروط بر اینکه ایران از حرفهای افراطی خود صرفنظر کند.» حرفهای افراطی ما چیست؟ یکی از حرفهای افراطی نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، همین است که میگوییم «نمیخواهیم دولتهای استکباری در کار ما دخالت کنند.» این حرف، افراطی است؟! این حرف، به نظر سردمداران استكبار، حرفی نگفتنی است! میگویند چرا عنوان میکنید که «در کار ما دخالت نکنید»؟! در همین منطقه ی خاورمیانه و منطقه ی اسلامی خودمان، دولتهایی را میشناسیم که اگر بخواهند با دولتی دیگر رابطه برقرار کنند، از آمریکا اجازه میگیرند! به آمریکا میگویند: شما اجازه میدهید ما با فلان دولت، رابطه داشته باشیم؟ این را خودشان میگویند. حیا نمیکنند و خجالت هم نمیکشند!( بیانات در صحن «آستان قدس رضوی» 1/1/1373)

اتحاد؛ نقطه ی هدف دشمن

دشمنان ملت ایران برای ضربه زدن به این ملت، یکی از راههایی که پیدا کرده اند، ایجاد اختلاف میان آحاد ملت مسلمان است؛ کما اینکه در دنیای اسلام و در امت اسلامی هم همین سیاست را دنبال کرده اند. از اول پیروزی انقلاب سعی کردند کشورهای مسلمان همسایه ی ما را -از جمله کشورهای همسایه ی در خلیج فارس را- از جمهوری اسلامی و از انقلاب اسلامی بترسانند؛ متأسفانه در مواردی هم موفق شدند؛ در حالی که جمهوری اسلامی، دست برادری به سوی همه ی ملتهای مسلمان و همه ی دولتهای مسلمان دراز کرده بوده است و دراز میکند. جمهوری اسلامی از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است؛ اتحاد اسلامی به معنای همدلی ملتها و همکاری دولتهاست. ملتها بحمدالله با هم همدلند اختلافات طائفي و فرقه ای و مذهبی نمیتواند میان ملتها شکاف ایجاد کند، مگر به وسوسه ی دشمن. اما دولتها را متأسفانه دست سیاست میتواند به این طرف و آن طرف بکشاند. ما امروز هم اعلام میکنیم: کشورهای همسایه برادران ما هستند؛ دست دوستی و برادری ما به سوی این کشورها دراز است. به آنها هیچ نیازی نداریم؛ این برادری، از روی نیاز نیست. ملت ایران ثابت کرده است که با توکل به خدا و با اعتماد به نفس بر مشکلات فائق می آید، اما ما اختلاف را بر خلاف مصلحت دنیای اسلام میدانیم؛ لذا دست دوستی به سوی همه ی کشورها دراز کرده ایم. خوشبختانه امروز علی رغم تلاش دشمنان دنیای اسلام و علی رغم تلاش دستگاههای جاسوسی آمریکا و صهیونیستی -که دائم مشغول فتنه انگیزی هستند- و به کوری چشم آنها، روابط دولت جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه- کشورهای عربی، کشورهای غیر عربی۔ سالم و خوب و برادرانه است؛ و این باید روز به روز تقویت شود.( بیانات در دیدار عمومی با مردم لار 19/2/1387)