فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

بی اعتمادی ملت ایران به فرهنگ خود

ملت ما را در طول سالهای متمادی به یک ملت وابسته تبدیل کرده بودند؛ ملت ما را با تبلیغات پیوسته، از فرهنگ خود، از اعتماد به خود تهی کرده بودند؛ ملت ما را به خود بی اعتماد و ناامید کرده بودند. ملتی با این سابقه ی تاریخی، در این موقعیت حساس جغرافیایی، با این همه استعداد انسانی و طبیعی نهفته ی در این سرزمین، تبدیل شده بود به وسیله ای برای استفاده و بهره برداری قدرتهای بیگانه؛ مدتی انگلیس، بعد هم آمریکا؛ اما این انقلاب ما را بیدار کرد؛ ما را به خود آورد؛ این همان حرکت عاشورایی بود. این اقدام بزرگ، سرنوشت و راه ما را عوض کرد. ما امروز در راه عزت، در راه استقلال، در راه استفاده از استعدادهای طبیعی و انسانی خودمان حرکت میکنیم و پیش رفته ایم و دنیا هم تا حدود زیادی به این اعتراف کرده و آن را قبول کرده است؛ چاره ای ندارد؛ اما ما باید این راه را ادامه بدهیم. هیچ ملتی با تنبلی و تن آسایی نخواهد توانست به عزت برسد. رسیدن به استقلال، رسیدن به عزت ملی رسیدن به کرامت انسانی، برای یک ملت هزینه دارد، که باید این هزینه را متحمل شد و باید تلاش کرد؛ باید به عاقبت کار، امیدوارانه و واقع بینانه نگاه کرد، که یک نگاه واقع بینانه، امید به انسان خواهد بخشید. این دشمن است که میخواهد شما را مأیوس کند.( بیانات در دیدار پرسنل نیروی هوایی 18/11/1384)

اضمحلال یکپارچگی و تمامیت ارضی ایران

دشمن میخواهد ایران نباشد. دشمن میخواهد یکپارچگی و تمامیت ارضی ایران نباشد. دشمن میخواهد پرچم اسلام بالای سر این ملت در اهتزاز نباشد. دشمن میخواهد در رأس این حکومت، کسانی مثل رژیم گذشته - نوکرها و دست نشانده های خودش- بر سر کار باشند. البته که دشمنان جهانخوار حاضر نیستند یک ملت مستقل را با اتکا به نفس، با اعتماد به خدا، با تکیه به دین اسلام ببینند؛ آن هم در چنین منطقه ی حساسی از عالم و با این احساس عظمتی که در این ملت هست و احساس همدردی ای که نسبت به مسلمانان دارند!( بیانات در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت سالروز ولادت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) 24/6/1371)
* * *
در قضیه ی قومیتها، که دشمنان کمین گرفته اند؛ پشت خم کرده اند تا بلکه بتوانند به نحوی بین قومیتهای ایرانی که در طول تاریخ در کنار هم زندگی کردند، اختلاف ایجاد کنند، باید هوشیارتر و مواظبتر باشید. اینها آن نقطه هایی است که دشمن میخواهد از شان استفاده کند. باید در مقابل اینها ایستاد.( بیانات در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت سالروز ولادت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) 24/6/1371)

از بین بردن یکپارچگی و انشقاق

متن ملت عزیز ما، تسلیم فشار تبلیغاتی دشمن نشده و نخواهند شد؛ اما کسانی که خودشان اشتباه کردند، در بین ما هستند. اینها راه غلطی رفتند و بعضی از مجموعه ها را هم با خودشان به راه غلط کشاندند. امام به ملت ما یاد دادند که باید مسئولان در فكر ضعفا و پابرهنه باشند و به نیازهای مردم توجه کنند. آنها در تبلیغات و در تهاجم فرهنگی خود، توجه به خواست قدرتهای استکباری را ملاک قرار دادند؛ ببینند آمریکا از چه چیزی بدش می آید، از آن پرهیز کنند؛ ببینند قلدران و زورگویان عالم به چه چیزی تمایل دارند، به طرف آن حرکت کنند. این نقطه ی مقابل تعالیم جمهوری اسلامی است که در گفتار امام بزرگوار ما تجلی میکرد. امام به ما یاد دادند که هرچه فریاد دارید، بر سر آمریکا بکشید؛ اما عده ای فریادهای خود را بر سر خودیها کشیدند؛ به دیگران هم یاد میدهند که بر سر همدیگر فریاد بکشند! امام در وصیتنامه و در تعليمات دوران حیات بابرکت خود تکرار میکردند که از غریبه ها و نامحرمها و نفوذيها بر حذر باشید. مراقب باشید تا کسانی که با این انقلاب و این نظام و این اسلام و با منافع مردم هیچ میانه ی خوبی ندارند، در ارکان تصمیم گیری کشور نفوذ نکنند. مسأله ی غریبه ها و نااهلها و نامحرمها را اول امام مطرح کردند. اینها در مقابل آن جهت و آن خط روشن، میگویند از دوستان و از خودیها بر حذر باشید و پرهیز کنید. اینها را با نامهای گوناگون و چپ و راست مطرح میکنند. اگر شما هر کدام از این رادیوهای بیگانه را باز کنید، در هر یک از برنامه هایشان، حداقل چند بار اسم جناح محافظه کار و نوگرا را مطرح میکنند؛ تعبیراتی که ملت ایران و علاقه مندان به انقلاب و مؤمنان و وفاداران به مصالح عمومی این ملت و این کشور را به جبهه های مختلفی تقسیم میکند. امام میگفتند ایران یکپارچه، ملت متحد و همزبان؛ اما عده ای سعی میکنند طبق خواست و میل و صلاحدید دشمنان این ملت، جهات غير عمومی را۔ قومیتها و مذاهب و دسته دسته کردن مردم و بازی با الفاظی از قبیل حزب و امثال آن را - در میان مردم رایج کنند و یکپارچگی مردم و آن وحدتی را که می تواند ایران اسلامی را از لابلای توفانها عبور دهد، به هر شکلی دچار انشقاق و پراکندگی کنند.( بیانات در اجتماع بزرگ مردم مشهد و زائران حرم مطهر امام رضا (ع) 1/1/1380)
***
آنچه که مهم است، این است که ما در داخل، حرکت خودمان را به طور منطقی ادامه بدهیم. دستگاه در سطوح تصمیم گیری، سیاستگذاری قانونگذاری و اجرا- در هر جایی که دستگاه به صورت اصولی دارد عملی انجام میدهد- همین هدف اسلامی را با قوت و قدرت پی میگیرد. ما تکلیف و وظیفه ی خودمان میدانیم که هر گامی که بر میداریم، ان شاء الله خود را یک گام به اهداف اسلامی نزدیکتر کنیم؛ این وظیفه را ان شاء الله با قوت و قدرت انجام میدهیم؛ از تبلیغات و جنجال و عصبانیت دنیای استکباری هم مطلقا بیمی نداریم. البته شرط موفقیت در این راه، اتحاد و هماهنگی و وحدت کلمه ی ملت است؛ لذا مقاصد دشمن این است که ملت را دچار انشقاق کند و اگر بتواند، ملت را از نظام و از دولت و از مسئولان جدا نماید؛ که بحمدالله تاکنون نتوانسته و ان شاء الله بعد از این هم نمیتواند.( بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری12/12/1370)