فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

علل دشمنی با پیشرفت هسته ای ایران اسلامی

یکی از علل دشمنی استکبار و توطئه های جهانی با ملّت ایران در قضیه ی انرژی هسته ای و قضایای مشابه همین است. شما میبینید در همان حالی که آمریکاییها پیشقراولند و بعضی از اروپاییها هم دنباله رو آمریکا در ضدّیّت با دستیابی ملّت ایران به انرژی هسته ای و تلاش میکنند و تهدید میکنند و الفاظ درشت به کار میبرند، میروند با کشورهای دیگری که از لحاظ علمی و صنعتی به مراتب عقب مانده تر هستند و بسیار با ملّت ایران فاصله دارند، قرار داد انرژی هسته ای میبندند! معنای این حرف چیست؟ معنایش این است که اگر انرژی هسته ای موجب وابستگی بیشتر یک ملّت به خودشان شود، آن را برای آن ملّت مجاز میدانند. آنها با آن انرژی هسته ای مخالفند که یک ملّت با ابتکار خود، به دست خود، بدون نیاز به آنها، با استقلال کامل به دست آورده است. جوانان عزیز ما، ملّت بزرگ ما، این امتیاز را پیدا کرده اند که به این رتبه علمی و صنعتی پیشرفته با اتکا به نیروی خود رسیدند؛ وابستگی ایجاد نکردند، بلکه این ضد وابستگی است. همین انرژی هسته ای برای دیگر ملّتها که دولتهای مستکبر به آنها میدهند، موجب وابستگی است؛ امّا برای ملّت ایران که خود از درون میجوشد، ابتکار میکند، نوآوری میکند، خودش خلاقیت و تولید میکند، موجب قطع وابستگی است. استکبار جهانی و دشمنان ملّت ایران، با این دشمنند. (بیانات در نوزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی 14/3/1387)

خشمگینی دشمن از نظام اسلامی

در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، به برکت همین احساس هویّت و بیداری اسلامی که این انقلاب به وجود آورد، امروز جمعیتهای اسلامی حضور دارند، قوی اند و برای خودشان آینده دارند. اگر بگذارند، احتمال دارد دولت هم تشکیل دهند. این جمعیّتها، مخلفان و دشمنان اسلام را تهدید میکنند؛ آمریکا را دشمن میشمارند، دشمنان اسلام را دشمن میشمارند. این موضوع، بیشتر از همه چیز استکبار جهانی را خشمگین می کند. البتّه وقتی آمریکاییها، یا همدستانشان، یا شبکه ی صهیونیستی خبرگزاریها و روزنامه نگاران دنیا، میخواهند علیه انقلاب و ملّت ایران قلم فرسایی کنند یا حرف بزنند، تهمتهایی را ردیف میکنند و میگویند: شما ضد حقوق بشرید، حقوق زن را رعایت نمیکنید، میخواهید سلاح اتمی درست کنید و غیره. امّا اینها ظاهری است؛ بهانه است. باطن قضیه این نیست. باطن قضیه همین موضوعی است که عرض کردم. اینها میگویند شما چرا موجب شده اید که در دنیا هرجا مسلمانی هست، احساس هویّت کند، بیدار شود، طلبکار شود و از حالت برهّ ای مطیع و رام و زیر کارد بیرون آید؟! (بیانات در خطبه های نماز جمعه (19 رمضان 1416) 20/11/1374)

انگیزه های دشمن برای تهدید و دشمنی کردن

دلایلی وجود دارد که انگیزه ی دشمن برای تهدید و دشمنی کردن، به این زودی ها از بین نرود و ادامه پیدا کند یا گاهی تشدید شود. یکی از آنها این است که میلیاردها دلار خرج کرده اند. البتّه دلشان نمی آید به خودشان بباورانند که خرجهایی برای ضربه زدن به نظام اسلامی کرده اند، همه بیهوده بوده است. یک دلیل این است که امیدوارند روح دینی در جوانان ما زایل شده باشد. اگر خبرنگارشان در منطقه ای از شهرهای ایران چهار نفر جوان را پیدا کرد و توانست از آنها حرفهایی را ضبط کند که معنایش بی اعتنایی به دین باشد، این را بزرگ میکنند و به همه جوانان کشور تعمیم میدهند و خودشان را دلخوش میکنند و به خود امید میدهند که روح دینی، روح ایمان و روح پایبندی به حفاظت از ایمان مذهبی در ایران ضعیف شده است! البتّه اشتباه میکنند. امروز اگر حادثه ای به وقوع بپیوندد که در آن، ملّت ایران احساس خطر کند، تعداد جوانانی که فداکارانه و داوطلبانه حاضرند برای خدا، نظام اسلامی و منافع ملّتشان سینه سپر کنند و جلو بروند، یقینا بیشتر از دوران جنگ تحمیلی است. جوانان ما همان شور و هیجان، همان ایمان و همان آمادگی ای که چشم دنیا را در دوران جنگ تحمیلی خیره کرد، امروز هم دارند. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم اصفهان 8/8/1380)