فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

به زنجیر کشیدن ملت

برای به زنجیر کشیدن یک ملت، هیچ چیزی ممکنتر و سهلتر از این نیست که قدرتمندان عالم بتوانند باورهای آن ملت و آن کشور را بر طبق نیازهای خودشان شکل دهند. هر باوری که یک ملت را به اتکای به خود، اعتماد به نفس، حرکت به جلو و تلاش برای استقلال و آزادی وادار کند، دشمن خونی آن، کسانی هستند که میخواهند با قدرت متمرکز، همه ی دنیا را در اختیار بگیرند و به نفع خودشان همه ی بشریت را استثمار کنند. لذا با آن فکر مبارزه میکنند. در نقطه ی مقابلش، سعی میکنند با راهها و شیوه های مختلف، افکار و باورها و جهتگیریهایی را در میان آن ملت ترویج کنند که به گونه ای بیندیشد که آنها میخواهند. وقتی آنطور اندیشید، آنگونه هم عمل و حرکت خواهد کرد. این یک ابزار بسیار رایج است؛ تئوری سازی استعماری. این کار را از اول انقلاب در ایران کرده اند و امروز هم میکنند. در جاهای دیگر دنیا هم انجام داده اند؛ مخصوص این دوران هم نیست.( بیانات و پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر9/12/1379)

ناامید کردن ملت

اگر دشمن بتواند مردم ما را، جوانان ما را، قشرهای ما را، نسبت به آینده ی این حرکتشان ناامید کند، ضربه ی خود را زده است. این خطر عمده است. لذا شما میبینید با انواع و اقسام روشها، بيانها، زبانها و شیوه ها سعی میکنند دلها را نسبت به تداوم این حرکت پر افتخار اسلامی مردد و مأیوس کنند و امید را از آنها بگیرند. این مهمترین خطر است.( بیانات در اجتماع بزرگ عزاداران در صحن مطهر امام خمینی(ره) 14/3/1379)
***
چرا ملت ایران امیدوار نباشند؟ دشمن که میخواهد ملت ایران امیدوار نباشند، در تبلیغات و شایعه پراکنیها و دروغ سازیهای خود، این نومیدی را منعکس میکند. خدا میداند که در این روزها، چقدر شایعه ی دروغ به دست دشمن در میان جامعه ی ما منتشر کردند. من، دائما در جریان این شایعات قرار میگیرم و میدانم که مخصوصا چه شایعاتی را۔ حتی در بعضی از شهرها- به وسیله ی همین رادیوها و معدود عناصر خود فروخته‌ی خائن پشت به خدا و خلق کرده، منتشر میکند.( بیانات در دیدار با جمع کثیری از پاسداران، در سالروز میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار 10/12/1368)
***
دشمن امیدوار است که از طریق ایجاد دودستگی و اختلاف، در میان ما نفوذ کند. این کار بسیار ظریف و دقیقی است که روی آن سرمایه گذاری میکند. اینطور نیست که ما بگوییم دشمن میخواهد تفرقه افکنی کند، ما هم مشتها را گره میکنیم و شعار میدهیم و نمیگذاریم دشمن به اهدافش برسد؛ خیر، او روشها و مکانیسمهای بسیار حساب شده و دقیقی را برای این کار دارد؛ لذا ما باید هوشیار باشیم.( بیانات در مراسم بیعت ائمه جمعه ی سراسر کشو به اتفاق رئیس مجلس خبرگان 12/4/1368)

گرفتن عزم راسخ از مردم

دشمن، همان عنصری است که میخواهد یک ملت و یک کشور را از ابزارهای اقتدارش تهیدست کند. ابزارهای اقتدار و عزت کنونی ملت ما چیست؟ ایمان، عزم راسخ الهی، کار برای خدا، احساس سربازی و خدا. اینهاست که ملت ما را عزیز کرده است؛ اینهاست که انسان پولادین به وجود آورده است و می آورد و میتوانند مقابله کنند. دشمنان میخواهند این خصوصیات را از جوانمردان و انسانهای والای کشور بگیرند.
کار دشمن قابل فهم است. قابل فهم است که دشمن بخواهد مردم را از ایمانشان، از تقوایشان، از روحیه ی غیرت دینی شان، از عزم راسخشان و از امیدشان تهیدست کند. دشمن در این صدد است؛ منتها بعضیها که شاید دشمن هم نیستند، ندانسته، نفهمیده و با غفلت کارهایی میکنند که نتیجه ی آن کارها، بی ایمانی مردم، نومیدی مردم و تردید و تزلزل روحی در مردم است.( بیانات در دیدار پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش 25/1/1378)