فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

«یا محمّدُ مَن غزا فى سبیل اللَّه مِن

اُمَّتِكَ فما اَصابَهُ قَطرَةٌ مِنَ السَّماءِ اَو صُداعٌ اِلّا كانتْ له شهادةٌ یوم القیامَةِ؛ اى محمّد! كسى كه از امّت تو در راه خدا جنگ كند، هر قطره اى كه از آسمان به او مى رسد، یا دردسرى بر او عارض مى گردد، در روز قیامت گواهى به (جهاد او در راه خدا) مى دهد.»(1073)

خبر از انقلاب امام خمینى

آیت اللَّه حاج آقا نصراللَّه شاه آبادى، فرزند عارف بزرگ آیت اللَّه العظمى شیخ محمد على شاه آبادى، (وفات یافته سال 1373 هق) استاد عرفان و سیر و سلوك امام خمینى(قدس سره) (كه امام مدت هفت سال در محضر ایشان درس خواند) مى گوید: «قبل از رفتن امام به نجف اشرف در عالم خواب دیدم جنگى در خوزستان رخ داده، و سرهاى درختان خرما بریده شده است، وقتى كه امام به نجف اشرف رفت، من در آنجا به خدمتش رسیدم و خوابم را به او عرض نمودم، فرمود: «مطلبى مى گویم تا من زنده ام به كسى نگو، در عصرى كه خدمت پدر شما درس سیر و سلوك مى خواندم، ایشان به من فرمود: «انقلاب خواهى كرد، و پیروز مى شوى، و جنگى در خوزستان رخ مى دهد كه یكى از بستگان ما (یعنى شهید آیت اللَّه مهدى شاه آبادى) در آن به شهادت مى رسد.»(1074)

ملّى گراى نافرجام

دلاورى ها و ایثار و نبرد قهرمانانه یكى از اصحاب به نام قُزمان در جنگ احد را براى پیامبر تعریف كردند. پیامبر (صلى الله علیه و آله) به جاى این كه او را تمجید كند، فرمود: «او اهل دوزخ است.» یاران از سخن پیامبر(صلى الله علیه و آله) تعجب كردند، چرا كه از راز سخن بى خبر بودند تا این كه بعضى به حضور پیامبر (صلى الله علیه و آله) آمده و گفتند كه قُزمان مجروح شد.
فرمود: «همان كه گفتم، خداوند آنچه را بخواهد در مورد عذاب او در دوزخ انجام مى دهد.» چرا؟ مگر او در ركاب پیامبر(صلى الله علیه و آله) با دشمن نجنگیده و در این راه مجروح نشده است؟ طولى نكشید كه پاسخ به این سؤال روشن شد. آنگاه كه قزمان در بستر افتاده بود، جمعى از مسلمانان به عیادت او آمده و به او گفتند: تو را مژده باد! خوشا به سعادت تو كه آن همه زحمت را تحمّل كردى و اهل بهشت خواهى بود. او با عصبانیّت گفت: مرا به چه چیز مژده مى دهید؟ سوگند به خدا من براى اسلام و دفاع از آن، نمى جنگیدم، بلكه به قصد دفاع از قبیله و بستگانم مى جنگیدم، تا آنها را از گزند دشمن، نجات دهم. یاران، تا حدودى به راز سخن پیامبر(صلى الله علیه و آله) پى بردند كه قزمان به سبب این كه نیّتش براى خدا و دفاع از اسلام نبود، اهل دوزخ است. اما هنوز موضوع، به طور كامل برایشان روشن نبود تا این كه خبر رسید او در برابر دردهاى زخم بدنش مقاومت نكرد و تصمیم به خودكشى گرفت و با تیر خود را كشت. همه فهمیدند كه پیامبر(صلى الله علیه و آله) راست فرمود كه او از دوزخیان است، زیرا نیّت ناپاك داشت و همان نیّت آلوده، او را به هلاكت رسانید. پیامبر(صلى الله علیه و آله) او را فاسق خواند و فرمود: «خداوند، دین اسلام را به واسطه این مرد فاسق تأیید كرد.»(1075)