فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

داستانها

بیدار شدن فطرت یك كمونیست

شهید بزرگوار حضرت حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبداللّه میثمى رضى اللّه عنه نمایندگى امام رضوان اللّه تعالى علیه در قرارگاه خاتم الانبیاء(صلى الله علیه و آله) مى گوید:
قبل از انقلاب در زندان ساواك شاه، براى زجر و شكنجه روحى، مرا با یك كمونیست هم سلّول كردند كه به من خیلى بدى مى كرد.
از جمله به آب و غذاى من دست مى زد كه نجس شود و من نخورم.
وقتى عبادت مى كردم مرا مسخره مى كرد.
شب جمعه اى كه او خواب بود دعاى كمیل مى خواندم، رسیدم به این فراز از دعا كه:
«... فَلَئِن صَیِّرنى لِلعُقوباتِ مَعَ اَعدائِكَ وَجَمَعْتَ بَینى وَ بَینَ اَهلِ بَلائِكَ وَ فَرَّقتَ بَینى وَ بَین اَحِبّائِكِ؛ پیش تو اگر مرا با دشمنانت به انواع عقوبت معذّب گردانى و با اهل عذاب همراه كنى و از جمع دوستانت و اولیائت جداسازى.»
دلم شكست و گریه شدیدى سر دادم. وقتى به خودم آمدم متوجّه شدم كه او (هم سلّولم كه كمونیست بود) نیز فطرتش بیدار شده و سرش را به سجده روى خاك گذاشته است. در اینجا بیاد آن زن بدكاره اى افتادم كه هارون الرّشید لعنة اللّه علیه بخاطر اذیّت و آزار باب الحوائج حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام) به سلّول آن آقا برده بود و پس از ساعتى كه در سلّول را گشودند، دیدند همین طور كه امام هفتم(علیه السلام) سر به سجده گذاشته و مى گوید: «سُبُّوحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ المَلائكَةِ وَ الرَّوح»، آن زن نیز سرش را به سجده گذاشته و هم ذكر و هم ناله با امام(علیه السلام) شده است!(1985)

نماز بازیابى فطرت پاك

دكتر حداد عادل در سمینار نماز در مشهد:
آیة ا... استاد مصباح یزدى براى بنده تعریف كردند كه در سفر به فرانسه دوستان ایرانى ما در فرانسه صحبت از پرفسورى كردند كه مسلمان شده بود و خانم او هم مسلمان بود. مسلمانى بسیار خوب و عامل به دستورات و احكام اسلام، و عارف به حقایق اسلام. ملاقاتى داشتیم با این خانم و آقاى پروفسور، پرسیدم: چطور شد كه مسلمان شدید؟ به شوخى گفتند: سؤالهاى خصوصى مى كنید؛ و بعداً توضیح دادند كه من سالها پیش در الجزایر مقیم بودم. فرانسویها در الجزایر زیاد بودند. یك روز در جاده عبور مى كردیم و در كنار جاده مزرعه اى بود، دیدم كسى رو به سمتى ایستاده و حركاتى انجام مى دهد. من از مشاهده این حركات كنجكاو شدم و از دیگران پرسیدم كه این حركات چیست؟ گفتند كه نماز مى خواند. گفتم ماشین را نگهدارید. كنجكاو شدم و رفتم سراغ این دهقان كه مشغول نماز بود. نشستم تا این كه نمازش تمام شد. پرسیدم كه چكار مى كنى و چه مى گویى؟ و چه مى خواهى و چرا این كار را مى كنى؟ توضیح داد كه در اسلام دستور است كه پنج وعده نماز بخوانید... وقتى من متوجه شدم كه در اسلام ارتباط با خالق به این اندازه آسان است، و به این اندازه عمیق و لطیف است، تكان خوردم و این سرآغازى شد براى تحقیق بیشتر پیرامون اسلام و این علت اصلى مسلمان شدن من بود.(1986)