فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

تلاش دشمن برای از بین بردن آرامش

از مدتی پیش احساس میشد که مراکز عمده ی دشمنی با ملت ما، در انتظار حوادثی در ایران هستند؛ در حرفهایشان این معنا روشن بود. در سال گذشته، رئیس سازمان جاسوسی کشور آمریکا در گزارشی که برای خودشان تهیه کرده بود و داد، اینطور گفت: در سال ۱۹۹۹ در ایران انتظار حوادثی را داریم که در این بیست سال گذشته - یعنی از اول انقلاب تاکنون- بی سابقه است! در واقع با این زبان، نشان میداد که از چیزهایی پشت پرده مطلع است. بعضی از این فراریهایی هم که با دشمن همکاری میکنند و به آمریکا پناهنده هستند، شبیه این حرفها را زدند. یکی از همین وابستگان فراری۔ آنطور که در خبرها آمده بود- گفته بود که ما سال آینده به ایران خواهیم رفت! این خوابهای خوش بی تعبیری که همیشه میبینند! پس معلوم بود که صهیونیستها، آمریکاییها و مراکز اصلی قدرت، در فکر حوادثی در ایران هستند و قرار است حوادثی اتفاق بیفتد.( بیانات در خطبه های نماز جمعه تهران 8/5/1378)

ایجاد هرج و مرج، هدف دشمن

بی شک یکی از مهمترین هدفهای دشمن ایجاد هرج و مرج و آشفتگی و درگیری میان اقشار ملت است. با کمال هوشیاری از تحقق این خواسته ی دشمنان زبون و ابله و پلید، جلوگیری کنید.( پیام به مناسبت انتشار نامه ی آیت الله سیدجلال الدین طاهری امام جمعه اصفهان 20/4/1381)
* * *
دشمن میخواهد در کشور هرج و مرج شود؛ بی ایمانی باشد؛ بی اعتمادی به حکومت باشد و در سایه ی این هرج و مرج و اغتشاش، یک دیکتاتوری مثل دیکتاتوری رضاخان را سر کار بیاورد؛ همان چیزی که یک بار در اوایل این قرن در دوره رضاخان و یک بار هم در ۲۸ مرداد در ایران تجربه شد. ۲۸ مرداد هم همینطور شد؛ گروهی از ایادی داخلی آنها تبلیغات و جنجال و هیاهو راه انداختند و اغتشاشگران به خیابانها ریختند. به دنبال آن، کنار زدن روحانیت و ناامیدی مردم و آمدن آمریکا بود و دیکتاتوری سخت و سیاه دوران محمدرضا آغاز شد. امروز میخواهند آن کارها را بکنند.(5/5/1381)

جنجالهای زیر نام آزادی از نقشه های دشمن

عزیزان من! امروز همدلی شما مردم در هر نقطه ی کشور، یک امر تشریفاتی و تزئیناتی نیست؛ یک امر ضروری است. چیزهای مورد اختلاف را مطرح نکنند، به نقاط اختلاف فکری تکیه نکنند، چیزهای مورد اتفاق را بگویند. همه ی این مردم، مسلمانند. همه ی این مردم، طرفدار اسلام و قرآنند. تمام این مردم، انقلابشان را دوست دارند، امام بزرگوار و رزمندگان مدافع شرف و حیثیت را دوست دارند؛ روی اینها تکیه کنید. کسانی نیایند چیزی را بهانه قرار دهند. مثلا یک وقت کسی یک کلمه حرفی زده، این را بهانه برای جنجال کنند! یا دستگاه قضایی با یک نفر برخورد کرده، آن را بهانه برای جنجال کنند! یا یک نفر در فلان دستگاه امنیتی، یا اقتصادی، یا سیاسی، حرکتی انجام داده است، این را بهانه برای جنجال کنند! این جنجالها به ضرر کشور است. چرا؟ چون دلهای مردم را از هم دور میکند. همه ی اینها هم زیر نام آزادی است؟ آزادی هدیه ی الهی و هدیه ی انقلاب است. آزادی متعلق به مردم و جزو فطرت مردم است. اما این کارها ربطی به مسأله ی آزادی ندارد؛ اینها بخشی از نقشه ی دشمن است. من امروز برای مردم عزیز کشورمان هوشیاری، هوشمندی، تمسک به اسلام، تمسک به نام امام، تمسک به راه و معنویت امام بزرگوار که امسال سال آن بزرگوار است، تمسک به وحدت کلمه و برافراشتن پرچم برادری و مهربانی را از واجبترین واجبات میدانم و امیدوارم همین خواسته ی بزرگ ملی و دینی، مورد ادعیه ی زاكیه ی حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنافداه) قرار گیرد و آن بزرگوار برای رفع مشکلات و برای باز شدن راهها به سمت پیشرفت و برای گرم کردن دلهای این ملت دعا کنند. ما هم در این آستان، دعا میکنیم.( بیانات در دیدار مردم مشهد و زائران علی بن موسی الرضا(ع) در صحن امام خمینی (ره) 1/1/1378)