فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

ضرورت معرفی نماز و تحلیل رازها و رمزهای آن در میان آحاد جامعه

تاریخ: 15/7 /1370
در جامعه ما فصل مهمی باید در معرفی نماز در همه سطوح گشوده شود. رسانه ها و بخصوص صدا و سیما، با شیوه های گوناگون، نماز را معرفی و یادآوری کنند. همه جا و همیشه در رادیو و تلویزیون، نماز در اولویت گذاشته شود و شوق ایمان و عطش یاد خدا در دلها پدید آید. در کلاسهای دروس دینی مدارس و دانشگاهها، درس نماز جایگاه خود را باز یابد و سخنان سنجیده و افکار بلند دربازشناسی نماز فراهم، و در معرض ذهن و دل دانشجویان و دانش آموزان گذاشته شود.
نماز و تحلیل رازها و رمزهای آن، با زبان هنر در معرض دید همگان قرار گیرد، تا هر کس به قدر ظرفیت خود از آن متمتع گردد. کتابها و جزوه ها درسطوح مختلف و از دیدگاههای گوناگون به وسیله محققان و عالمان به سلک تحریر درآید و مایه کارهای هنری و ادبی گردد. فصلی نیز باید برای آسان کردن انجام نماز گشوده شود.
در همه مراکز عمومی - مدارس، دانشگاهها، کارخانه ها، سربازخانه ها، فرودگاهها، ایستگاههای قطار، ادارات دولتی و امثال آن - جایگاههای مناسبی برای نماز پیش بینی شود. مساجد و نمازخانه ها، پاکیزه و مرتب و رغبت انگیز باشد. نماز در وقت فضیلت و به جماعت گزارده شود. در هر محیطی، برجستگان و بزرگان آن بردیگران پیشقدم شوند و عملا اعتنا به نماز را به دیگران بیاموزانند. و خلاصه درهمه جا حرکت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد

در مورد نماز، بخصوص به مسئولان آموزش و پرورش و دانشگاه ها عرض می کنم که در این باره اهتمام بورزید

تاریخ: 8/8/1384
در مورد نماز، بخصوص به مسئولان آموزش و پرورش و دانشگاه ها عرض می کنم که در این باره اهتمام بورزید. ان شاء الله کسانی که مسوول اقامه ی نماز هستند، بتوانند برنامه های خود را در دستگاه ها بسهولت اجرا کنند. همکاری های خوبی با اینها شده، بعد از این هم این همکاری ها باید ان شاء الله روزبه روز زیاد شود.

اهمیت مسئله امر به معروف و نهی از منکر

تاریخ: 22/4/1371
مسئله ی امر به معروف و نهی ازمنکر، مثل مسئله ی نمازاست. یادگرفتنی ست. باید بروید یاد بگیرید. مسئله دارد که کجا و چگونه باید امر به معروف ونهی از منکر کرد. البته من عرض می کنم - قبلا هم گفته ام - در جامعه ی اسلامی، تکلیف عامه ی مردم امربه معروف ونهی از منکر با لسان است،
..... امر به معروف و نهی از منکر زبانی، مهمتر است. چیزی که جامعه رااصلاح می کند، همین نهی از منکر زبانی ست. آن آدم بدکار، آن آدم خلافکار، آن آدمی که اشاعه ی فحشا می کند،آن آدمی که قبح گناه رااز جامعه می خواهد ببرد، مردم باید به او بگویند. ده نفر، صدنفر، هزارنفر، افکارعمومی روی وجود و ذهن او باید سنگینی کند. این، شکننده ترین چیزهاست.