فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

جذب سرمایه های خارجی باید به شکلی باشد که اقتصاد کشور از آن سود ببرد، نه زیان

تاریخ: 1/1/1380
اگر امکان جذب سرمایه های خارجی در کشور فراهم می شود، به معنای حقیقی کلمه منافع ملت و هویت ملی را در نظر بگیرد و مصالح کشور را قربانی نکند. این طور نباشد که یک جهت را مورد توجه قرار دهیم و جهات دیگر را فراموش کنیم. جذب سرمایه های خارجی باید به شکلی باشد که اقتصاد کشور از آن سود ببرد، نه زیان. ما بعضی از رشدها و شکوفاییهای بادکنکی را در برخی از کشورهای شرق آسیا دیدیم. نخست وزیر مالزی در تهران به من گفت که ما در مدت چند روز، از یک کشور ثروتمند به یک کشور فقیر تبدیل شدیم! این خوب است! یعنی سرنوشت اقتصاد کشور در دست یک تاجر فرنگی باشد که اگر اراده کرد، بتواند کشوری را با میلیاردها دلار گردش سرمایه یی، در ظرف چند روز به خاک سیاه بنشاند و فلج کند! او وقتی این مطلب را به من می گفت، چهره اش پر از غم و افسردگی بود. ما این رشدهای بادکنکی را پیشرفت اقتصادی نمی دانیم. کشور به سرمایه های انسانی و طبیعی و هویت ذاتی متکی است و مستوجب رشد و شکوفایی واقعی اقتصادی است

مساله تورم، باید به شکلی حل بشود

تاریخ: 8/6/75
مساله تورم، باید به شکلی حل بشود. قدرت پول ملی، بایستی به تدبیر هر چه تمامتر، با دنبال گیری و تلاش هر چه بیشتر، تامین بشود. البته امیدوار هستیم که انشاء اللّه آن روزی که نتایج کارهای شما بیشتر ظاهر بشود و این کارهای زیربنایی به نتایج برسد، همین طور هم بشود. در دراز مدت، این طور خواهد شد، لیکن نمی شود منتظر ماند و از راههای علاجی که در کوتاه مدت و میان مدت می تواند دنبال بشود، نباید غافل شد. همین ارزش پول ملی، کلید حل بسیاری از مشکلات کشور است و این ضعف قدرت خرید در طبقات پایین مردم و عدم توانایی آنها بر تامین نیازهای زندگیشان، ناشی از این قضیه است، که انشاء اللّه باید تلاش مضاعفی برای اینها انجام بگیرد.

آنچه که در نظام اسلامی باید همیشه مورد توجه باشد، مشخص بودن جبهه هاست، مخلوط نشدن جبهه حق با جبهه ناحق است

تاریخ: 4/10/1378
آنچه که در نظام اسلامی باید همیشه مورد توجه باشد، مشخص بودن جبهه هاست، مخلوط نشدن جبهه حق با جبهه ناحق است. ممکن است جبهه ناحق مورد مدارا قرار بگیرد - مانعی ندارد - ممکن است در جایی دست دوستی هم با او داده بشود - در جای خود مانعی ندارد - اما زنهار خطوط فاصل نبایستی به هم بخورد، باید مشخص باشد که حق کیست و کجاست و چرا و چه می خواهد بکند، هدف و روش و تدبیر و تاکتیک و عملکردش چگونه است، و ناحق کیست و چرا و هدفش چیست و چه کار می خواهد بکند، اینها نباید مورد غفلت قرار بگیرد.
غفلت از این مرزبندی و تشخص، به نفع هیچ جبهه حقی تمام نخواهد شد. هیچ کس، اهل حق را از این که ندانند چرا حقند و حالا چه باید بکنند و چه کسی در مقابل آنهاست، تحسین نخواهد کرد، حتی دشمنانشان هم آنها را تحسین نمی کنند.