بیانات امام خمینی در جمع نمایندگان مجلس خبرگان

تاریخ: 1358/09/15

استقبال ملت ازقانون اساسی موجب یاس دشمنان اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم
من از آقایان که در این مدت برای قانون اساسی و برای مجلس خبرگان زحمت کشیدید، تشکر می کنم و امیدوارم که خدمت شما به اسلام مورد نظر صاحبان اسلام باشد و موفق باشید که از این به بعد هم همه با هم خدمت کنیم برای اسلام.
این قانون اساسی که تحت نظر علما و کارشناسان اسلام تهیه شده، موجب نگرانی بعضی اشخاص هست و من هیچ نگران نیستم. قانون اساسی صحیح است و اگر بعض طوائف خیال می کنند که آن چیزی که آنها می خواهند در قانون اساسی نیست، این یک اشتباهی است و این را باید بدانند که اسلام برای همه است و قانون اساسی همه دردها را انشاءالله دوا می کند. و امیدواریم که اگر فرض کنید که یک نقیصه ای در کار باشد، بعدها در مجلس شورا این نقیصه رفع بشود. نگران نباشند هیچ یک از طوائف لکن توجه به یک مسأله داشته باشند و آن این است که قدم به قدم، از اول این نهضت تا حالا مواجه با مخالفت دسته ها بودیم و الان که از این جهت هم مأیوس شدند، گمان می کردند که قانون اساسی مورد توجه مردم نیست. خیلی خوشحال شده بودند از اینکه در این، راجع به شوراهای شهر، مردم خیلی اقبال نکردند و آرزویشان این بود که در قانون اساسی هم مردم اقبال نداشته باشند، لکن دیدند که این قانون اساسی بهتر اقبال شد برایش، از اصل جمهوری اسلامی. حالا البته من درست به تحقیق نمی دانم نسبت چی است لکن تا حالا به ما گفتند نسبت از آن بالاتر است. حالا مأیوس شدند بعض طوائف، می بینند خوب این قدم هم برداشته شد.

امروز غائله به پا کردن، به نفع آمریکا و به ضرر اسلام است

دیگر چه بکنند؟ حالا افتادند به اینکه تظاهر کنند ما قانون اساسی را نمی خواهیم. با قلدری یک حرف داشتند که بگویند قانون فلان جا یک اشکالی دارد، بیائید این اشکال را مثلاً رفع کنید. یک وقت این است که افتادند به قلدری و یک دسته از اشخاص مغرض، از بستگان رژیم منحوس پهلوی، از بستگان امریکا افتادند میان مردم، یک دسته اشخاص ساده لوح هم تحت تأثیر واقع می شوند و خیال می کنند که اینها یک نظر صحیحی دارند. در صورتی که مسأله اینطور نیست، آنها نظر صحیح ندارند و

صحیفه نور جلد 10 صفحه 260

اینها اول تا حالا قدم به قدم که مخالفت کردند، حالا این قدم هم برداشته شد و دیدند همه ملت تقریباً موافق با قانون اساسی هستند، حالا می خواهند با قلدری کار را به پیش ببرند. یعنی خیال می کنند که در مقابل یک ملتی که همه این ریشه های فساد را دارد می کند و کنده است، باز می شود که یک عده ای قلدری کنند و بگویند که ما نمی خواهیم این را. چطور می شود در مقابل یک ملت چند نفر بگویند ما نمی خواهیم؟ اختیار دست شما نیست که بخواهید یا نخواهید. بخواهید یا نخواهید، این قانون اساسی تصویب شد و مردم به آن رأی دادند، قریب به اتفاق به آن رأی دادند و دیگر دست و پا کردن صحیح نیست.
و من امروز به همه ملت، به همه طوائف، به همه دیگر گروه ها عرض می کنم که امروز شما مخالفتان امریکاست، مخالفتان دولت های بزرگ است. امروز مملکت شما مقابل با یک همچو قدرت هائی است.
شما اگر اسلام را قبول دارید، خوب مملکت اسلامی را هم باید قبول داشته باشید، و اسلام در خطر است. و اگر چنانچه ملی هستید، خوب ملت شما در خطر است، کشور شما در خطر است. امروز بیائید باز تظاهر کنید و این او را بزند و اینطور مسائل واقع بشود، نه امری است که عقل او را قبول بکند، برخلاف موازین عقلی است و برخلاف شرع است بلا اشکال و از گناهان کبیره است که معلوم نیست که اگر کسی الان اسلام را صدمه بزند اصلاً قابل این باشد که توبه اش هم حتی قبول بشود. باید اشخاص روشن، اشخاص صحیح، این ریشه هائی که می خواهند این کارها را بکنند، این فسادها را ایجاد کنند، غائله می خواهند درست بکنند، اینها را نصیحت کنند، به اینها بگویند که آخر شما مسلمان هستید، چرا مسلمان باید با اسلام مخالفت کند. شما نمی دانید که دارید با اسلام مخالفت می کنید، شما نمی دانید که اگر اختلاف بین خود ما واقع بشود نتیجه اش را امریکا می برد و دولت های بزرگ. شما نمی فهمید این را، یا می فهمید و تعمد دارید. ملت حالا باید موازین دستش باشد، کسانی که امروز غائله ایجاد می کنند، اختلاف ایجاد می کنند این کسان را بشناسند که اینها عمل شان صحیح نیست و به اسم فلان آقا یک غائله ایجاد می کنند، به اسم فلان شخص یک غائله ایجاد می کنند. اینها نه مورد نظر فلان آقا و فلان انسان است، اینها یک اشخاصی هستند می خواهند غائله ایجاد کنند و این غائله هم به نفع آمریکا تمام می شود، به ضرر اسلام تمام می شود، مخالف شرع اسلام است، از گناهان بسیار بزرگ است. امروز این اختلافات را از آن دست بردارند.

