بیانات امام خمینی در جمع اعضای انجمن تبلیغات فرهنگ اسلامی و جمعیت شیر و خوشید (سابق) خرم آباد

تاریخ: 1358/08/18

عید غدیر روز نصب علی (ع) شخصیت والای تربیت یافته دامان پیامبر برای امامت

بسم الله الرحمن الرحیم
من عید سعید را به همه مسلمین و بر ملت شریف ایران، به شما آقایان تبریک عرض می کنم، عیدی که در آن امامت ثبت شد و پیغمبر اسلام امام را برای امامت امت نصب کرد، چه شخصی را، چه شخصیتی را. شخصیت این مرد بزرگ که امام امت شد، شخصیتی است که در اسلام و قبل از اسلام و بعدها هم کسی مثل او نمی تواند سراغ کند. یک موجودی که امور متضاده را در خودش جمع کرده. کسی که جنگجوست اهل عبادت نمی شود، کسی که قوه بازو می خواهد داشته باشد اهل زهد نمی تواند باشد، کسی که شمشیر می کشد و اشخاصی را که منحرفند درو می کند، این نمی تواند که عاطفه و اهل عاطفه آنطور که این شخص داشت، باشد. این شخصیت بزرگ امور متضاده را در خودش جمع کرده، در عین حالی که روزها روزه، و شب به عبادت مشغول و گفته شده است که شبی هزار مرتبه نماز می خواند و در عین حالی که غذای او آنطوری که در تاریخ ثبت شده است از نان و سرکه و فوقش زیت یا نمک بیرون نبوده است، در عین حال قدرت بدنی، آنطور قدرت است که، آنطوری که در تاریخ است، آن دری را که از خیبر ایشان کنده است و چندین زراع دور انداخته است، چهل نفر نمی توانستند بلندش کنند.
در شمشیرزنی، شمشیرهایش آنطور بوده است که با یک ضربه از این طرف که می زده دو نیم می کرده است، از این طرف می زده دو نیم می کرده، در صورتی که آنهایی که ضربه را می خوردند خود آهنی داشتند، زره آهنی داشتند و گاهی هم دو تا زره به تنشان می کردند. آدمی که با نان و سرکه زندگی می کرده و بسیاری از روزها را روزه می گرفته است و افطار را با چند لقمه نان و نمک یا نان و سرکه افطار می کرده است، جمع کرده است ما بین آن زهد و این قوت بازو و این جمع بین دو امر متضاد است. آدمی که جنگجوست به آنطور که جنگجویان بزرگ را، دلاوران بزرگ را به هزیمت وا می دارد و می فرماید اگر تمام عرب یک طرف باشند به من هجوم کنند، من پشت نمی کنم، این آدم در عطوفت آنطور است که وقتی یک خلخال از پای یک زن یهودی ربوده اند می فرماید که مرگ برای انسان آسان است (قریب به این) آدمی که در عرفان و علم ماوراء طبیعت آنطور است که نهج البلاغه حکایت

صحیفه نور جلد 10 صفحه 174

می کند از مقام عرفانش، در عین حال شمشیر می کشد و کفار و اخلالگران را از دم شمشیر می گذراند. ما شیعه همچو اعجوبه معجزه آسا هستیم.

