فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 7

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره انبیا آیه 76

(76) وَنُوحاً إِذْ نَادَی مِن قَبْلُ فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَنَجَّیْنَهُ وَأَهْلَهُ مِنَ الْکَرْبِ الْعَظِیمِ
و (بیاد آور ماجرای) نوح را از پیش (از ابراهیم و لوط) آن زمان که (پروردگار خویش را) ندا کرد، پس (خواسته ی) او را اجابت کردیم، پس او و خاندانش را از (آن اندوه و) بلای بزرگ، نجات بخشیدیم.

سوره انبیا آیه 77

(77) وَنَصَرْنَهُ مِنَ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُواْ بَِایَتِنَآ إِنَّهُمْ کَانُواْ قَوْمَ سَوْءٍ فَأَغْرَقْنَهُمْ أَجْمَعِینَ
و او را در برابر مردمی که آیات (و نشانه های) ما را تکذیب می کردند، یاری دادیم، بدرستی که آنان، مردم بدی بودند، پس همه ی آنها را غرق کردیم.
نکته ها:
شاید مراد از دعا و ناله ی حضرت نوح «ندا»، همان نفرینی باشد که در آیه 27 از سوره ی نوح بدان اشاره شده است که: (ربّ لا تَذر علی الارض مِن الکافرین دَیّارا)، پروردگارا! هیچ کافری را بر روی زمین باقی مگذار. و شاید این نفرین، بعد از یأس از ایمان مردم بوده است که: (لن یؤمن من قومک الاّ من قد آمن)**هود، 38.*** ای نوح! جز آن کسانی که به تو ایمان آورده اند، هرگز، کس دیگری ایمان نخواهد آورد. از این روی پس از 950 سال تبلیغ و آن همه صبر و تحمل، سرانجام دست به دعا برداشت: (فدعا ربّه انّی مغلوبٌ فانتصر)**قمر، 10. ***خداوندا! من مغلوب هستم، پس مرا یاری فرما.
پیام ها:
1- شنیدن تاریخ دیگران و توجّه به مصائب و مشکلات آنان، انسان را صبور می سازد. (و نوحاً اذ...)
2- دعای انبیا مستجاب است. (نادی - فاستجبنا) (دعا در تحولات تاریخ نقش دارد) (نادی ... اغرقنا)
3- اگر قدرتی بر تغییر جامعه ی فاسد ندارید، به فکر نجات خود از آنجا باشید. (فنجینّاه ...)
4- زندگی در جامعه ی کفرآلود بلایی بسیار بزرگ است. (الکرب العظیم)
5 - عاقبت، اهل حقّ، پیروز و اهل باطل، نابود شدنی هستند. (نصرناه - اغرقناهم)
6- بلاها، بازتاب افکار و اعمال خود انسان هاست. (انهم کانوا قوم سوء فاغرقناهم)

سوره انبیا آیه 78

(78) وَدَاوُدَ وَسُلَیْمَنَ إِذْ یَحْکُمَانِ فِی الْحَرْثِ إِذْ نَفَشَتْ فِیهِ غَنَمُ الْقَوْمِ وَ کُنَّا لِحُکْمِهِمْ شَهِدِینَ
و داود و سلیمان (را یاد کن) آن هنگام که درباره ی کشتزاری که گوسفندان قوم، شبانگاه در آن چریده (و آن را تباه ساخته بودند) داوری می کردند و ما شاهد داوری آنان بودیم.