فهرست کتاب


راهبردها در کلام و پیام حضرت آیة الله العظمی خامنه ای

مرکز غدیر‏‏‏

همه باید در راه کسب رضای الهی تلاش کنیم

تاریخ: 2/3/1369
خدا را باید از خودمان راضی کنیم. همه مان هم باید این کار را بکنیم. هیچ کس نگوید که اول، فلان کسان خدا را از خودشان راضی کنند! اول و دوم ندارد، همه باید در راه کسب و تحصیل رضای الهی تلاش کنیم. رضای خدا، با تقوای من و شماست.
علایم ایمان، گناه نکردن، از خدا ترسیدن، با بندگان خدا خوب بودن، با دشمنان خدا خصم و سرسخت بودن، از اختلافهای کوچک برادران راحت صرف نظر کردن، و با دشمنان ذره ذره را به حساب آوردن است. در مقابل مومنین، فروتن باشید و خودتان را ذلیل بگیرید، اَذِلَّةٌ عَلَی الْمُؤمِنینْ . این، با شاخ و شانه کشیدن با همدیگر، نمی سازد. این، با محبت و گذشت و مدارا ایجاد می شود. تقوا، اینهاست. تقوا در مسایل مالی، تقوا در مسایل ناموسی، تقوا در مسایل شخصی، تقوا در مسایل سیاسی، بخصوص تقوا در مسایل کاری را مهم بینگارید. بدانید که در حرکت تقوایی این کشور و این ملت، آن چنان اوج و رونقی به حرکت این ملت داده خواهد شد که چشم دنیا را خیره خواهد کرد.
هرجایی که ما نمایشی از تقوا دیدیم، همین اثر را هم دیدیم. فتوحات میدان جنگ، همین طور بود. خرمشهر، با تقوا به دست آمد. به وسیله تقوا و اتکال به خدا بود که دشمن در جنگ هشت ساله شکست خورد. هیچ شکستی، فضاحت بارتر از شکستی که دشمن در جنگ هشت ساله خورد، نیست. اینها، مبالغه نیست.

برادران! نظام را باید برپایه تقوا حفظ کرد، راه تقوا هم ذکر خداست

تاریخ: 23/5 /1370
برادران! نظام را باید برپایه تقوا حفظ کرد، راه تقوا هم ذکر خداست. آقایان وزرا، آقایان نمایندگان، آقایان مدیران گوناگون کشور، مسئولان قضایی کشور، خودشان را بی نیاز از دعا و نافله و ذکر و توجه و توسل و گریه و انابه به پروردگار ندانند، نگویند حالا ما که مشغول خدمت به مردم هستیم، دعا را کسی بخواند که خیلی کار ندارد! نه، اصل کار این است. اگر این نباشد، آن جا بی پشتوانه ایم. آن جایی که وسوسه ها در مقابل ما صف می کشند و من ضعیف تربیت نشده حریص به دنیا در مقابل این وسوسه ها قرار می گیرم، چه چیزی من را نگاه خواهدداشت قُلْ ما یَعْبَؤُا بِکُمْ رَبِّی لَوْ لا دُعاؤُکُمْ دعا کنید، نافله بخوانید، توجه پیدا کنید، متذکر باشید، در شبانه روز، یک ساعت را برای خودتان و خدای خودتان قرار بدهید، از کارها و اشتغالات گوناگون، خودتان را بیرون بکشید، با خدا و با اولیای خدا و با ولی عصر عجل الله تعالی فرجه و ارواحنافداه مانوس بشوید، با قرآن مانوس باشید و در آن تدبر بکنید.

صاحب منصب در نظام اسلامی مساله اش فقط مواجهه با مردم نیست اگر با خدا متصل نباشد کار برای مردم لنگ خواهد ماند

تاریخ: 25/9/1379
مسئول امور و صاحب منصب در نظام اسلامی مساله اش فقط مواجهه با مردم نیست اگر با خدا متصل نباشد کار برای مردم و خدمت برای آنها - یعنی همان مسئولیت اصلی یی که دارد - لنگ خواهد ماند.
پشتوانه این ماموریت و مسئولیت همین ارتباط با مردم است لذا باز امیر المؤمنین - طبق روایت نهج البلاغه - در همین نامه به مالک اشتر می فرماید:
وَ اجْعَلْ لِنَفْسِکَ فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَفْضَلَ تِلْکَ الْمَوَاقِیتِ اوقات خودت را که برای کارهای گوناگون صرف می کنی بهترین و بانشاطترینش را بگذار برای خلوت بین خودت و خدا یعنی حالت ارتباط با خدا و انابه به او و تضرع را برای اوقات خستگی و کسالت نگذار. بعد می فرمایند: وَ إِنْ کَانَتْ کُلُّهَا لِلَّهِ اگرچه تو وقتی صاحب منصب در حکومت اسلامی هستی همه کارهایت متعلق به خداست - به شرطی که إِذَا صَلَحَتْ فِیهَا النِّیَّة وَ سَلِمَتْ مِنْهَا الرَّعِیَّةُ نیتت خالص باشد و کاری که مردم را بیازارد از تو سر نزد - اما درعین حال در بین تمام این تلاشهایی که همه اش هم عبادت است وقتی را بگذار برای این که بین خودت و خدا خلوت کنی. این چهره صاحبان مناصب در نظام اسلامی و در قاموس امیر المؤمنین است.