فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

حضور دشمن در پشت پرده ی فرهنگ و سیاست

حضور دشمن را در پشت پرده ی فرهنگ و سیاست جدی بگیرید. این یک واقعیت است و هر چه میگذرد، این حقیقت که دشمن در مقاصد پلید خود، امید زیادی به مقوله ی فرهنگ و مسائل سیاسی دارد، بیشتر واضح و آشکار میشود. نباید غافلانه و ساده لوحانه بعضی از پدیده ها را جدای از علت و بریده ی از عامل اصلی اش تلقی کرد و به این و آن نسبت داد. حقیقتا دشمنان میخواهند از فضای فرهنگی کشور علیه انقلاب، نظام و دولت استفاده کنند. باز مجددا تأکید میکنم: هم به مردم اطلاع رسانی کنید، خبر دهید و پیشرفتها را بگویید؛ هم اگر واقعا موانعی وجود دارد، آنها را هم شفاف با مردم در میان بگذارید. صرف اینکه ما بگوییم موانعی در کار هست، مردم را قانع نمیکند و آنها نمیپذیرند. اگر واقعا موانعی وجود دارد و کسانی هستند و جریانی موجود است که نمیگذارد شما کار کنید، این را شفاف و صریح به مردم بگویید. یا این است که حقیقتا معلوم میشود این شخص یا این افراد یک حرکت مجرمانه انجام میدهند و نمیگذارند مسئولان یا دولت کار کنند، که در این صورت باید به این جرم رسیدگی شود، یا این است که آن طرف هم منطقی دارد. بالاخره یا باید او را متقاعد کرد یا او شما را متقاعد کند. این را در معرض افکار عمومی بگذارید و صریح و روشن و شفاف با مردم در این زمینه ها صحبت کنید. به نظر من این به پیشرفت کار کمک میکند.( بیانات در دیدار اعضای هیئت دولت، به مناسبت هفته دولت 4/6/1381)

اهداف گوناگون دشمن برای سلطه بر ملت ایران

اروپاییها وقتی خواستند اندلس را از مسلمانان پس بگیرند، اقدامی بلند مدت کردند. آن روز صهیونیستها نبودند؛ اما دشمنان اسلام و مراکز سیاسی، علیه اسلام فعال بودند. آنها به فاسد کردن جوانان پرداختند و در این راستا انگیزه های مختلف مسیحی، مذهبی یا سیاسی داشتند. یکی از کارها این بود که تاکستانهایی را وقف کردند تا شراب آنها را به طور مجانی در اختیار جوانان قرار دهند! جوانان را به سمت زنان و دختران خود سوق دادند تا آنها را به شهوات آلوده کنند! گذشت زمان راههای اصلی برای فاسد یا آباد کردن یک ملت را عوض نمیکند. امروز هم آنها همین کار را میکنند. البته دشمن هدفهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی هم دارد. هدفهای اقتصادی اش معلوم است؛ برای آنها تسلط اقتصادی بر منطقه ی خاورمیانه حیاتی است. امروز در حال راه اندازی یک جنگ بزرگ در همسایگی ما و در کشور عراق هستند. همه ی دنیا میدانند که هدف آنها در درجه ی اول هدف اقتصادی است. تسلط بر اپک، نفت عراق و سلطه ی نهایی بر نفت خاورمیانه از جمله ی این اهداف است. اقتصاد، خدای امروز دنیای مادی است؛ خدای واجب الاطاعه ای که همه باید در مقابل او زانو بزنند و هر کاری برای به دست آوردن ثروت بکنند. این اقدامات برای بهبود اقتصاد بشر صورت نمیگیرد؛ بلکه در جهت پر کردن جیب کمپانیهای نفتی و تسلیحاتی و امثال آنها که مظهر فرعونیت و قارونیت هستند، صورت میپذیرد.( بیانات در دیدار جوانان استان سیستان و بلوچستان6/12/1381)
***
استکبار میخواست دولتها را با نظام جمهوری اسلامی دشمن کند. بعضی از دولتها هوشیارانه فهمیدند و نگذاشتند خواست استکبار عمل شود؛ اما بعضی از دولتها، بدون توجه در این دام استکباری غلتیدند. در سطوح ملتها هم مسأله ی اختلافات فرقه ای و اختلافات شیعه و سنی و اختلافات عقیدتی را مطرح کردند و افراد زیادی را واداشتند که با گرفتن مزد، علیه جمهوری اسلامی یا علیه تشیع یا علیه برخی از عقاید ملت مسلمان ایران، کتاب بنویسند و کتابهای زیادی نوشته شد. عده ای را هم وادار کردند با زبان خود آنها، که به این کتابها و به این اشکالها و دشنامها پاسخ دهند. متأسفانه هر دو طرف در این دام افتادند. عزیزان من! امروز در دنیای اسلام، مسأله این است.( بیانات در دیدار روسای سه قوه، کارگزاران نظام اسلامی و شخصیتهای خارجی شرکت کننده در کنفراس بین المللی وحدت اسلامی 13/5/1375)