تداوم رسالت پیامبر و ائمه هدی در سایه ولایت فقیه

من می گویم اگر چنانچه پیغمبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم غیر از این موجود تربیت نکرده بود، کافی بود برایش. اگر چنانچه پیغمبر اسلام مبعوث شده بود برای اینکه یک همچو موجودی را تحویل جامعه بدهد، این کافی بود. یک همچو موجودی که هیچ سراغ ندارد کسی و بعدها هم سراغ ندارد کسی، امروز روز نصب اوست به امامت امت. یک همچو موجودی امام امت است، البته کس دیگر به پای او نخواهد رسید و بعد از رسول اکرم کسی افضل از او در هیچ معنائی نیست و نخواهد بود. لکن در مراتب بعد هم که باید این امت هدایت بشود، پیغمبر اکرم که از دنیا می خواست تشریف ببرد، تعیین جانشین و جانشین ها را تا زمان غیبت کرد و همان جانشین ها تعیین امام امت را هم کردند، به طور کلی این امت را به خود وانگذاشتند که متحیر باشند، برای آنها امام تعیین کردند، رهبر تعیین کردند. تا ائمه هدی سلام الله علیهم بودند، آنها بودند و بعد فقها، آنهائی که متعهدند، آنهائی که اسلام شناسند، آنهائی که زهد دارند، زاهدند، آنهائی که اعراض از دنیا دارند، آنهائی که توجه به زرق و برق دنیا ندارند، آنهائی که دلسوز برای ملت، آنهائی که ملت را مثل فرزندان خودشان می دانند، آنها را تعیین کردند برای پاسداری از این امت.

ولایت فقیه حاکمیت قانون الهی است، نه دیکتاتوری

مع الاسف اشخاصی که اطلاع ندارند بر وضعیت برنامه های اسلام، گمان می کنند که اگر چنانچه ولایت فقیه در قانون اساسی بگذرد، این اسباب دیکتاتوری می شود، در صورتی که ولایت فقیه است که جلو دیکتاتوری را می گیرد. اگر ولایت فقیه نباشد، دیکتاتوری می شود. آن که جلوگیری می کند از اینکه رئیس جمهور دیکتاتوری نکند، آن که جلو می گیرد از اینکه رئیس ارتش دیکتاتوری نکند، رئیس ژاندارمری دیکتاتوری نکند، رئیس شهربانی دیکتاتوری نکند، نخست وزیر دیکتاتوری نکند، آن فقیه است.
آن فقیهی که برای امت تعیین شده است و امام امت قرار داده شده است، آن است که می خواهد این دیکتاتوری ها را بشکند و همه را به زیر بیرق اسلام و حکومت قانون بیاورد. اسلام، حکومتش حکومت قانون است، یعنی قانون الهی، قانون قرآن و سنت است و حکومت، حکومت تابع قانون است، یعنی خود پیغمبر هم تابع قانون، خود امیرالمومنین هم تابع قانون، تخلف از قانون یک قدم نمی کردند و نمی توانستند بکنند.
خدای تبارک و تعالی می فرماید که اگر چنانچه یک تخلفی بکنی، یک چیزی را به من نسبت بدهی، تو را اخذ می کنم، و تینت را قطع می کنم. اسلام دیکتاتوری ندارد، اسلام همه اش روی قوانین

