فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

ترس عدّه ای از دشمنیها

عدّه ای نگاه میکنند به دشمنیها، دلشان را از دست میدهند؛ زهره شان آب میشود از اینکه میبینند دهانهای از خشم گشوده، علیه جمهوری اسلامی بدگویی میکنند، حرف میزنند. خوب، همه ی نظامهای عالم، همه ی حکومتهای عالم دشمنانی دارند و دوستانی؛ امروز هم اینجور است، در طول تاریخ هم اینجور بوده. هیچ حکومتی را شما پیدا نمیکنید که همه ی مردم در داخل آن حکومت و خارج آن حکومت با او خوب باشند یا همه با او بد باشند؛ نه، یک عده ای موافق دارند، یک عدّه ای مخالف. (بیانات در خطبه های نماز جمعه ی تهران 20/6/1388)

وقاحت و پررویی دشمن

امروز نمیخواهم بگویم که دشمنان مسلح به پول و زور بیکارند و ضربه نمیزنند. ضربه میزنند و حرفهایشان را هم میشنوید. امروز آنقدر هم بی حیا شده اند که صریحاً میگویند: ما رفتیم به فلان کشور و گفتیم که رابطه اش را با ایران قطع کند، یا فلان کشور، معامله اش را چنان کند. وقاحت دشمنان ما ـ بیش از همه آمریکاییها ـ آنقدر هست که تصریح هم میکنند! صهیونیستهای بی وجود مجهول الهویه مجعول النسب هم که جرأت نمیکردند اظهار وجودی بکنند و همه ی تلاششان برای دفاع از خود مصروف بود، اکنون بخاطر بدکرداری بعضی از رؤسای عرب در منطقه، کارشان به جایی رسیده است که اینجا و آنجا میروند و میگویند با ایران اینگونه و آنگونه رفتار کنید! گفت: «یکی را به ده راه نمیدادند، سراغ خانه ی کدخدا را میگرفت.» وجود خودشان در منطقه زیادی است، حالا راه افتاده اند که فلان و فلان! (بیانات در دیدار فرماندهان و اعضای «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، به مناسبت «روز پاسدار» 15/10/1373)
***
در سطح جامعه، تشنج، اغتشاش، درگیری مصلحت نیست؛ این چیزی است که دشمن میخواهد. دشمن میخواهد جامعه آرام نباشد. امنیت، مهم است. دشمنان امنیتِ مردم دوست دارند که مردم در ناامنی زندگی کنند، ناراحت بشوند، کلافه بشوند، عصبانی بشوند؛ ما این را نمیخواهیم. ما میخواهیم مردم زندگی شان، زندگی آرامی باشد. (بیانات در دیدار با جمعی از روحانیون و طلاب 22/9/1388)

عکس العمل دشمن، نشاندهنده ی صحت کار ما

تاریخ کوتاه انقلاب ما سرشار از حوادثی است که هرکدام از آنها به تنهایی ملّتی را به تفکر و تأمل وادار میکند. در همه‌ی این رویدادها، دو نکته ی روشن مشاهده میشود: اوّل، خباثت دشمن؛ و دوّم، مقاومت و ایمان عمیق و کم نظیر ملّت مسلمان و با اخلاص ما. بارها گفته ام که قبل از پیروزی انقلاب، دستگاه جبار برای هر کلمه ای که منادیان نهضت اسلامی در سرتاسر کشور بر زبان می آوردند، فشارهای زیادی را متوجه آنها میکرد؛ در حالی که خودشان على الظاهر کارهای شبه اسلامی ـ سخنرانی مذهبی، تلاوت قرآن، روضه خوانی و ... ـ انجام میدادند! آنها روی کارهای مبارزان، به شدت حساس بودند. عکس العمل دشمن در آن زمان، نشاندهنده ی صحت کار ما بود. اصولا تا وقتی دشمن تهدید نشود، به عکس العمل وادار نخواهد شد. عکس العمل دشمن، نشاندهنده ی این است که کار و حرف و پیام و اقدام ما برای او خطرناک است. (بیانات در مراسم بیعت ائمه جمعه، روحانیون، مسئولان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اقشار مختلف مردم و خانواده های معظم شهدای استانهای یزد و کهکیلویه و بویراحمد 11/4/1368)