تلاش دشمن خارج کردن مردم از عرصه های انقلاب اسلامی

همه ی تلاش دشمن این بود که مردم را از عرصه ی عظیم انقلاب خارج کند. پاسخ شما مردم، آنچنان بوده است که در همه ی سالهایی که بر این انقلاب میگذرد، در میدانهایی که باید حضور مردم در آن آشکار شود، پاسخ شما به استکبار جهانی، کوبنده تر و صریحتر و قاطعتر بوده است. یک نمونه، اجتماع عظیم شما در روز جمعه ی آخر ماه مبارک رمضان امسال- روز قدس - بود. عجیب است که سال هجدهم از اعلام روز قدس، مردم بیشتر از سال هفدهم شرکت میکنند. سال هفدهم، بیشتر از سال شانزدهم شرکت میکنند. این، چه حرکت و چه همت و چه لطفی از طرف پروردگار عالم به این ملت بزرگ است! پیش بینیها از قبل از انقلاب این بود که چون در مجموعه ی ملت ایران، اقوام مختلف حضور دارند و زبانهای مختلف رایج است، پس اختلاف زیاد است؛ اما خلافش ثابت شد و همه دیدند که ملت ما یک ملت متحد و متفق است. شما ببینید در مراسم گوناگون و در صحنه هایی که جای ابراز عقیده نسبت به یک مسأله ی سیاسی است- مثل مراسم «روز قدس» که پریروز برگزار شد و شما ملاحظه کردید که چه غوغایی در سراسر ایران، چه در شرق و غرب و چه در مرکز بود- ملت یکپارچه ی ما چگونه وحدت خود را به نمایش میگذارند! اقوام مختلف، در هرجا که هستند- فارسشان، ترکشان، کردشان، عربشان، بلوچشان و ترکمنشان- همه یکسان حرکت میکنند، یک شعار میدهند و یک حرف را میزنند. این همه، نشانگر وحدتی عجیب و بزرگ است. نوبت انتخابات هم که میرسد، مردم همینطور شرکت میکنند. نوبت دفاع مقدس هم که میرسد۔ جنگ هشت ساله ی ما- مردم همینگونه از همه جا شرکت میکنند؛ همه شهید میدهند؛ همه برای خدا وارد میدان میشوند و همه حول یک احساس وظیفه ی مشترک، اقدام میکنند. حتی در دوران دفاع مقدس، در بین داوطلبان ما سرباز وظیفه که به جای خود محفوظ- هم میهنان غیر مسلمان هم شرکت داشتند. مسیحیانی بودند که داوطلبانه به میدان جنگ رفتند و جانشان را هم در این راه فدا کردند. اینها را دیدیم، شناختیم و میشناسیم. یعنی وحدت عجیبی در میان ملت ما وجود دارد؛ با اینکه دشمن هم برای از بین بردن آن خیلی کار کرده است. بنابراین، در داخل کشور ایران اسلامی، به برکت حاکمیت اسلام و به برکت وجود محورهای اساسی وحدت آفرین، هر دو محور ذکر الهی و وحدت عمومی تأمین است و در آینده هم ان شاء الله مثل گذشته خواهد بود. نگرانی، بابت امت اسلامی است؛ چون متأسفانه در سطح امت اسلامی، شرایط، اینگونه نیست.( بیانات در دیدار کارگزاران نظام، به مناسبت «عید سعید فطر» 21/11/1375)