فهرست کتاب


دستور العمل و مرواریدهای درخشان

حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

مقدمه

پر(29)وردگارا!
ت(95)(72)(04(106(115)(1(117)1(114)1(1131)و(103)(87)(84)(80) ر(70)ا (47)(46)(45)(44)سپاس بی حدی می کنیم که باب دعا و نیایش را به سوی بندگان، گشودی و به آنان درس دعا و ارتباط با خود را آموختی، آنجا که در قرآن کریم، فرمودی: (ادعونی استجب لکم): مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم و همچنین تو را سپاس فراوان می گوئیم که پیامبر نور و رحمت را - که درود و سلام فراوان بر او و اهل بیت طاهرینش باد - برای عالمیان فرستادی و خطاب به او فرمودی: هنگامی که بندگان من از تو درباره من بپرسند، بگو من نزدیکم و دعای دعا کنندگانی که مرا بخوانند، اجابت می کنم پس به من روی آورده و به من اعتماد نمایند. (سوره بقره، آیه 186).
من بی تو دمی قرار نتوانم کرد - احسان تو را شمار نتوانم کرد
گر بر تن من زبان شود هر موئی - یک شکر تو از هزار نتوانم کرد
معبود
چه گوهر گران بهایی را برای بشر به ارمغان آوردی و راه ارتباط را موکول به زمانی خاص ننمودی بلکه در آیات متعدد خواهان دعا از طرف بندگان شدی و فرمودی: بگو اگر دعای شما پروردگارم به شما اعتنایی ندارد (سوره فرقان، آیه 75) و نیز رسول گرامیت فرمود: جز دعا هیچ چیزی قضا و حکم حتمی الهی را تغییر نمی دهد.
دعا کلید ارتباط با خداوند است. دعا راه ورد به جهانی مافوق جهان مادی و پله ای برای گام نهادن، به حریم کبریائی خداوند و ورود به عالم غیب است به قدرتی برتر و والاتر از هر نیرویی که تصور شود. دعا ستایش و یا در خواستی است همراه با خضوع و فروتنی که می توان آن را در آشکار و یا پنهان و با کلام و یا به صورت خاموش انجام داد.

