فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

ایمان به انبیاء موجب عفو الهى و رسیدن به بهشت

«وَ لَقَدْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثَقَ بَنِى إِسرَائِیلَ وَ بَعَثْنَا مِنْهُمُ اثْنَىْ عَشَرَ نَقِیبًا وَ قَالَ اللَّهُ إِنِّى مَعَكُمْ لَئِنْ أَقَمْتُمُ الصَّلَوةَ وَ ءَاتَیْتُمُ الزَّكَوةَ وَ ءَامَنتُم بِرُسُلِى وَ عَزَّرْتُمُوهُمْ وَ أَقْرَضْتُمُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا لَّأُكَفِّرَنَّ عَنكُمْ سَیِّئَاتِكُمْ وَ لَأُدْخِلَنَّكُمْ جَنَّتٍ تَجْرِى مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ فَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ مِنكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِیلِ؛(2588) خدا از بنى اسرائیل پیمان گرفت. و از آنها، دوازده نقیب [سرپرست ]برانگیختیم. و خداوند (به آنها) گفت: «من با شما هستم! اگر نماز را برپا دارید، و زكات را بپردازید، و به رسولان من ایمان بیاورید و آنها را یارى كنید، و به خدا قرض الحسن بدهید [در راه او، به نیازمندان كمك كنید ]گناهان شما را مى پوشانم [مى بخشم ]و شما را در باغهایى از بهشت، كه نهرها از زیر درختانش جارى است، وارد مى كنم. اما هر كس از شما بعد از این كافر شود، از راه راست منحرف گردیده است.»

بهترین تجارت

«یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَرَةٍ تُنجِیكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ؛ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجَهِدُونَ فِى سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَلِكُمْ وَ أَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَیرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ؛ یَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ یُدْخِلْكُمْ جَنَّتٍ تَجْرِى مِن تَحْتهَِا الْأَنهَرُ وَ مَسَكِنَ طَیِّبَةً فِى جَنَّتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ؛ وَ أُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِیبٌ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ؛(2589) اى كسانى كه ایمان آورده اید! آیا شما را به تجارتى راهنمایى كنم كه شما را از عذاب دردناك رهایى مى بخشد؟! به خدا و رسولش ایمان بیاورید و با اموال و جانهایتان در راه خدا جهاد كنید این براى شما (از هر چیز) بهتر است اگر بدانید! (اگر چنین كنید) گناهانتان را مى بخشد و شما را در باغهایى از بهشت داخل مى كند كه نهرها از زیر درختانش جارى است و در مسكنهاى پاكیزه در بهشت جاویدان جاى مى دهد و این پیروزى عظیم است! و (نعمت) دیگرى كه آن را دوست دارید به شما مى بخشد، و آن یارى خداوند و پیروزى نزدیك است و مؤمنان را بشارت ده (به این پیروزى بزرگ)!»

نبوّت و خیر

«یَأَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَكُمُ الرَّسُولُ بِالْحَقِّ مِن رَّبِّكُمْ فََامِنُواْ خَیرًا لَّكُمْ وَ إِن تَكْفُرُواْ فَإِنَّ لِلَّهِ مَا فِى السَّمَوَتِ وَ الْأَرْضِ وَ كاَنَ اللَّهُ عَلِیمًا حَكِیمًا؛(2590) اى مردم! پیامبر (ى كه انتظارش را مى كشیدید،) حق را از جانب پروردگارتان آورد به او ایمان بیاورید كه براى شما بهتر است! و اگر كافر شوید، (به خدا زیانى نمى رسد، زیرا) آنچه در آسمانها و زمین است از آن خداست، و خداوند، دانا و حكیم است.»