فهرست کتاب


110 سرمشق از سخنان حضرت علی علیه السلام

آیت الله مکارم شیرازی

شناسه کتاب

110 سرمشق از سخنان حضرت على (ع)
مجموعه اى از یکصد و ده فراز از زندگى مولاى متقیان در قالب قطعات تاریخى و داستانهاى جالب و شنیدنى با گوشه هایى از فضایل و کمالات و ظلم هایى که بر آن حضرت رفته که هر کدام مى تواند الگویى خوب و چراغ روشنى فراسوى ظلمت هاى زندگى ما باشد.
تهیه و تنظیم : ابوالقاسم علیان نژاد
تعداد مجلد : ا جلد
تعداد صفحات : 288
نوبت چاپ : چاپ دوم
زبان : فارسی

پیشگفتار

اخلاق در حوزه هاى علمیّه

نظام درسى و پرورشى حوزه هاى علمیّه، ویژگى ها و امتیازات خاصّى دارد، که آن را از تمام نظام هاى درسى ممتاز مى کند! از جمله این امتیازات، درس هاى اخلاق است که در حوزه هاى علمیّه به آن اهتمام ورزیده مى شود. اساتید محترم سعى مى کنند در کنار تعلیم علوم مختلف به طلاّب و دانشجویان خود، روح آنان را نیز پرورش دهند و به رشد صفات شایسته اخلاقى آن ها کمک نموده و صفات ناشایست اخلاقى، مخصوصاً صفاتى که بر اثر تعلیم و فراگیرى علم به وجود مى آید، را ریشه کن نمایند.
درس هاى اخلاق، و مجالس انسان سازى، در حوزه هاى علمیّه به دو صورت برگزار مى شود:
الف) نخست درس هاى اخلاق مستقلّ، که معمولا در یکى از شب ها، یا روزهاى پایانى هفته، توسطّ یکى از علماى بزرگ و متخلّق به اصول اخلاقى اداره مى شود و استاد با استفاده از کوله بار تجربه، به بیان آیات، روایات و داستان هاى اخلاقى مى پردازد و روح طالبان علم و دانش را صیقل مى دهد.
ب) قسم دوم درس هاى اخلاق غیر مستقل است که در آخرین روز درسى هفته و در انتهاى درس انجام مى شود. در این جلسات، استاد با بیان روایتى اخلاقى، کام تشنگان معارف الهى را با جرعه هایى از کوثر قرآن و آل محمّد (علیهم السلام)سیراب مى کند و آن ها را، حدّاقل تا یک هفته، در مقابل انحرافات اخلاقى بیمه مى نماید.