صحیفه نور جلد 10 صفحه 175

است و آن کسانی که پاسدار اسلامند اگر بخواهند دیکتاتوری کنند، از پاسداری ساقط می شوند به حسب حکم اسلام.
نترسانند مردم را از این قانون اساسی که تصویب کردند عده کثیری، عده ای از علماء اسلام و دانشمندان. شماها را اغفال نکنند به اینکه بگویند که این قانون دموکراسی نیست، ما اسلام را هم دموکراسی نمی دانیم. شما را اغفال نکنند اینها، که قانون اساسی برای چند هفته، یک هفته، دو هفته دیگر به آراء عمومی گذاشته می شود. شما را سرد نکنند از اینکه نروید رأی بدهید. بروید رأی بدهید. بعد می خوانند برای شما، قانون را منتشرکنند، مختارید در رأی دادن، می خواهید قبول می کنید، نمی خواهید رد می کنید، اگر رد کردید باز درست تر نوشته می شود و اگر قبول کردید، رأی بدهید به آن. بی تفاوت نباشید نسبت به آن چیزی که سرنوشت شما به او وابسته است، اسلام شما به او بسته است. امروز آن چیزی که باید مطرح بشود، آن مسائل اساسی است، مسأله قانون اساسی است، مسأله رئیس جمهور است، مسأله شوراست. باید شما این مطلب را توجه به آن داشته باشید، منحرف از این به هیچ وجه نشوید.
شما پنجاه سال یا بیشتر دندان روی جگر گذاشتید برای این نابسامانی ها، دو ماه دیگر دندان روی جگر بگذارید. این حرف ها که منتشر می کنند در اطراف که فلان جا فلان قضیه واقع شده است، آسفالت نشده است، بیمارستان نداریم، طبیب صحیح نداریم، کشاورزیمان کذاست، تمام اینها برای این است که شماها را مأیوس کنند از این مسائلی که در اول است و ما باید اول آنها را درست کنیم و بعد سراغ کارهای دیگر. شما را از این منحرف کنند و متوجه کنند به آن مسائل فرعی، نظیر این می ماند که زلزله آمده باشد و اشخاصی را فرو گرفته باشد و باید همه برویم سراغ نجات آنها، یک دسته بیفتند بگویند آب ما کم است یا زراعت ما کم است و شما را از آن راه باز دارند. الان مملکت یک وضعی دارد که این شیطنت های اطراف، دست های مختلف در صددند که راه را منحرف کنند و نگذارند که این قانون اساسی بگذرد و دنبالش هم نگذارند که مجلس شورا درست بشود و ریاست جمهوری و این مملکت متزلزل باشد و آنها توطئه بکنند و شما اغفال بشوید، شماها به راه های دیگر، راه های صحیح اما راه های دست دوم. تمامی مطالبی که شما گفتید صحیح است، نه منطقه شما، همه مناطق اینطوری است. یک مملکتی که پنجاه سال کوشش کردند برای اینکه هم جوان های ما را عقب نگه دارند و هم فاسد کنند و هم مملکت ما را به هم بریزند، یک همچو مملکتی خیال نکنید که فقط خرم آبادش اینطور است، شما خرم آبادش را می بینید، کردستانش هم اینطور است، کردستانی هم همین حرف شما را می زند، خوزستانی ها هم همین حرف شما را می زنند، خراسانی ها هم همین حرف شما را می زنند، این زاغه نشینان اطراف تهران هم همین حرف شما را می زنند که از شما زندگی شان بسیار بدتر است، لکن مسائل، این مسائل، مسائل دست دوم است. یک مملکتی الان در معرض این است که این اشخاصی که افتادند توی جمعیت ها و دارند افساد می کنند، در معرض این است که نگذارند این نهضت به آخر برسد یا لااقل معطلش کنند.

