فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

آموزش فرائض مذهبى به فرزندان

«روى عن النّبىّ(صلى الله علیه و آله): انّه نظر الى بعض الاطفال فقال: ویل لأولاد آخر الزّمان من آبائهم. فقیل یا رسول اللَّه! من آبائهم المشركین، فقال لا من آبائهم المؤمنین لا یعلّمونهم شیئا من الفرائض و اذا تعلّموا اولادهم منعوهم و رضوا عنهم بعرض یسیر من الدّنیا فأنا منهم برى ء و هم منّى برآء؛(2200) رسول اكرم(صلى الله علیه و آله) بعضى از كودكان را دید و فرمود: واى بر فرزندان آخر زمان از پدرانشان. عرض شد: یا رسول اللَّه! از پدران مشرك آنها، فرمود نه بلكه از پدران مسلمانشان كه هیچ چیز از فرائض مذهبى را به آنان نمى آموزند و اگر خود فرزندان پاره اى از مسائل دینى را فرا گیرند آنها را از اداء این وظیفه مقدّس بازمى دارند و تنها به این قانع هستند كه فرزندانشان متاع ناچیزى از دنیا بدست آورند، من از این قبیل پدران برى هستم و آنان نیز از من بیزارند.»

احترام به كودكان

«عن انس بن مالك قال: انّ رسول اللَّه(صلى الله علیه و آله) مرّ على صبیان فسلّم علیهم و هو مغذ؛(2201) انس بن مالك میگوید: رسول اكرم(صلى الله علیه و آله) در رهگذرى با چند كودك خردسال برخورد نمود، به آنها سلام كرد و طعامشان میداد.»

شاد كردن كودك

«عن ابن عبّاس قال قال النّبىّ(صلى الله علیه و آله): من فرّح ابنته فكانّما اعتق رقبة من ولد اسماعیل و من اقرّ عین ابن فكانّما بكى من خشیة اللَّه؛(2202) پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمود: كسى كه دختر بچه خود را شادمان كند مانند كسى است كه بنده اى را از فرزندان اسماعیل ذبیح آزاد كرده باشد، و آن كس كه پسر بچه خود را مسرور و دیده او را روشن كند مانند كسى است كه دیده اش از خوف خداوند گریسته باشد.»