فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

جنس قاچاق، تولید داخلی را تضعیف، اشتغال ناسالم را ترویج و اشتغال سالم را محدود می کند

تاریخ: 10/4/1380
جنس قاچاق، تولید داخلی را تضعیف، اشتغال ناسالم را ترویج و اشتغال سالم را محدود می کند. بخش بازرگانی و بخش تولید و صنعت می توانند به همه کمک کنند. بازرگانی کشور می تواند در خدمت ترویج تولیدات داخلی قرار گیرد.

دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهم است کشاورزی، پایه و زیربنا و اساس است

تاریخ: 14/10/1382
دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهم است، چون امنیت غذایی برای کشوری بزرگ، پرجمعیت و دارای هدفهای بلند، بسیار مهم است، لذا بخش کشاورزی و دامداری ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند. در اسلام هم آگاهانه و با توجه، نسبت به کشاورزی تاکید شده است. حدیث بسیار پرمعنا و پرمضمونی درباره ی کشاورزان نقل شده است: الزَّارِعُونَ کُنُوزُ اللَّهِ فِی أَرْضِه ، یعنی کشاورزان کسانی هستند که گنجینه های خدا در زیر زمین را می دروند و استخراج می کنند. مهمترین گنجینه ی خدا در زمین و خاک عبارت است از موادی که مایه ی ادامه ی حیات بشر و حیوانات است، این از طلا و نفت مهمتر است. طلا و نفت وسیله ی به دست آوردن مایحتاج زندگی است، اما محصول غذایی، مهمترین مایحتاج زندگی است. این را برای این عرض می کنیم که همه ی دست اندرکاران کشور و بخصوص مسوولان وزارت جهاد کشاورزی توجه کنند - همان طور که از اول انقلاب بارها تکرار شده است - که کشاورزی یکی از اساسی ترین محورهای توسعه در کشور ماست، یک چیز حاشیه یی نیست. توجه به صنعت - که لازم است - نباید موجب عطف توجه از کشاورزی شود. کشاورزی، پایه و زیربنا و اساس است. این کار، مقدماتی دارد، باید این مقدمات را طی و اجرا کرد.

در بخش کشاورزی و دامداری اساس توجه باید به این باشد که ما در محصولات اصلی مصرفی کشور به خودکفایی برسیم

تاریخ: 1/1/1380
در بخش کشاورزی و دامداری - که یکی از بخشهای مهم ماست - اساس توجه باید به این باشد که ما در محصولات اصلی مصرفی کشور به خودکفایی برسیم، همچنانی که در یک وقت این کار تجربه شد و جهاد سازندگی در چند سال گذشته کشور را از واردات مواد لبنی بی نیاز کرد. مردم ما ناچار بودند پنیرها و بقیه مواد لبنی وارد شده از خارج را مصرف کنند، اما امروز احتیاجی ندارند، چون خودکفایی پیدا شد و ما امروز صادر هم می کنیم. اخیرا مسئولان بخش کشاورزی به بنده اطلاع دادند که قادرند کشور را در زمینه موارد مصرفی اصلی کشور به خودکفایی برسانند، یعنی ما گندم و برنج و روغن نباتی و ذرت وارد نکنیم،