فهرست کتاب


پند جاوید جلد اول

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی نگارش: علی زینتی

شناسه کتاب

پند جاوید جلد اول
مؤلف: آیت‌الله محمدتقى مصباح یزدى
نگارش: علی زینتی
ناشر: انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(قدس سره)
نوبت و تاریخ چاپ: پنچم، تابستان 1394
چاپ: زم زم
شمارگان : 2000‌‌‌ قیمت: 16000 تومان
قیمت دوره: 31000 تومان
مركز پخش: قم، خیابان شهدا، کوی ممتاز، پلاک 38.
تلفن و نمابر: 37742326-025
8-102-411-964-978 :شابک
كلیه حقوق براى ناشر محفوظ است
‌﴿ صفحه 17 ﴾

پیش‌گفتار

نهج‌البلاغه، دریایى است بى‌كران كه گوهرهاى قیمتى بسیارى در خود نهفته دارد. این كتاب كه به درستى «برادر قرآن» نام گرفته است داراى ابعاد مختلفى است و در طول تاریخ مورد توجه بسیارى از اندیشمندان و عالمان مسلمان و غیر مسلمان قرار گرفته است. هركس به فراخور ذوق و درك و استعداد خویش، به گوشه‌اى از این دریا پرداخته و از ذخایر پیدا و پنهان آن بهره‌مند گشته است. یكى از جنبه‌هاى مهم و برجسته این كتاب، كه حجم نسبتاً زیادى از مطالب نهج البلاغه به آن اختصاص دارد، بُعد اخلاقى و تربیتى آن است. پندهاى گران‌مایه امیرالمؤمنین(علیه السلام) در این زمینه مى‌تواند ره‌گشا و دستگیر همه سالكان پا در ركابى باشد كه تشنه معنویت و در جستجوى حقایق ناب و خالص براى طىّ طریقند. از همین روى، استاد فرزانه و عالم روشن‌ضمیر، حضرت آیة‌الله مصباح یزدى دام ظله، محور یك سلسله از درس‌هاى اخلاق خود را یكى از مكتوبات بسیار مهم و پرارزش امیرالمؤمنین(علیه السلام) قرار داده‌اند و روح تشنگان معارف الهى و مواعظ اخلاقى را از این سرچشمه پرفیض سیراب كرده‌اند. این مكتوب، چیزى نیست جز وصیت آن حضرت به فرزند عالى‌قدرش امام حسن مجتبى(علیه السلام) كه داراى مضامینى بسیار عالى و كم‌نظیر است.
اكنون خدا را شاكریم كه در سالى كه مقام معظم رهبرى، حضرت آیة‌الله خامنه‌اى مدظله‌العالى، آن را سال امیرالمؤمنین نامیده‌اند، مى‌توانیم مجموعه این مباحث را در قالب كتاب حاضر به همه دوستداران آن حضرت و پیروان راه ولایت تقدیم نماییم. از آن‌جا كه مطالب این كتاب، ابتدا در قالب سخنرانى عرضه شده است، طبیعتاً با نوع كتاب‌ها، كه از آغاز به قصدكتاب نگاشته مى‌شوند، تفاوت‌هایى دارد. البته در مقام نگارش تغییراتى در عبارات داده شده است، ولى در هر حال هنوز هم شكل گفتارى، كم و بیش در سراسر كتاب دیده
‌﴿ صفحه 18 ﴾
مى‌شود. لازم به ذكر است كه به علت حجم زیاد مطالب، این كتاب در دو جلد تنظیم شده كه جلد دوم آن نیز ان‌شاءالله به زودى منتشر خواهد شد.
در پایان لازم مى‌دانیم از جناب آقاى على زینتى كه كار نگارش این سخنرانى‌ها را انجام داده‌اند و نیز از جناب حجة‌الاسلام محمدمهدى نادرى كه تدوین نهایى و ویرایش این مجموعه را بر عهده داشته‌اند تقدیر و تشكر نماییم.
‌﴿ صفحه 19 ﴾

درس اول: پند آسمانى

پیشنیه سخن
معنا و مفهوم وصیّت
امام معصوم را وصیّت به چه كار آید؟
وصیّت كننده
مخاطب وصیّت‌نامه
انگیزه وصیّت
‌﴿ صفحه 20 ﴾
‌﴿ صفحه 21 ﴾