لزوم حفظ آرامش، جهت رفع گرفتاری ها

من این را اعلام می کنم که اگر کسی به من سب بکند، فحش بدهد، عکس مرا پاره کند، احدی حق ندارد که به او تعرض کند. حرام است تعرض کردن به کسی که به من سب کند، به من فحش بدهد، عکس مرا پاره کند، مرا بزند، هر کاری بکند، احدی حق ندارد در این وقتی که ما گرفتار هستیم در این

صحیفه نور جلد 10 صفحه 261

مصیبت بزرگ، با او مقابله بکند تا اینکه به زد و خورد برسد و غائله ایجاد بشود. امروز آرامش ما می خواهیم. غائله نگذارید ایجاد بشود. باید همه با هم دست به هم بدهیم و ایجاد غائله نشود و همه دست به هم بدهید، آرامش خودتان را حفظ کنید و همه توجه به این داشته باشید که این چیز، گرفتاری هائی که برای ملت ما پیش آمده این گرفتاری ها رفع بشود. این را به همه می گویم، به کردها عرض می کنم، به بلوچ ها عرض می کنم، به ترک ها عرض می کنم، به فارس ها عرض می کنم، به سیستانی ها عرض می کنم، به بلوچستان ها عرض می کنم، به عرب ها عرض می کنم، به همه ملت ها عرض می کنم که امروز اسلام در مقابل کفر واقع شده قضیه ایران نیست قضیه اسلام است، اسلام امروز در مقابل کفر واقع شده. همه ملت ها باید با ما موافقت کنند، همه اختلافاتشان را کنار بگذارند و با ما موافقت بکنند. سر یک امور جزئی چرا باید با هم اختلاف بکنند؟ من دیشب شنیدم که یک اختلافی اینجا واقع شد. خدا می داند که چقدر متأسفم از این معنا که یک عده جاهل، یک عده اشخاص که بی اطلاع از مسائل و از ریشه های مسائل هستند، این یک چیزی، یک کسی یک کاری می کند یک کس دیگر می زند او را. اشخاصی هستند می خواهند غائله ایجاد کنند. در همان سابق هم اینطور بود که یکی از خود سازمانی ها یکی را می کشت مردم خیال می کردند آن کشته شده است می ریختند به هم، بعد غائله ایجاد می شد. حالا ممکن است که یکی کسی از همان ریشه هائی که سابق بوده حالا باشد یک غائله ایجاد کند، یک کسی را بکشد، یک کسی را بزند، بعد اسباب این بشود که یک مملکتی به هم بریزد. این کار برخلاف شرع است، برخلاف انسانیت است، بر خلاف ملیت است. دست از این کارها بردارند، برخلاف انسانیت است. چرا این کارها را می کنند؟ چه شده است که حالا شما به جان هم افتادید؟ چرا باید به جان هم بیفتید؟
خداوند انشاءالله همه شما را حفظ کند و این مملکت را از شر دشمنان انشاءالله حفظ کند و ما را بیدار کند از این خواب.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته