فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

فهمیدن افکار دشمن

در جبهه، یک فرماندهی خوب، آن کسی است که بتواند بفهمد دشمن از کجا میخواهد حمله کند و این را به نیروهای خود تفهیم نماید. در دوران جنگ تحمیلی، جوانانی که آن روز در میدان جنگ بودند، این نکته را خیلی خوب میدانند. اگر در هر نقطه ای که شما هستید، بتوانید بفهمید دشمن در فکر چیست، یقینا مبالغ زیادی از حمله ی دشمن را پیشگیری خواهید کرد و خودتان را مصونیت خواهید بخشید و کارهایی را که باید انجام دهید، انجام خواهید داد. البته ما نمیخواهیم حالا دشمن معرفی کنیم. غالبا ملت ایران دشمنان بین المللی و جهانی خودش را میشناسد. اما هدفهای دشمن در این مرحله چیست؟ اگر از من سؤال کنند، من میتوانم دو، سه هدف را بعنوان هدفهای مرحله ای دشمن در این مقطع زمانی برای کشور و ملتمان نام ببرم. البته بر خلاف تبلیغات رادیوهای همان دشمنان، ما ادعا نمیکنیم که آنچه ما میفهمیم، مر حقیقت است و هیچ خدشه ای در آن نیست و ما در فهمیدن، معصوم هستیم؛ نه. این فهم من است؛ این آن چیزی است که من بعنوان خدمتگزاری که خدای متعال با همه ی حقارت این بنده ی حقیر، مسئولیت سنگینی را بر دوشم گذاشته، احساس میکنم و در می یابم که بایستی ذهن مردم را نسبت به این مطالبی که میفهمم، روشن کنم. البته اگر کسی اطلاعات بیشتر و فهم بهتری از مسائل دارد و طور دیگری میفهمد، او هم فهم خودش برایش معتبر است؛ اما آنچه که من میفهمم، اینهاست.( بیانات در خطبه های نماز جمعه 26/9/1378)

اهدف دشمن، مبارزه با اسلام و تزلزل پایه های ایمانی

هدف دشمنان جهانی - اعم از استکبار و در رأس آن آمریکا و دیگر خرده ریزهای دشمن- در هر نقطه ی عالم، در مخالفت با انقلاب ما این است که با «اسلام» مبارزه کنند. اینها با اسلام مخالفند؛ چون که اسلام را باعث کوتاه شدن دست غارتگران میدانند. با اسلام مخالفند. چون که اسلام را موجب بریده شدن پای سگهای ولگردی میدانند که به جان خزائن این کشور افتاده بودند. با اسلام مخالفند و آن را ضد حقوق بشر معرفی میکنند. هدفشان این است که اسلام را از چشمها بیندازند. این در حالی است که اسلام پرچمدار حقوق بشر است. حقوق بشر یعنی چه؟ آیا فلسطینیهایی که در این سرمای زمستان به وسیله ی صهیونیستهای خبیث، از خانه و کاشانه ی خود آواره شده اند، بشر نیستند؟ اینها حقوق ندارند؟ حقوق بشر درباره ی اینها صادق نیست؟ مگر برجسته ترین ماده ی منشور عمومی حقوق بشر- که این آقایان از آن دم میزنند- این نیست که هر کس در خانه ی خود آزاد است و حق انتخاب مسکن خود را دارد؟ پس چرا در خانه ی اینها وارد شدند و صاحبان آن را از درون خانه ی خودشان بیرون کردند؟! مگر فلسطین، خانه ی فلسطینیها نیست؟ این حقوق بشر است؟ فلسطینیها بشر نیستند؟ این جوانان مؤمن که جرمشان طرفداری از اسلام است، بشر نیستند؟ این مسلمانانی که در کشور بوسنی هرزگوین، از جانشان، از خانه شان، از میهنشان و از استقلالشان دفاع میکنند و اینطور زیر فشار قرار گرفته اند، بشر نیستند؟ اینها حقوق ندارند؟ کیست که امروز ترفند و دروغ خباثت آمیز مدعیان حقوق بشر را تشخیص ندهد و درک نکند؟ (بیانات در دیدار قشرهای مختلف مردم قم 19/10/1371)

هدف دشمن؛ تزلزل پایه های مستحکم ایمانی مردم

امروز تنها یک راه برای دشمن باقی مانده است . آن راه، عبارت است از محاصره ی تبلیغاتی. این تنها راهی است که دشمن میخواهد با همه ی توان و قوای خود، آن را آزمایش کند. البته تا الآن صدها رادیو و روزنامه و مجله و تلویزیون و وسایل گوناگون ارتباط علیه این انقلاب و مفاهیم این انقلاب در همه ی دنیا راه انداخته اند و داخل ایران هم گسترش داده اند. در این شکی نیست اما میخواهند همین را چند برابر کنند و میکنند و همین الآن مشغولند. هدف چیست؟ هدف این است که مردم را نسبت به این پایه ی مستحکم ایمانی متزلزل کنند؛ البته مهم هم هست.( بیانات در دیدار کارگران و معلمان در آستانه روز کارگر و روز معلم 9/2/1377)