دو کتاب حاضر از آثار و تألیفات عالم جلیل و محدث خییر و گرانقدر مرحوم حاج شیخ عباس قمی رضوان الله تعالی علیه می باشد که کتاب اول ائمه اطهار علیه السلام نگاشته شده است و کتاب دوم اللئالی المنثوره فی العوذات و الاذکار المأثوره . در موضوع ادعیه و اذکار و احراز و تعویذها و برخی اعمال و پیرامون موضوعاتی، چون آداب قرائت قرآن، آداب و سنن مربوط به ازدواج، خوردن و آشامیدن، موجبات رزق و فقر، پندهای اخلاقی و... نگارش یافته است.
زندگی نامه مؤلف رحمت الله علیه
حاج شیخ عباس قمی، (عباس بن محمد رضا بن ابی القاسم، 1294 - 1359 قمری) محدث، رجالی، سیره نویس، دعا شناس و قرآن پژوه بزرگ معاصر است. 0
ایشان در سال 1294 قمری در شهر مقدس قم به دنیا آمد مقدمات علوم اسلامی را در همان شهر فرا گرفت در سال 1316 به نجف اشرف کوچ کرد و در عین شاگردی و خوشه چینی از خرمن فضل و فرهنگ حاج میرزا حسین نوری، صاحب مستدرک الوسائل و مصاحب و ملازمت با او در مقابله بعضی از آثار استادش با او همکاری داشته و از او که از بزرگترین محدثان عصر بوده، اجازه روایت دریافت کرده است.
پس از فوت استادش در سال 1320 ق، به قم بازگشت و تا سال 1329 ق در آنجا به سر برد. پس از دو سال به مشهد مقدس رفت و تا سال 1346 ق در مشهد زیست و سپس به نجف اشرف بازگشت و در سال 1359 ق در این شهر در گذشت و در آستانه امیرالمؤمنین علیه السلام در جوار مرقد استادش، محدث نوری، مدفون شد محدث قمی در عمر شصت و پنج ساله اش که در زهد و پارسائی و فقر ظاهری و غنا و استغنای باطنی گذارند 65 اثر ارزشمند علمی تقدیم دوستداران معارف و فرهنگ شیعی کرد که معروف ترین آنها مفاتیح الجنان است و در هر خانه ای در کنار قرآن یک مفاتیح الجنان است و در هر خانه ای در کنار قرآن یک مفاتیح الجنان وجود دارد. کتاب مهم و ارزشمند دیگر او سفینه البحار است که گرچه فهرست بحارالانوار قلمداد می شود اما خود بنفسه کتاب مستقل و پر محتوایی است و مباحث قرآنی دیگر او الدر النظیم فی لغایت القرآن الکریم است که در قم به چاپ رسیده است (به نقل از کتاب دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی)
هدف از دست یازیدن به تجدید چاپ این کتاب، در وحله نخست احیاء سنن اسلامی و احیاء آثار بزرگان دینی می باشد به ویژه که کتاب، نوشته عالم بزرگ و دعا شناس خبره ای چون محدث قمی (ره) می باشد که غیر از این کتاب 14 تالیف دیگر در زمینه ادعیه و زیارات نگاشته اند که معروف ترین آنها مفاتیح الجنان می باشد. در وحله دوم نیازی است که امروز جامعه ما و به ویژه نسل جوان به ادعیه وارده از اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام دارد.
چطور است که دیگران، ظروف پوسیده و زنگ زده هزاران سال قبل را با صرف بودجه های کلان، از اعماق زمین بیرون می آورند و پیرامون آن به تحقیق می پردازند و آن را در معرض تماشا قرار می دهند ولی ما گوهرهای درخشان ادعیه و کلمات گهر بار ائمه معصومین علیه السلام این گنجینه های معنویت را احیاء و نشر نوی آن ذائقه تشنه جویندگان آن را اسیر نسازیم؟
به راستی اگر تلاش و مجاهدت عالمانی مخلص، چون شیخ عباس - همو که احترام خاص او در کتاب هایش به ائمه معصومین علیه السلام انسان را به شگفتی وا می دارد و البته حاکی از معرفت ایشان به مقام والای آن بزرگواران است - نبود، آیا این همه اثر دینی در اختیار داشتیم؟
چند نکته پیرامون کتاب
1 - در نسخه ای که ما از این کتاب در دست داریم، دو کتاب به همراه هم،در ابتدای دهه اول 1300 شمسی چاپ شده است و لذا در چاپ جدید نیز به همان کیفیت خواهد بود.
2 - سعی شده به نگارش اصلی کتاب که داری زیبائی مخصوص به خود، می باشد خدشه ای وارد نیاید و حتی المقدور تغییر زیادی داده نشود و لذا برخی از لغات مشکل با مترادف آن جایگزین شده و یا برخی از جمله ها با حفظ مفهوم اصلی، به صورت روان تر در آمده است. همچنین در مواردی، برای استفاده بهتر کسانی که به ادبیات گذشته آشنایی ندارند. با افزودن حروف ربط یا کلمات لازم، جمله بازنویسی شده است.
3 - کتاب دستورالعمل قبل از مفاتیح الجنان نوشته شده است و ادعیه ای که در آن ناتمام است، در مفاتیح الجنان بطور کامل آمده است.
4 - منابع روایی کتاب چنانچه مؤلف، خود تذکر داده اند کتب معتبری چون اقبال و مصباح و زاد المعاد می باشد.
یاد آوری
دعا می باید در زمان اقبال قلب و همراه با اشتیاق درونی باشد و نباید آن را به خود دیگران تحمیل کرد و این نکته ای است که در عبادات باید رعایت شود، چنانچه روایاتی در این زمینه وارده شده است.
سحر با باد می گفتم حدیث آرزومندی - خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی
دعای صبح و آه شب کلید گنج مقصود است - بدین راه و روش می رو که با دلدار پیوندی
با پیشرفت علومی مانند روان شناسی نقش دعا در زندگی انسان بیشتر آشکار شده و حتی در غرب هم بر دعا و ارتباط معنوی با خداوند البته با تأکید بر جنبه فردی بودن آن، تأکید شده است.
در پایان از مساعدت تمامی کسانی که به گونه ای در نشر این اثر شریف همراهی نموده اند تشکر نموده و برای آنان موفقیت روزافزون دارم.
اینجانب از صاحب تمامی کسانی که به گونه ای در نشر این اثر شریف همراهی نموده اند تشکر نموده و برای آنان آرزوی موفقیت روزافزون دارم.
اینجانب از صاحب نظران و خوانندگان عزیز، انتظار دارد لغزش های موجود و اشکالات را به دیده اغماض نگریسته و تذکرات ضروری خود را به صورت کتبی، به آدرس ناشر محترم ارسال نمایند.
حافظا در کنج فقر و خلوت شبهای تار - تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخور.
ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه و قنا عذاب النار .
محمد حسین ربانی.