صحیفه نور جلد 10 صفحه 176


با قدرت پیش بروید، این مسائل دست اول را نظر کنید و با قوت و قدرت پیش ببرید و مطلب به آخر برسانید. وقتی که اصول مطلب تمام شد، این بیمار محتاج به معالجه است، لکن باید اول حیاتش را حفظ کرد، بعد بیماریش را معالجه کرد. مملکت ما یک مملکتی است که پنجاه سال کوشش شده است که بیمار و بیمارترش کنند، لکن یک مسائل رؤوسی است که اگر به او رسیدگی نشود، این مریض می میرد و یک مسائل دست دوم است که بعد از اینکه حفظ حیات او شد، آنوقت کوشش کنیم برای رفع بیماری ها، رفع نابسامانی ها من به شما عرض می کنم که تمام این مسائل که شما طرح می کنید صحیح است، لکن مسائل دست دوم است. فرهنگ باید بازسازی بشود، تصفیه بشود، ادارات باید تصفیه بشوند، همه اینها باید بشود، کشاورزی باید تقویت بشود که ما محتاج نباشیم به اینکه از دشمن های خودمان چیزی طلب کنیم، فرهنگ درست بشود، دانشگاه ما باید درست بشود که ما راجع به همه امور خودکفا بشویم، لکن آنها برنامه های دراز مدت است که باید با طول مدت این انجام بگیرد. این چیزی که الان محل بحث ما هست و مورد احتیاج همه ما هست، این امری است که در رأس امور واقع شده است، این امری است که اساس مملکت شماست و او این است که بروید تمام افراد خودتان را، تمام ملت را آشنا کنید به اینکه قانون اساسی را باید به آن رأی بدهید و ملاحظه کنید، رأی بدهید، البته آزادید هر رایی دلتان می خواهد بدهید اما بی تفاوت نباشید نسبت به سرنوشت مملکت خودتان، نسبت به اسلام، نسبت به ملت، نسبت به کشور بی تفاوت نباشید، گوش نکنید به این حرف اینها که قانون اساسی خوب نشده و محتوایش چه است. اینها تمام در نظر دارند که نگذارند که شما رأی بدهید به قانون اساسی و شما را بی تفاوت یا بدبین کنند. اینها آنهائی هستند که طرز فکرشان این است که اسلام اصلاً عقب افتاده است. اینها طرز فکرشان این است که، عده زیادیشان هم هستند که اجیرند، اجرت می گیرند برای اینطور کارها، برای اینکه بنویسند، برای اینکه بگویند، برای اینکه بروند اطراف و شلوغکاری کنند، تمام مطلبشان این است که شما دیدید که در رفراندم راجع به جمهوری اسلامی کارشکنی می کردند که رأی داده نشود، بعضی صندوق ها را سوزاندند و بعضی جاها را با تفنگ جلوگیری کردند که رأی ندهند مردم. بعد از آنکه آنجا شکست خوردند، دنبال این رفتند که مردم رأی ندهند راجع به وکلائی که، خبرگانی که می خواهند ملاحظه کنند، دستشان از آن کوتاه شد، دنبال این هستند که مردم رأی ندهند برای قانون اساسی، اینها همان مردمی اند که با اساس مخالفند و شما اشخاصی هستید که بچه هایتان را، جوان هایتان را دادید برای اینکه اسلام را زنده بکنید، شما تابع امیرالمومنین اید، شما جوان هاتان را دادید برای اینکه اسلام را زنده بکنید، نه تابع مکتب های انحرافی که اصل این مسائل را کار ندارند و کاری با آن ندارند.
باید همه ما در این زمانی که احتیاج دارد اسلام به شما جوان ها، پیغمبر اکرم به شما الان احتیاج دارد، شما الان رفع کنید این احتیاجش را. احتیاج این است که بی تفاوت نباشید نسبت به مملکت تان. احتیاج این است که قانون اساسی، اساس مملکت شماست، بی تفاوت نباشید که بروید سراغ کارتان بنشینید که فرض کنید که می خواهم یک خیاطی بکنم، می خواهم یک کار دیگری بکنم، سرنوشت

صحیفه نور جلد 10 صفحه 177

مملکت شماست، سرنوشت مذهب شماست، سرنوشت کشور شماست، سرنوشت ملت شماست، بی تفاوت نباشید.
باید همه شما دست به دست هم بدهید، همانطوری که تا حالا با اتحاد کلمه و با دست به دست دادن به هم تا اینجا رساندید و دشمن های خودتان را کنار زدید و این مفسده جوها را بیرون کردید، از حالا به بعد هم با وحدت کلمه دست به دست بدهید و این بار را انشاءالله به منزل برسانید. خداوند انشاءالله همه شما را تأیید کند. من دعاگوی شما هستم. من صلاح حال شما را می خواهم و صلاح دین و دنیای شما این است که در این برهه از زمان که مسائل اصلی در کار است، راجع به مسائل دیگر که حق است با شما. ولی وقتش یک قدری زود است، در یک وقتی است که مفسده جوها می خواهند نگذارند کارها انجام بگیرد، یک قدری آنجا را باید مهلت بدهید و همه در فکر این مطلب هستند و انشاءالله موفق و مؤید باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته