فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

پابرجا بودن دشمنیها

سربازان انقلاب فقط کسانی نیستند که در هنگام بروز انقلاب حضور داشتند و میتوانستند سربازی کنند. جوانان مؤمن و نو اندیش و آزادفکر و پاک دامن امروز ما و نسلهای بعد هم سربازان انقلابند؛ چون انقلاب یک حقیقت همیشه جاوید است؛ انقلاب پرچم عدالت و آزادی و استقلال و عزت است؛ انقلاب پرچم اسلام است. چنین چیزی هرگز کهنه نمیشود، همیشه طرفدار و سرباز دارد و همیشه در میان انسانهای آگاه، دارای دلباخته است. آن کسانی که سعی میکنند جوانان امروز ما را بعنوان نسل سوّم و نسل چهارم و امثال این تعبیرات، پشت کرده به اسلام و انقلاب وانمود کنند، خودشان دلهای افسرده و درمانده و وامانده دارند و حال خودشان را به دیگران تعمیم میدهند، در حالی که حقیقت قضیه این نیست. همچنان که اسلام ۱۴۰۰ سال پیش ظهور کرد؛ امّا حقایق اسلام در تمام دورانهای تاریخ دلهایی را مجذوب خود نمود، جسمها و فکرها و نیروهایی را به حرکت درآورد و تحولات عظیمی را در همه ی عرصه های زندگی بشریت ایجاد کرد. انقلاب یکی از همان تحولات است و نام و حقیقت و روح اسلام عنصر اصلی این انقلاب است؛ لذا همیشه زنده است. البتّه انقلاب زنده است و به همین دلیل دشمن هم دارد. همچنان که پیروزی انقلاب و ولادت آن با مقاومت دشمنان روبه رو شد، تداوم انقلاب، برپا ماندن و اثربخش شدن آن هم با دشمن و دشمنیها مواجه است. (بیانات در دیدار مردم قم 19/10/1381)
***
دشمن دهان را باز کرده است. یک روز این کشور با همه ی امکاناتش در اختیار آمریکا و عوامل آمریکا بود. انقلاب آمد، مسأله را به کلی دگرگون کرد؛ ملّت را مستقل کرد، کشور را مستقل کرد، منابع کشور را مستقل کرد. اینها کمین گرفته اند و سینه خوابانده اند، تا بلکه بتوانند مجدداً کشور و منافع کشور و موارد حیاتی کشور و این ملّت را در کام خودشان بگیرند. ملّت باید بیدار باشد؛ و بیدار است. (بیانات در دیدار کارگزاران حج 26/11/1378)
***
ملّت و جوانان باید آماده باشند و ترس از دشمن را در دل خود جای ندهند؛ چوند دشمن می خواهد در سایه ی این رعب، خرده فرمایش ها و تحمیلهای خود را بر گردن این ملّت سوار کند؛ بدون اینکه هزینه ی یک کار بزرگ و یک دخالت نظامی را متحمل شود. این مربوط به ملّت است. (بیانات در دیدار دانشجویان و دانش آموزان به مناسبت گرامیداشت سالروز 13 آبان 13/8/1381)

تلاش دشمن در خدشه به انقلاب اسلامی

دشمنان اسلام و انقلاب، با یاد دوران پیروزی انقلاب دشمنند؛ امّا علی رغم میل آنها، خاطره ی انقلاب را بزرگ بشمارید همیشه دشمنان ما خواسته اند به این انقلاب خدشه وارد کنند و سیمای منور امام را مخدوش نمایند. شما با گرامیداشت دهه ی فجر، تمایل دشمن را خنثی کنید. (بیانات در دیدار با جمعی از علما، مسئولان و مردم شهرهای لاهیجان و رباط کریم، جمعی از دانش آموزان و فرهنگیان استانهای تهران و کرمان و مازندران، گروهی از قاریان قرآن کریم 4/11/1368)
***
یکی از چیزهایی که از اوّل انقلاب از طرف دشمنان شروع شد، همین بود که رواج سکه انقلاب را در دنیا انکار کنند؛ بگویند انقلاب منزوی است و کسی آن را قبول ندارد. الآن هم همان حرفهایی را میزنند که بیست سال پیش میگفتند. آن روز دروغ بود، امروز هم دروغ است. مفاهیم انقلاب در دنیا زنده است. آنچه را که ما به آن معتقدیم مردم سالاری دینی، خضوع در مقابل دین حق و ارزشهای دینی و اخلاقی، نفرت و معارضه با قدرتهای زورگو، قائل بودن حق برای همه ی انسانها و انسانیت ـ مفاهیمی است که همه ی ملّتها آنها را قبول دارند؛ میپسندند و میپذیرند. البتّه تبلیغات دشمنان، قوی است. من بارها گفته ام: امروز زر و زور و تزویر با هم در اختیار استکبار است و تزویرشان به وسیله ی همین بوقهای تبلیغاتی است. (بیانات در دیدار گروه کثیری از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 24/6/1381)

شقاوت دشمن؛ عکس العمل نسبت به بیداری ملّتها

شقاوتی که قدرتهای استکباری در این سالهای اخیر در نقاط مختلف عالم از خودشان نشان دادند، عکس العمل بیداری و شجاعت ملّتهاست. وقتی ملّتهای تحقیر شده، غبار تحقیر را از لباس خود میتکانند و احساس تحقیر را کناری می اندازند و سرپا بلند میشوند، قدرتهای تحقیر کننده مجبورند هوای خودشان را داشته باشند. ضربه بر آنها وارد خواهد آمد و وارد آمد و بیشتر از این هم می آید. در جوامع اسلامی، موج گرایش به اسلام انقلابی، یک موج زنده است؛ هیچ کارش هم نمیتوانند بکنند. البتّه، سرکوب و سختگیری میکنند، تهمت میزنند، رویشان اسم تروریست میگذارند، ولو هیچ ارتباطی هم با جمهوری اسلامی نداشته باشند؛ ولی برای اینکه دو طرف را بکوبانند، این ارتباط را ادعا میکنند. این کارها را دشمن میکند؛ امّا آن کاری را که نمیتواند بکند، از بین بردن این موج گرایش به اسلام انقلابی در میان ملّتهاست. این کار را نمیتوانند بکنند، نتوانستند و بعد از این هم نخواهند توانست انجام بدهند. (بیانات در دیدار با خانواده معظم شهدا و مفقودان و اسرا و جانبازان شهرهای رودبار، منجیل، ساوه، اراک، محمود آباد آمل و فریدون و خانواده های معظم شهدای وزارت اطلاعات 13/10/1368)
***
موضع ما در مقابل این حرکتهای مردمی روشن است: هر جا حرکت اسلامی است، مردمی است، ضد آمریکایی است، ما با این حرکت همراهیم؛ امّا اگر در جایی ببینیم با تحریک آمریکاییها، با تحریک صهیونیستها، یک حرکتی به راه افتاده است، با آن حرکت همراهی نمیکنیم. ما با حرکتهای ضد آمریکایی و ضد صهیونیست همراهیم. آنجایی که خود آمریکا و خود صهیونیستها وارد میدان می شوند تا یک رژیمی را ساقط کنند، تا یک کشوری را اشغال کنند، آنجا ما نقطه ی مقابل حرکت آمریکاییها قرار میگیریم. آمریکا نمیتواند به نفع ملتهای این منطقه فکری بکند و کاری بکند؛ هر کاری میکنند و هر کاری تا امروز کردند، بر علیه ملّتهای این منطقه بوده است. این موضع ماست. (بیانات در بیست و دوّمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) 14/3/1390)