فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

شناخت اثر انگشت دشمن در فضای سیاسی و فرهنگی

شما جوانان عزیز میتوانید اثر انگشت دشمن را در بسیاری از مسائلی که امروزه در فضای سیاسی و فرهنگی مطرح است، مشاهده کنید و نشانه های هدفمندی این مسائل و جریانات را بسوی تغییر باورهای اسلامی و انقلابی ببینید. این واقعیت باید سمت و سوی فعالیتهای جامعه ی اسلامی دانشجویان و دیگر تشکلهای اسلامی دانشجویی را ترسیم کند. (پیام به کنگره ی جامعه ی اسلامی دانشجویان در مشهد 10/6/1380)
***
بسیار کسان هستند که سرانگشت دشمنند؛ امّا نه در چهره ی یک برخورد نظامی، بلکه با برآشفتن محیط امن زندگی مردم، با شکستن حریم خلوت امن خانواده ها و با نفوذ کردن در حصار محكم عفت عمومی این ملّت. سرانگشت دشمن است که اینگونه عمل میکند. هنر بزرگ شما این است که اینها را بشناسید. همه یکسان نیستند. آنکه به خطا و بی آنکه بخواهد ضربه ای وارد کند، عملی انجام میدهد، تفاوت دارد با کسی که از روی نقشه و به دنبال اراده ی دشمنان این ملّت، حرکتی را انجام میدهد. نیروی انتظامی باید این دو را از هم باز بشناسد و به وظیفه ی خود عمل کند. (بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان «دانشگاه علوم انتظامی» 26/4/1372)

لزوم شناسایی طبیعت دشمن

این نکته را بایستی در این مجالس و محافل تذکّر داد که اگر چه ما امروز بحمدالله از لحاظ سیاسی، در موضع قوّتیم و دشمن؛ یعنی استکبار، در موضع انفعال قرار دارد؛ امّا این به معنای تمام شدن کید و مکر دشمن نیست. « وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ » (10) البتّه بر مبنای: « قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى » (11)، جناح حق به خواست دشمن تسلیم نمیشود، ولی به هر حال، طبیعت دشمن را باید شناخت. ما نباید هیچ لحظه ای از کید دشمن غافل باشیم. این نکته را باید به مردم گفت. ما امروز در قوّتیم و دشمن و استکبار جهانی، در انفعال است. (بیانات در دیدار با اعضای جامعه ی روحانیّت مبارز و مجمع روحانیون مبارز تهران، علما و ائمّه ی جماعت و جامعه ی وعّاظ تهران و اعضای شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، در آستانه ی ماه محرّم 11/5/1368)

دشمن، واقعیّت انکارناپذیر

اگر در جمهوری اسلامی، مسئولان، زبدگان و نخبگان ـ اعم از علما و امر ایشان ـ به این حقایق توجّه و خویشتنداری کنند؛ خود را اسیر هواها و هوسها و مطامع دنیوی نسازند؛ جاذبه های گمراه کننده ی دنیا آنها را مفتون خود نکند؛ ارعاب و تهدید دشمنان، آنها را از میدان خارج نکند و در اراده ی آنها تزلزلی به وجود نیاورد، هیچ قدرتی نخواهد توانست عزم و اراده ی عظیم ملّی را که در این کشور وجود دارد، اندکی مخدوش کند. دشمن وجود دارد و یک واقعیّت است. انتظار اینکه دشمنی نباشد، یا اینکه دشمن، دشمنی نکند، غلط است. دشمن هست و دشمنی هم میکند و میخواهد به همه ی مناطقی که برای او سود مادّی در آن هست، پنجه بیندازد؛ از همه ی ابزارها هم استفاده میکند. آنچه دشمن را مأیوس میکند، این است که امّت اسلامی قدر و اهمّیّت و توان و ارزشهای خود را بشناسد و عظمت خود را ـ وقتی که میان او وحدت باشد ـ بفهمد و قدرت ایستادگی ای را که خدای متعال در او قرار داده است، قدر بداند. (بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام در سالروز عید سعید مبعث 2/7/1382)