فهرست کتاب


تفسیر نور جلد 7

حاج شیخ محسن قرائتی‏

سوره انبیا آیه 45

(45) قُلْ إِنَّمَآ أُنذِرُکُم بِالْوَحْیِ وَلَا یَسْمَعُ الصُّمُّ الدُّعَآءَ إِذَا مَا یُنذَرُونَ
بگو من فقط از طریق وحی به شما هشدار می دهم. امّا (ای پیامبر، بدان) کسانی که (نسبت به شنیدن حقّ) کر هستند، زمانی که انذار می شوند، آن را نمی شنوند!.
پیام ها:
1- بشارت وهشدار پیامبران بر مبنای آرای شخصی، حدس، گمان و خیالات انسانی نیست، بلکه بر اساس وحی قطعی الهی است. (انّما انذرکم بالوحی)
2- کسانی که از نعمت های الهی، استفاده صحیح نمی کنند، گویا از آن نعمت بی بهره اند. (الصّم) یعنی اگر کسی به ظاهر گوش دارد ولی حقّ را نمی شنود و یا چشم دارد ولی حقایق را نمی بیند، در واقع هم کر است و هم کور.
3- گاهی بی اثر بودن تبلیغ به خاطر قابلیّت نداشتن مردم است، نه آنکه در تبلیغ کننده یا روش او کمبودی است. (انذرکم... لا یسمع)
4- از هدایت بعضی باید مأیوس شد. (ولا یسمع الصم ...)
5 - بر سیه دل چه سود خواندن وعظ، نرود میخ آهنین بر سنگ. (ولایسمع الصم الدعاء)

سوره انبیا آیه 46

(46) وَلَئِن مَّسَّتْهُمْ نَفْحَةٌ مِّنْ عَذَابِ رَبِّکَ لَیَقُولُنَّ یَوَیْلَنَآ إِنَّا کُنَّا ظَلِمِینَ
در حالی که اگر دمی از عذاب پروردگارت به آنان برسد، قطعاً خواهند گفت: ای وای بر ما، همانا ما ستمکار بودیم.
پیام ها:
1- کسانی که با انذار و هشدار انبیا بیدار نمی شوند با شلاق عذاب بیدار خواهند شد. با پیش آمدن ساده ترین خطرها، همه ی غرورهای ادّعایی، درهم می شکند و وجدان های خفته بیدار می شود. (لئن مستهم نفحة)
2- ستمگران، روزی به ظلم و ستم خویش اعتراف خواهند کرد. (لیقولنّ)
3- کسانی که نسبت به هشدار انبیا بی تفاوتند ظالمند. (لایُسمع الصُمّ... انّاکنّا ظالمین)

سوره انبیا آیه 47

(47) وَنَضَعُ الْمَوَزِینَ الْقِسْطَ لِیَوْمِ الْقِیَمَةِ فَلَا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَیْئاً وَ إِن کَانَ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ أَتَیْنَا بِهَا وَکَفَی بِنَا حَسِبِینَ
و ما برای روز قیامت، ترازوهای عدل برپا خواهیم کرد، پس (در آن روز) هیچ ستمی به احدی نخواهد شد و اگر (عملی) همسنگ دانه ی خردلی (هم) باشد، ما آن را (برای محاسبه) خواهیم آورد و (همین قدر در دقّت محاسبات) کافی است که ما حسابرس باشیم.
نکته ها:
این آیه بشارتی به نیکوکاران و هشداری به خلافکاران است که اعمال شما بی کم و کاست، کیفر و پاداش داده می شود، چنانکه فیض کاشانی می گوید:
هشدار که هر ذرّه حسابست در اینجا - دیوان حسابست و کتابست در اینجا
«خَردل» نام گیاهی است که دانه های بسیار ریز سیاه دارد و در کوچکی و حقارت، ضرب المثل شده است.
«میزان» به معنای وسیله ی سنجش، بارها در قرآن مجید مطرح شده و مورد تأکید خداوند متعال قرار گرفته است. ناگفته پیداست که سنجش هر چیزی با وسیله ای متناسب با آن صورت می پذیرد، مثلاً برای سنجش درجه ی هوا، آن را با دماسنج، برای اندازه گیری طول، آن را با متر و برای سنجش وزن اشیا، آن را با کیلو محاسبه می کنند. بدیهی است که برای سنجیدن انسان و اعمال او نیز از وسیله ای متناسب با او که همان انسان کامل است استفاده شود، همانطور که در روایات آمده است: امامان معصوم و انبیا و اوصیا علیهم السلام موازین قسط هستند. **کافی، ج 1، ص 469 ؛ معانی الاخبار، ص 31.*** و در زیارتنامه ی امیرالمؤمنین علیّ علیه السلام نیز می خوانیم: «السلام علی میزان الاعمال»**تفسیر نمونه.***
سؤال: اگر واقعاً محاسبات خداوند، اینچنین دقیق است، پس دیگر عفو و کرم الهی چه جایگاه و توجیهی دارد؟!
پاسخ: حسابرسی یک اصل است و لطف و بخشش اصل دیگر که هر کدام در جای خود محفوظ است و منافاتی با دیگری ندارد.
سؤال: در بعضی آیات آمده است که خداوند برای گروهی از مردم، میزانی برپا نمی کند، (فلانقیم لهم یوم القیامة وزنا) آیا میزان برای افراد خاصّی خواهد بود؟
پاسخ: خیر، میزان برای همه ی انسان ها اقامه خواهد شد، امّا از آنجا که میزان برای محاسبه ی اعمال است وقتی تبهکاری چیزی در بساط ندارد تا ارائه کند و جهنّمی بودنش قطعی و مسلم است، دیگر نیازی به برپایی میزان نیست و سنجش بی معناست.**تفاسیر صافی و نورالثقلین.***
پیام ها:
1- هر چیز، هر شخص و هر عملی که قابلیّت سنجش داشته باشد، برای خود میزانی خواهد داشت. (الموازین)
2- حساب خداوند بسیار دقیق است. (مثقال حبة من خردل)
3- اعمال انسان در نظام آفرینش محو نمی شود و در قیامت با آن روبرو هستیم. (اتینا بها)
4- خدا، هم عالم است (اتینا بها)، هم عادل (القسط)، وهم حسابرس. (حاسبین)