فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

شناسایی توطئه ی دشمن توسط انسانهای بصیر و خبیر

علما، بزرگان و مسئولین کشور، به فضل پروردگار، مثل همیشه در نهایت هوشیاری عمل کردند و تا دیدند که توطئه است، اقدام نمودند. البتّه سخنرانی در دنیا زیاد است، شب نامه در دنیا زیاد است، حرف نادرست، تهمت و افترا و دروغ، کم نیست؛ امّا هر تهمت و دروغی، توطئه نیست، هر شایعه ای به وسیله ی دشمن نیست. آن شایعه ای که توطئه ی دشمن است، به وسیله ی انسانهای خبیر و بصیر شناخته میشود. (بیانات در جمع بسیجیان به مناسبت هفته بسیج 5/9/1376)
***
در خودتان بصیرت ایجاد کنید. قدرت تحلیل در خودتان ایجاد کنید؛ قدرتی که بتوانید از واقعیتهای جامعه یک جمعبندی ذهنی برای خودتان به وجود آورید و چیزی را بشناسید. این قدرت تحلیل خیلی مهم است. هر ضربه ای که در طول تاریخ ما مسلمانان خوردیم، از ضعف قدرت تحلیل بود. در صدر اسلام هم ضرباتی که خوردیم، همینطور بوده که حالا اینها بحثهای تفسیری زیادی دارد. در دوره های گوناگون دیگر هم همینطور است. نگذارید که دشمن از بی بصیرتی و ناآگاهی ما استفاده کند و واقعیتی را واژگونه در چشممان جلوه دهد. (بیانات در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در دوّمین روز از دهه ی مبارکه ی فجر 13/11/1377)

عدم شناخت انسانهای بی بصیرت از دشمن

انسانهای بی بصیرت، زود فریب میخورند. همین امروز هم در دنیا آدمهای دلسوزی هستند که فریب خورده اند؛ دشمن را نشناخته اند و صف را تشخیص نداده اند. در ایران، امام عظیم الشأن ما، به برکت بصیرت مردم ـ که با صبر و مقاومت آنها همراه بود ـ این راه را طی کرد و به موفقیّت رسید. خود او، در ایجاد این بصیرت و صبر در مردم، بزرگترین مؤثّر بود. هرجا در انحای عالم مبارزه ای صورت میگیرد، حرکتی میشود، انسان دلسوزی در پی نجات توده های مردم حرکت میکند، باید بداند که این راه، با هوشمندی و بصیرت و نیز با صبر و مقاومت طی شدنی است، و لاغیر. (بیانات در مراسم دوّمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) 14/3/1370)
***
بصیر باشید در شناسایی دشمن. بصیر باشید در شناسایی ترفندهای دشمن. ببینید دشمن چطور میخواهد جمهوری اسلامی را در سطح جهان بد معرفی کند، یا با شکلهای غلط معرفی کند! البتّه موفق که نمیشود. تبلیغات دشمن، انصافاً تبلیغات حساب شده ای است. این را باید قبول کنیم. پول خرج میکنند؛ میلیاردها دلار خرج میکنند، برای اینکه بتوانند حرفی را جعل کنند که وقتی این حرف بر بال امواج رادیوهایشان قرار گرفت و با یکی دو واسطه به گوش فردی از ملّت ایران رسید، در دل او اثر کند. چقدر دروغها همینطور درست کردند! اینها متخصّصینی برای اینطور کارها دارند. لذا هدفشان را باید فهمید. هدف آنها این است که ما را از اسلام جدا کنند؛ ملّت را از مسئولین جدا کنند؛ ملّت را از انقلاب دلسرد کنند؛ ملّت را از آینده ی جهاد و دفاعش ناامید کنند؛ ملّت را از میدان و مرکز صحنه ی مبارزه عقب بزنند. البتّه باید بدانند که هرگز در این خواستنها، موفق نخواهند شد. (بیانات در دیدار فرماندهان بسیج سراسر کشور 27/8/1371)

دقّت دشمن در شناخت نقاط ضعف ما

دشمن نقاط ضعف ما را در دستگاههای فنی و صنعتی نفتی ما دیده بود و آنها را زیر فشار قرار میداد؛ و شما چه این دستگاه را، چه دستگاههای مربوط به تزریق گاز را، چه دستگاههای مختلفی را که بعضاً من خودم هم چند سال پیش آمدم و از نزدیک دیدم، و چه بعد از جنگ، پالایشگاه آبادان و دستگاههای مختلف مربوط به پتروشیمی و غیره را راه انداختید. همه ی اینها مربوط به این دستگاهی است که بحمدالله حرکت مفیدی دارد. (بیانات در دیدار با وزیر و جمعی از مسئولان و کارشناسان وزارت نفت و مهندسان و کارگران اطفای حریق چاههای نفت کویت 12/9/1370)