فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

تا آن جایی که می توانید، به نماز و توجه و ذکر در نماز و به نوافل اهمیت دهید

تاریخ: 8/6/1384
تا آن جایی که می توانید، به نماز و توجه و ذکر در نماز و به نوافل اهمیت دهید. خدای متعال به پیغمبر اکرم می فرماید:
قُمِ اللَّیْلَ إِلَّا قَلِیلًا نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِیلًا أَوْ زِدْ عَلَیْهِ وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلًا إِنَّا سَنُلْقِی عَلَیْکَ قَوْلًا ثَقِیلًا . یعنی نصف شب را بیداربمان، یا دو ثلث شب را بیدار بمان و عبادت کن - که این برای پیغمبر است. من و شما خیلی دهنمان می چاید که از این حرفهابرای خودمان بزنیم - چرا. إِنَّا سَنُلْقِی عَلَیْکَ قَوْلًا ثَقِیلًا . ما می خواهیم سخن سنگینی را به تو القا کنیم. می خواهیم حرف بزرگی را به تو بزنیم. بنابراین باید خودت را آماده کنی.

ضرورت معرفی نماز و تحلیل رازها و رمزهای آن در میان آحاد جامعه

تاریخ: 15/7 /1370
در جامعه ما فصل مهمی باید در معرفی نماز در همه سطوح گشوده شود. رسانه ها و بخصوص صدا و سیما، با شیوه های گوناگون، نماز را معرفی و یادآوری کنند. همه جا و همیشه در رادیو و تلویزیون، نماز در اولویت گذاشته شود و شوق ایمان و عطش یاد خدا در دلها پدید آید. در کلاسهای دروس دینی مدارس و دانشگاهها، درس نماز جایگاه خود را باز یابد و سخنان سنجیده و افکار بلند دربازشناسی نماز فراهم، و در معرض ذهن و دل دانشجویان و دانش آموزان گذاشته شود.
نماز و تحلیل رازها و رمزهای آن، با زبان هنر در معرض دید همگان قرار گیرد، تا هر کس به قدر ظرفیت خود از آن متمتع گردد. کتابها و جزوه ها درسطوح مختلف و از دیدگاههای گوناگون به وسیله محققان و عالمان به سلک تحریر درآید و مایه کارهای هنری و ادبی گردد. فصلی نیز باید برای آسان کردن انجام نماز گشوده شود.
در همه مراکز عمومی - مدارس، دانشگاهها، کارخانه ها، سربازخانه ها، فرودگاهها، ایستگاههای قطار، ادارات دولتی و امثال آن - جایگاههای مناسبی برای نماز پیش بینی شود. مساجد و نمازخانه ها، پاکیزه و مرتب و رغبت انگیز باشد. نماز در وقت فضیلت و به جماعت گزارده شود. در هر محیطی، برجستگان و بزرگان آن بردیگران پیشقدم شوند و عملا اعتنا به نماز را به دیگران بیاموزانند. و خلاصه درهمه جا حرکت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد

در مورد نماز، بخصوص به مسئولان آموزش و پرورش و دانشگاه ها عرض می کنم که در این باره اهتمام بورزید

تاریخ: 8/8/1384
در مورد نماز، بخصوص به مسئولان آموزش و پرورش و دانشگاه ها عرض می کنم که در این باره اهتمام بورزید. ان شاء الله کسانی که مسوول اقامه ی نماز هستند، بتوانند برنامه های خود را در دستگاه ها بسهولت اجرا کنند. همکاری های خوبی با اینها شده، بعد از این هم این همکاری ها باید ان شاء الله روزبه روز زیاد شود.