فهرست کتاب


دشمن شناسی(شناخت دشمن و روش های مقابله با آن)

از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی)

لزوم شناسایی دشمن در چهره ها و لباسهای مختلف

نکته ی قطعی و مسلّم این است که آمریکا، اروپا و همه، قادر نیستند برخلاف اراده مردم مسلمان ایران، در مورد این کشور قدمی بردارند و کاری صورت دهند. شما غالب هستید؛ شما قدرتمند هستید؛ شمایید که علی رغم خواست دشمن، توانستید اسلام و جمهوری اسلامی را حفظ و از آن دفاع کنید. شما توانستید توطئه ها را درهم بکوبید؛ پس قویتر از آنها هستید. این نکته ای مسلّم و قطعی است. اگر بخواهید قدرتتان باقی بماند، باید هشیار باشید؛ همچنانی که تا امروز هم هشیاری به درد این مردم خورده و آنها را نجات داده است. کسانی را که علیه دین و تعالیم دینی و معلّمین راستین دین و علما و بزرگان دین اقدام میکنند، حرف میزنند، توطئه میچینند و سعی در ساقط کردن ارزشهای آنان دارند، بشناسید. دشمن را در هر لباسی باید شناخت. جوانان مسلمان، مثل شما جوانان قم و سایر نقاط کشور که بحمدالله مظهر شور و هیجان اسلامی و شعار همراه با شعور و منطق هستید، این شناخت را دارید و خدا را از این بابت شکر گزاریم. اتّحاد و اتّفاقتان را محکمتر و مستحکمتر کنید. انقلاب اسلامی دستاورد بزرگی است و برای جمهوری اسلامی و ملّت ایران، بزرگترین ارزش است. پیوند میان مردم و مسئولین؛ پیوند میان آحاد مردم؛ احترام به خدمتگزاران دین؛ احترام به خدمتگزاران کشور و کوشش برای عمق بخشیدن به معارف اسلامی، عواملی است که دشمن را مأیوس میکند. این عوامل و ویژگیهاست که راه را برای پیشرفت باز میکند. کشور ما بحمدالله سرشار از امکانات بالقوّه ای است که باید بالفعل شود. سالها دشمنان ما تلاش کردند این امکانات را نابود، یا از آنها به نفع خودشان استفاده کنند. سالها تلاش کردند استعدادها را بمیرانند. لذا، سالهایی هم طول میکشد تا همه ی اینها مجدّداً احیا شود. (بیانات در دیدار قشرهای مختلف مردم قم 19/10/1371)

شناخت اثر انگشت دشمن در فضای سیاسی و فرهنگی

شما جوانان عزیز میتوانید اثر انگشت دشمن را در بسیاری از مسائلی که امروزه در فضای سیاسی و فرهنگی مطرح است، مشاهده کنید و نشانه های هدفمندی این مسائل و جریانات را بسوی تغییر باورهای اسلامی و انقلابی ببینید. این واقعیت باید سمت و سوی فعالیتهای جامعه ی اسلامی دانشجویان و دیگر تشکلهای اسلامی دانشجویی را ترسیم کند. (پیام به کنگره ی جامعه ی اسلامی دانشجویان در مشهد 10/6/1380)
***
بسیار کسان هستند که سرانگشت دشمنند؛ امّا نه در چهره ی یک برخورد نظامی، بلکه با برآشفتن محیط امن زندگی مردم، با شکستن حریم خلوت امن خانواده ها و با نفوذ کردن در حصار محكم عفت عمومی این ملّت. سرانگشت دشمن است که اینگونه عمل میکند. هنر بزرگ شما این است که اینها را بشناسید. همه یکسان نیستند. آنکه به خطا و بی آنکه بخواهد ضربه ای وارد کند، عملی انجام میدهد، تفاوت دارد با کسی که از روی نقشه و به دنبال اراده ی دشمنان این ملّت، حرکتی را انجام میدهد. نیروی انتظامی باید این دو را از هم باز بشناسد و به وظیفه ی خود عمل کند. (بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان «دانشگاه علوم انتظامی» 26/4/1372)

لزوم شناسایی طبیعت دشمن

این نکته را بایستی در این مجالس و محافل تذکّر داد که اگر چه ما امروز بحمدالله از لحاظ سیاسی، در موضع قوّتیم و دشمن؛ یعنی استکبار، در موضع انفعال قرار دارد؛ امّا این به معنای تمام شدن کید و مکر دشمن نیست. « وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ » (10) البتّه بر مبنای: « قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى » (11)، جناح حق به خواست دشمن تسلیم نمیشود، ولی به هر حال، طبیعت دشمن را باید شناخت. ما نباید هیچ لحظه ای از کید دشمن غافل باشیم. این نکته را باید به مردم گفت. ما امروز در قوّتیم و دشمن و استکبار جهانی، در انفعال است. (بیانات در دیدار با اعضای جامعه ی روحانیّت مبارز و مجمع روحانیون مبارز تهران، علما و ائمّه ی جماعت و جامعه ی وعّاظ تهران و اعضای شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، در آستانه ی ماه محرّم 11/5/1368)