فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

صاحب منصب در نظام اسلامی مساله اش فقط مواجهه با مردم نیست اگر با خدا متصل نباشد کار برای مردم لنگ خواهد ماند

تاریخ: 25/9/1379
مسئول امور و صاحب منصب در نظام اسلامی مساله اش فقط مواجهه با مردم نیست اگر با خدا متصل نباشد کار برای مردم و خدمت برای آنها - یعنی همان مسئولیت اصلی یی که دارد - لنگ خواهد ماند.
پشتوانه این ماموریت و مسئولیت همین ارتباط با مردم است لذا باز امیر المؤمنین - طبق روایت نهج البلاغه - در همین نامه به مالک اشتر می فرماید:
وَ اجْعَلْ لِنَفْسِکَ فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَفْضَلَ تِلْکَ الْمَوَاقِیتِ اوقات خودت را که برای کارهای گوناگون صرف می کنی بهترین و بانشاطترینش را بگذار برای خلوت بین خودت و خدا یعنی حالت ارتباط با خدا و انابه به او و تضرع را برای اوقات خستگی و کسالت نگذار. بعد می فرمایند: وَ إِنْ کَانَتْ کُلُّهَا لِلَّهِ اگرچه تو وقتی صاحب منصب در حکومت اسلامی هستی همه کارهایت متعلق به خداست - به شرطی که إِذَا صَلَحَتْ فِیهَا النِّیَّة وَ سَلِمَتْ مِنْهَا الرَّعِیَّةُ نیتت خالص باشد و کاری که مردم را بیازارد از تو سر نزد - اما درعین حال در بین تمام این تلاشهایی که همه اش هم عبادت است وقتی را بگذار برای این که بین خودت و خدا خلوت کنی. این چهره صاحبان مناصب در نظام اسلامی و در قاموس امیر المؤمنین است.

اگر توجه به خدا نمی بود، مشکل می توان تصور کرد که این انقلاب می توانست به این موفقیتها نایل شود

تاریخ: 1370/10/19
آنچه امروز برای ما مهم است و مربوط به آینده است - که گذشته هم باید همیشه در خدمت آینده باشد - چند نکته است:
یک نکته این است که هرچه این نهضت و این ملت، و بر اثر برکات این ملت، ملتهای دیگر اسلامی دارند، از توجه به خدا و توکل به خدا و زنده کردن یاد خدا در دلهاست، از این نباید لحظه یی غفلت کرد. اگر توجه به خدا و استمداد از منبع لایزال قدرت الهی نمی بود، مشکل می توان تصور کرد که این انقلاب و این ملت و این حرکت می توانست به این موفقیتها نایل شود، در آینده هم همین طور خواهد بود.
نکته دوم هم که بسیار حایز اهمیت است، مساله مردمی بودن این انقلاب و این نظام مقدس است. هرچه کردند و هرچه شد، مردم کردند. امام بزرگوار هم متکی به همین آحاد و نفوس مومنه مردم بود. مسئولان کشور - خدمتگزارانی که بوده اند و هستند - قدرتشان، جراتشان، توان معنوی و روحی مقابله شان با تهدیدها و مبارزطلبیهای استکبار و قدرتهای شیطانی، به پشتوانه و پشتیبانی همین ملت است. اتصال نظام، دولت، حکومت و مسئولان با مردم، یکی از همان نعمتهای معجزه آسای الهی است.

اگر این توفیق و جور آمدن کار و فرصت لازم کار را می خواهید، باید با خدارابطه مستقیم برقرار کنید

تاریخ: 2/6/1376
بدون اتکا و توکل به خدا و ارتباط ویژه با او، توفیق لازم را به دست نخواهید آورد. توفیق از سوی خداست، جبر نیست. توفیق، یعنی جور کردن و جور آوردن و موافق طبع و موافق خواست آوردن کار. این، معنای توفیق است، نه این که وقتی می گوییم خدا توفیق داد، یعنی پشت گردن آدم را گرفت که این کار را انجام بدهد. باز هم اراده خود شماست که کار را انجام می دهد، اما توفیق از طرف پروردگار است. اگر این توفیق و جور آمدن کار و فرصت لازم کار را می خواهید، باید با خدا رابطه مستقیم برقرار کنید، رابطه تضرع، رابطه خواست، رابطه ویژه. این رابطه با خدا را همه باید داشته باشند، اما شما که مسئول هستید و یکی از مدیریتهای بالا در دست شماست - شما که می گویم، یعنی ما مسئولان، که من خودم از شما به این کار اولی هستم - جزو شایسته ترین افرادی هستید که باید این رابطه ویژه را با خدا داشته باشید.