فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

از بین بردن یکپارچگی و انشقاق

متن ملت عزیز ما، تسلیم فشار تبلیغاتی دشمن نشده و نخواهند شد؛ اما کسانی که خودشان اشتباه کردند، در بین ما هستند. اینها راه غلطی رفتند و بعضی از مجموعه ها را هم با خودشان به راه غلط کشاندند. امام به ملت ما یاد دادند که باید مسئولان در فكر ضعفا و پابرهنه باشند و به نیازهای مردم توجه کنند. آنها در تبلیغات و در تهاجم فرهنگی خود، توجه به خواست قدرتهای استکباری را ملاک قرار دادند؛ ببینند آمریکا از چه چیزی بدش می آید، از آن پرهیز کنند؛ ببینند قلدران و زورگویان عالم به چه چیزی تمایل دارند، به طرف آن حرکت کنند. این نقطه ی مقابل تعالیم جمهوری اسلامی است که در گفتار امام بزرگوار ما تجلی میکرد. امام به ما یاد دادند که هرچه فریاد دارید، بر سر آمریکا بکشید؛ اما عده ای فریادهای خود را بر سر خودیها کشیدند؛ به دیگران هم یاد میدهند که بر سر همدیگر فریاد بکشند! امام در وصیتنامه و در تعليمات دوران حیات بابرکت خود تکرار میکردند که از غریبه ها و نامحرمها و نفوذيها بر حذر باشید. مراقب باشید تا کسانی که با این انقلاب و این نظام و این اسلام و با منافع مردم هیچ میانه ی خوبی ندارند، در ارکان تصمیم گیری کشور نفوذ نکنند. مسأله ی غریبه ها و نااهلها و نامحرمها را اول امام مطرح کردند. اینها در مقابل آن جهت و آن خط روشن، میگویند از دوستان و از خودیها بر حذر باشید و پرهیز کنید. اینها را با نامهای گوناگون و چپ و راست مطرح میکنند. اگر شما هر کدام از این رادیوهای بیگانه را باز کنید، در هر یک از برنامه هایشان، حداقل چند بار اسم جناح محافظه کار و نوگرا را مطرح میکنند؛ تعبیراتی که ملت ایران و علاقه مندان به انقلاب و مؤمنان و وفاداران به مصالح عمومی این ملت و این کشور را به جبهه های مختلفی تقسیم میکند. امام میگفتند ایران یکپارچه، ملت متحد و همزبان؛ اما عده ای سعی میکنند طبق خواست و میل و صلاحدید دشمنان این ملت، جهات غير عمومی را۔ قومیتها و مذاهب و دسته دسته کردن مردم و بازی با الفاظی از قبیل حزب و امثال آن را - در میان مردم رایج کنند و یکپارچگی مردم و آن وحدتی را که می تواند ایران اسلامی را از لابلای توفانها عبور دهد، به هر شکلی دچار انشقاق و پراکندگی کنند.( بیانات در اجتماع بزرگ مردم مشهد و زائران حرم مطهر امام رضا (ع) 1/1/1380)
***
آنچه که مهم است، این است که ما در داخل، حرکت خودمان را به طور منطقی ادامه بدهیم. دستگاه در سطوح تصمیم گیری، سیاستگذاری قانونگذاری و اجرا- در هر جایی که دستگاه به صورت اصولی دارد عملی انجام میدهد- همین هدف اسلامی را با قوت و قدرت پی میگیرد. ما تکلیف و وظیفه ی خودمان میدانیم که هر گامی که بر میداریم، ان شاء الله خود را یک گام به اهداف اسلامی نزدیکتر کنیم؛ این وظیفه را ان شاء الله با قوت و قدرت انجام میدهیم؛ از تبلیغات و جنجال و عصبانیت دنیای استکباری هم مطلقا بیمی نداریم. البته شرط موفقیت در این راه، اتحاد و هماهنگی و وحدت کلمه ی ملت است؛ لذا مقاصد دشمن این است که ملت را دچار انشقاق کند و اگر بتواند، ملت را از نظام و از دولت و از مسئولان جدا نماید؛ که بحمدالله تاکنون نتوانسته و ان شاء الله بعد از این هم نمیتواند.( بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری12/12/1370)

به زنجیر کشیدن ملت

برای به زنجیر کشیدن یک ملت، هیچ چیزی ممکنتر و سهلتر از این نیست که قدرتمندان عالم بتوانند باورهای آن ملت و آن کشور را بر طبق نیازهای خودشان شکل دهند. هر باوری که یک ملت را به اتکای به خود، اعتماد به نفس، حرکت به جلو و تلاش برای استقلال و آزادی وادار کند، دشمن خونی آن، کسانی هستند که میخواهند با قدرت متمرکز، همه ی دنیا را در اختیار بگیرند و به نفع خودشان همه ی بشریت را استثمار کنند. لذا با آن فکر مبارزه میکنند. در نقطه ی مقابلش، سعی میکنند با راهها و شیوه های مختلف، افکار و باورها و جهتگیریهایی را در میان آن ملت ترویج کنند که به گونه ای بیندیشد که آنها میخواهند. وقتی آنطور اندیشید، آنگونه هم عمل و حرکت خواهد کرد. این یک ابزار بسیار رایج است؛ تئوری سازی استعماری. این کار را از اول انقلاب در ایران کرده اند و امروز هم میکنند. در جاهای دیگر دنیا هم انجام داده اند؛ مخصوص این دوران هم نیست.( بیانات و پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر9/12/1379)

ناامید کردن ملت

اگر دشمن بتواند مردم ما را، جوانان ما را، قشرهای ما را، نسبت به آینده ی این حرکتشان ناامید کند، ضربه ی خود را زده است. این خطر عمده است. لذا شما میبینید با انواع و اقسام روشها، بيانها، زبانها و شیوه ها سعی میکنند دلها را نسبت به تداوم این حرکت پر افتخار اسلامی مردد و مأیوس کنند و امید را از آنها بگیرند. این مهمترین خطر است.( بیانات در اجتماع بزرگ عزاداران در صحن مطهر امام خمینی(ره) 14/3/1379)
***
چرا ملت ایران امیدوار نباشند؟ دشمن که میخواهد ملت ایران امیدوار نباشند، در تبلیغات و شایعه پراکنیها و دروغ سازیهای خود، این نومیدی را منعکس میکند. خدا میداند که در این روزها، چقدر شایعه ی دروغ به دست دشمن در میان جامعه ی ما منتشر کردند. من، دائما در جریان این شایعات قرار میگیرم و میدانم که مخصوصا چه شایعاتی را۔ حتی در بعضی از شهرها- به وسیله ی همین رادیوها و معدود عناصر خود فروخته‌ی خائن پشت به خدا و خلق کرده، منتشر میکند.( بیانات در دیدار با جمع کثیری از پاسداران، در سالروز میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار 10/12/1368)
***
دشمن امیدوار است که از طریق ایجاد دودستگی و اختلاف، در میان ما نفوذ کند. این کار بسیار ظریف و دقیقی است که روی آن سرمایه گذاری میکند. اینطور نیست که ما بگوییم دشمن میخواهد تفرقه افکنی کند، ما هم مشتها را گره میکنیم و شعار میدهیم و نمیگذاریم دشمن به اهدافش برسد؛ خیر، او روشها و مکانیسمهای بسیار حساب شده و دقیقی را برای این کار دارد؛ لذا ما باید هوشیار باشیم.( بیانات در مراسم بیعت ائمه جمعه ی سراسر کشو به اتفاق رئیس مجلس خبرگان 12/4/1368)