فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

دشمن را با چشم باز دیدن

هنگامی که دشمن حمله میکند، ابتکار عمل در دست اوست؛ شما باید کاملاً حواستان جمع باشد و مثل جبهه ی جنگ آمادگی خود را حفظ کنید؛ چون ما نمیدانیم که دشمن از کجا حمله خواهد کرد؛ ممکن است از جبهه ی میانی و یا بالا و پایین حمله کند. به هر حال، باید در همه جا بیدار باشیم. باید در طول جبهه ای که یقیناً از لحاظ معنوی به مراتب طولانیتر از مرزهای ماست، دائماً بیدار باشید و فوراً ضربه را به خودشان برگردانید صحنه ای که شما درگیر آن هستید، صحنه ی بسیار عجیبی است. شاید در میان سنگرهایی که جمهوری اسلامی مبارزه میکند ـ مبارزه به معنای خاص آن و دست به یقه شدن و ضربه زدن و ضربه خوردن ـ هیچ سنگری بافضیلت تر از سنگر شما نباشد؛ چون همیشه و در همه جا خطر از ناحیه ی نفوذ اطلاعاتی دشمن بیشتر است. در قضیه ی جنگ هم اگر ما بیشتر میزدیم و کمتر میخوردیم، بخاطر این بود که کار اطّلاعاتی شایسته و ممتازی انجام میدادیم. با چشم بسته که نمیشود به جنگ رفت؛ باید با چشم باز دشمن را دید و محل پرتاب ضربه اش را برآورد کرد، تا متقابلاً پاسخ کوبنده تری به او داد. (بیانات در مراسم بیعت جمعی از مسئولان وزارت اطلاعات و ارتش جمهوری اسلامی ایران 18/4/1368)

دشمن را در هر چهره و لباس شناختن

هنوز دشمنهای ما چشم میگردانند تا نقاط ضعف را پیدا کنند و فشار خود را وارد آورند. اگر مردم و قشرهای مختلف و مسئولان در هر رده ای، به دشمن نقطه ضعف نشان دهند، دشمن رحم نخواهد کرد. شما که به شهرهای خود بر میگردید، شاهد شایعه پراکنی، اختلاف افکنی، نق زدن، کم کاری، بدکاری و کارشکنی خواهید بود. اینطور نیست که هرکسی ما را قبول نداشته باشد، ما با او با شدت عمل برخورد کنیم. روش ما این است که با قدرت و تدبیر و بدون عصبانیّت برخورد کنیم. ما باید با روش درست و ادارهی صحیح، دشمن را ـ اگر با انصاف باشد ـ به دوست تبدیل کنیم. البتّه بعضیها غرض ورزی و توطئه و شماتت میکنند، که طبیعی است نظام جمهوری اسلامی با اینها برخورد قوی خواهد کرد. وظیفه ی مردم مؤمن ـ خصوصاً جوانان ـ این است که اوّلاً مغرضان را بشناسند و آنها را با آدم خیر خواه اشتباه نگیرند؛ ثانیاً افراد غافل را آگاه کنند و راه را به آنها نشان دهند. شما جوانها که روحیّه و نشاط و توان بالایی دارید، باید مسئولیت بیشتری را بر دوش خود احساس کنید. آگاه کردن مردم، هوشیار بودن و دشمن را در هر چهره و لباسی شناختن، اساسیترین تکلیف ماست. (بیانات در مراسم بیعت امام جمعه و نماینده ولی فقیّه و قشرهای مختلف مردم سمنان، کرج، شیروان، قوچان، کازرون و جمعی از بسیجیان نیشابور 4/4/1368)

بصیرت لازمه ی شناخت دشمن

در این شرایط وظیفه ی شما سنگین، پرهیجان و پر اجر است. شما دیگر تشکلهای اسلامی دانشگاه، به کار خود نظم دهید، آن را با هدفهای روشن که از بینات و محکمات انقلاب گرفته شده، جهت بخشید، بصیرت لازم و دید نافذ را برای شناخت دشمن و روشهای کینه ورزانه اش برای خود و عموم دانشجویان فراهم سازید، فتنه گریها و فتنه گرها را بخصوص در محیط دانشجویی شناسایی و خنثی کنید، اختلافات درون سازمانی و برون سازمانی را به حداقل برسانید، خدا را در همه حال حاضر و ناظر اعمال و نیات خود بدانید، و بدانید که هیچ هدفی برای انسان، شایسته تر و والاتر از رضای الهی نیست. (پیام به مناسبت برگزاری دوّمین کنگره جامعه اسلامی دانشجویان 8/7/1377)
***
انسانهای بی بصیرت، زود فریب میخورند. همین امروز هم در دنیا آدمهای دلسوزی هستند که فریب خورده اند؛ دشمن را نشناخته اند و صف را تشخیص نداده اند. در ایران، امام عظیم الشأن ما، به برکت بصیرت مردم ـ که با صبر و مقاومت آنها همراه بود ـ این راه را طی کرد و به موفّقیّت رسید. خود او، در ایجاد این بصیرت و صبر در مردم، بزرگترین مؤثّر بود. هرجا در انحای عالم مبارزه ای صورت میگیرد، حرکتی میشود، انسان دلسوزی در پی نجات توده های مردم حرکت میکند، باید بداند که این راه، با هوشمندی و بصیرت و نیز با صبر و مقاومت طی شدنی است، و لاغیر. دشمن را بشناسید و دشمنیها و ترفندهای او را درست تشخیص بدهید. تبلیغاتی که دشمن میکند، حرفی که دشمن میزند و شایعه ای که دشمن می اندازد، به چشمتان بیاید. توجّه کنید که دشمن با چه انگیزه ای این حرف را میزند، این شایعه را میپراکند، این خبر دروغ را نقل میکند و این اظهار منافقانه را بر زبان جاری مینماید. به هر حال، دشمن، دشمن است.
نکته ی دیگر و بسیار مهمی که باید ملّتهای مسلمان و مبارز به یاد داشته باشند، این است که فریب ترفندها و تبلیغات و حیله گریهای دشمن را نخورند؛ دوست و دشمن را بشناسند و دشمن را در اظهاراتش متّهم کنند. اگر اینطور باشد، این حرکتهای اسلامی به پیروزی خواهد رسید. ما معتقدیم که این دوران، دوران اسلام و دوران غلبه ی ارزشهای الهی و معنوی است، و همانطوری که سال گذشته عرض کردم، این دوران، دوران امام خمینی است و ان شاء الله نسلهای جوان ما این آینده را خواهند دید. (بیانات در دوّمین مراسم سالگرد امام خمینی (ره) 14/3/1370)