سوره مبارک یّس

(1) (2) (4) (5) (7) (8) (9) (10)
- این آیه (16)و(17)قت نازل شد که شخص از بنی مخزون - یعنی هم چنان که آفتاب سرعت ماه را در نمی یابد ماه نیز - در حدیث آمده که مردم در شغل خود مشغول باشند از سودا و معامله به یکبار ق

مقدمه مؤلف (3)

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین الی یوم الدین .
و بعد؛این مجموعه ای است شریفه که مشتمل بر مجملی از دستورالعمل روزهای سال که به روش عالی و کیفیت خوب، از اخبار و آثار ائمه طاهرین - صلوات الله علیهم اجمعین - جمع گردیده و تالیف شده است و به نحو اختصار، جامع اجمالی از تواریخ موالید و وفیات ائمه اطهار علیه السلام و ایام متعلقه و بعضی از وقایع ایشان است. و این نسخه مبارکه از رشحات قلم و نتایج افکار حضرت مستطاب، عماد الاعلام، ثقه الاسلام، العالم العامل، الورع الخیر و المحدث الکامل، النقاد البصیر، محیی السنه و مروج الشریعه ؛الحاج شیخ عباس القمی - متعنا الله ببقائه - به ملاحظه اشتمال بر اجمال اعمال سنه، مسمی به دستورالعمل گردید و چون فوائد و عوائد آن، راجع به عموم طبقات مؤمنین و بخصوص اهل علم و فضل بود، لهذا جناب مستطاب فخر الاعزه و الاجله خیر الحاج و المعتمرین حاج غلامحسین تاجرالشهیر؛بتوتونی - زید توفیقه - درصدد طبع و نشر این نسخه شریفه برآمده، به رجاء اینکه مصداق حدیث شریف من سن سنه حسنه کان له اجر من عمل بها واقع شوند و در یوم معاد، مشمول عنایات و شفاعت ائمه دین علیه السلام و در عداد ناشرین اخبار آن بزرگواران، محسوب گردند.
اللهم اجعلنا من انصارهم و اعوانهم و احشرنا معهم و تحت لوائهم و لاتفرق بیننا و بینهم فی الدنیا و الاخره برحمتک یا ارحم الراحمین .
دستورالعمل
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد الله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطیبین الطاهرین .
و بعد؛چنین گوید این فقیر مسیی ء، عباس بن محمد رضا القمی - عفی الله عنهما ختم لهما بالسعاده و الحسنی - که این دستورالعملی است برای طالبان عبادت و پویندگان راه سعادت که در آن ذکر کردم به نحو فهرست و اجمال، بیشتر آنچه به ما رسیده، در ارتباط با ایام سنه از اعمال، از مآخذ معتبر، مانند کتب مصباح و اقبال و همچنین نگاشتم در آن؛تواریخ موالید و وفیات حجج طاهره، سادات دنیا و آخرت - صلوات الله علیهم اجمعین - را در ایامی که مختار اینجانب بود و یا به سبب آنکه روایتی مشهور، در اعمال آن روز بود و همچنین ذکر نمودم در این کتاب، ایام و وقایع متعلق به ائمه معصومین - سلام الله علیهم - را به نحو اجمال و در نقل اعمال، هرگاه مأخذ را ذکر نکردم، پس بدان که آن، در (کتاب) زاد المعاد (6) است و در دسترس همگان می باشد و اگر در اینها نباشد به آن ماخذ اشاره می کنم.
و در ذکر مأخذ، هرگاه سید گفتم، پس بدان که مراد، سید اجل، سید رضی الدین علی بن طاووس رحمت الله است و در کتاب (اقبال) مطلب را ذکر نموده، و هرگاه (شیخ) گفتم، مراد شیخ الطائفه؛شیخ طوسی است که در کتاب (مصباح متهجد) ذکر فرموده است و از برادران دینی که به این دستورالعمل مراجعه می نمایند خواهش می کنم که این مذهب رو سیاه را، در ثواب عمل خود، شریک کنند و از دعای خیر فراموشم نفرمایند و این رساله مشتمل است بر یک مقدمه، داوزده باب، و یک خاتمه و ما توفیق الا بالله علیه توکلت و الیه انیب.