فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

دقّت دشمن در شناخت نقاط ضعف ما

دشمن نقاط ضعف ما را در دستگاههای فنی و صنعتی نفتی ما دیده بود و آنها را زیر فشار قرار میداد؛ و شما چه این دستگاه را، چه دستگاههای مربوط به تزریق گاز را، چه دستگاههای مختلفی را که بعضاً من خودم هم چند سال پیش آمدم و از نزدیک دیدم، و چه بعد از جنگ، پالایشگاه آبادان و دستگاههای مختلف مربوط به پتروشیمی و غیره را راه انداختید. همه ی اینها مربوط به این دستگاهی است که بحمدالله حرکت مفیدی دارد. (بیانات در دیدار با وزیر و جمعی از مسئولان و کارشناسان وزارت نفت و مهندسان و کارگران اطفای حریق چاههای نفت کویت 12/9/1370)

رخنه ی دشمن از راههای مختلف

دشمن، برای ضربه زدن به انقلاب و اسلام، از یک راه نمی آید؛ از راههای مختلف می آید. باید چشمتان را باز کنید، متوجّه باشید و دشمن را بشناسید. امام بزرگوار، این خطوط را برای ما درست مشخص کردند. (بیانات در دیدار با جمع کثیری از نیروهای مقاومت بسیج، گروهی از پرستاران و جمعی از پرسنل نیروی دریایی ارتش7/9/1369)

تلاش دشمن در برابر ملتهای تلاشگر

ما ملّتی نیستیم که در دنیا هیچ کس با ما دشمنی نداشته باشد. آن ملّتهایی دشمن ندارند که ارزش وجودی ندارند. ملّتی که راهی دارد، هدفی دارد، کاری دارد، تلاشی میکند، دشمنانی هم پیدا میکند. البتّه دشمن داریم تا دشمن. دولت آمریکا هم در دنیا خیلی دشمن دارد؛ امّا دشمن دولت آمریکا کیست؟ ملّتها. ملّتهایند که متنفرند، مکدرند، از دولت آمریکا بدشان می آید. چرا؟ بخاطر اینکه دولت آمریکا سابقه ی تجاوز و تعرض به کشورها از پنجاه سال، شصت سال قبل از این تا امروز در پرونده اش ثبت شده است. در طول پنجاه سال گذشته، دولت آمریکا نزدیک به شصت کشور را مورد تجاوز نظامی خودش قرار داده؛ این شوخی است؟ این کم است؟ خوب، پس او هم دشمن دارد، نظام جمهوری اسلامی هم دشمن دارد. دشمن نظام جمهوری اسلامی کیست؟ دولتهای مستکبر، سرمایه دارهای صهیونیست، دشمنان بشر، دستگاههای جاسوسی غدّار و سفاک. بنابراین دشمن هست؛ این دشمنان فعالیت میکنند، تلاش میکنند. (بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 1/1/1389)