فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

ایجاد ناامنی در مرزها

عزیزان من! جوانان! این مطالبی که من به شما عرض میکنم، جزو بینات و واضحات فضای عمومی کشور است. در قبل، این حرفهایی که الآن عرض میکنم، برای هیچ کس در این کشور تازگی نداشت؛ چون همه با تمام وجود آن را لمس میکردند؛ اما امروز نسل جوانی که آن روز را به درستي لمس و درک نکرده، در میدان است. ناامنی تبلیغاتی و ناامنی سیاسی از طرف دشمن به قدری پرفشار است که میخواهد مانع شود و نسل جوان امروز، این حقایقی را که ده سال قبل، پانزده سال قبل جزو واضحات بود، انکار کند و پوشیده بدارد. من میخواهم ذهن شما نسل جوان امروز را به این حقیقت متوجه کنم که حتی حقایق به این روشنی را که برای کسانی که آن روز در این مملکت صحبت میکردند و امروز هم اکثر مردم مملکت را تشکیل میدهند، چیزهای جدیدی نیست - دشمن میخواهد با حمله ی سنگین تبلیغاتی و سیاسی خود بپوشاند. آن روز به نفع عراق که با ما وارد جنگ شده بود تا مرزهای ما را ناامن کند، همه ی قدرتهایی که در دنیا میتوانستند در این زمینه کاری بکنند، وارد شدند. عده ای- یا ناخردمندانه و یا خائنانه - میخواهند از یاد این ملت ببرند که دشمنی رژیم آمریکا با ملت ایران، چقدر برای این ملت خسارت ایجاد کرده است و هنوز هم خسارت ایجاد میکند؛ میخواهند این را انکار کنند! همین رژیم آمریکا -که آن روز ما به صورت تحلیل میگفتیم و بعد از جنگ، اخبار و آمار و اطلاعات ریز آن منتشر شد- به عراق کمک کرد؛ کمک الکترونیکی، کمک تسلیحاتی، کمک در روشهای جنگیدن، کمک مالی، کمک مستقیم و غیر مستقیم! ناتو هم کمک کرد؛ بسیاری از کشورهای عربی هم کمک کردند؛ برای اینکه بتوانند با فشار ناامنی، نظام انقلابی را از پا بیندازند و یا به زانو درآورند. باز هم همت جوانان این مملکت، دلهای پاک و با ایمان این کشور، همین بسیج، همین سپاه، همین ارتش، همین انسانهای مؤمن و پاک نهادی که در پشت جبهه ها کانون همت را گرم نگه میداشتند، توانست بر تمام توطئه های دشمن فائق آید و به رژیم مهاجم و به همه ی پشتیبانانش- از آمریکا و شوروی آن روز و دیگران -تودهنی بزند و ملت ایران را بعنوان قهرمان این برهه، در مقابل چشم جهانیان قرار دهد و امنیت را بعنوان بزرگترین نعمت به این مملکت برگرداند؛ مرزها را آرام کند و برای شهرهایی که زیر بمباران بودند که در دوران جنگ، تقریبا نیمی از جغرافیای این کشور در زیر بمباران بود. اعاده ی امنیت کند؛ برای زن و مرد، برای کاسب، برای عالم، برای دانشجو، برای کارگر، برای سیاستمدار، برای رئیس، برای مرؤوس و برای همه ی کسانی که به امنیت نیاز دارند، امنیت ایجاد کند؛ حتی برای آنهایی که ناشکرانه این امنیت را انکار میکنند. بنابر این، دلهای با ایمان و عزم ایمانی و راسخ این جوانان، امنیت را برای همه ی مردم به وجود آورد.( بیانات در مراسم دیدار گروه کثیری از سپاهیان و بسیجیان در مشهد 10/6/1378)

تضعیف استقلال و اقتدار ملی هدف دشمنان

هر چیزی که بتواند یک ملت را به استقلال و به اقتدار ملی و خودجوش و درون زا برساند، آن چیز مبغوض مراکز قدرتی است در دنیا که همه ی دنیا را برای خودشان میخواهند؛ نظام سلطه اینطور است.( بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 15/8/1383)
* * *
کسانی که در داخل با انگیزه های مختلف گاهی حرفهای دشمن را تکرار میکنند -که ان شاء الله نادانسته و ناخودآگاه و از روی بی اطلاعی است- باید خیلی مراقب باشند. هر نقطه ای را که دشمن هدف میگیرد و استکبار و صهیونیسم آن را آماج قرار میدهند، شما بدانید آن نقطه یکی از نقاط اصلی اقتدار ملت ایران است؛ میخواهند این اقتدار را درهم بشکنند.( بیانات در خطبه های نماز عید فطر 15/9/1381)

امنیت اجتماعی و مدنی مورد هدف دشمنان

امروز دشمنان، امنیت اجتماعی و مدنی ما را هدف قرار داده اند؛ این چیزی است که به طور واضح و جلو چشم، همه میبینند و مشاهده میکنند. دشمنانی که با اساس جمهوری اسلامی مخالفند، امروز بهترین راه اعمال مخالفت خود را در این پیدا کرده اند که امنیت کشور را به خطر بیندازند. علاوه بر امنیت اخلاقی و فرهنگی که چند سال است دشمن روی آن با شدت کار میکند -که مکرر بعنوان هشدار به مسئولان تهاجم فرهنگی دشمن را یادآور شده ایم - و علاوه بر امنیت سیاسی که دشمن در حرکت سیاسی کلان نظام میخواهد اختلالاتی ایجاد نماید، امروز در صدد است امنیت اجتماعی و مدنی مردم را از بین ببرد.( بیانات در دیدار مسئولان، قضات و کارکنان قوه قضائیه 7/4/1382)