پیام امام خمینی به ملت ایران پس از شهادت آیه الله حاج آقا مصطفی خمینی

تاریخ: 1356/08/21

پیام امام خمینی به ملت ایران پس از شهادت آیه الله حاج آقا مصطفی خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
این جانب از عموم طبقات ملت مظلوم ایران که در این حادثه ناگهانی اظهار محبت و همدردی نموده تشکر می کنم. از مراجع عظام دامت برکاتهم، از علمای اعلام دام بقاء هم از خطباء محترم و دانشمندان و مدرسین و محصلین علوم دینیه و روشنفکران محروم و دانشگاهیان، از بازرگانان و کسبه تحت فشار دولت غاصب و از سایر طبقات مظلوم ایران ایدهم الله تعالی سپاسگزارم. ما با گرفتاری عظیم و مصیبت های دلخراشی مواجه هستیم که باید ذکری از مصائب شخصی نکنیم، لکن این تظاهرات عظیم در این فرصت جواب قولی و عملی به یاوه سرائی چندین ساله این عنصر نالایق بود که تمام حیثیت و شرافت و استقلال و اقتصاد این ملت بزرگ شریف را پایمال هوای خود و فامیل چپاولگر خود نمود. این تظاهرات برای شخص نبود، اظهار تنفر از دستگاه جبار و رفراندم حقیقی و رأی عدم اعتماد به دستگاه خیانتکار بود.
باید اینها بدانند که اگر یک روز در پناه سرنیزه اجانب نباشند، ملت نجیب ایران انتقام خون جوانان و عزیزان خود را از آنها می گیرند.
من ناچارم اعلام خطر بزرگی بکنم و ملت را از اغفال و خدعه اجانب و عمال آنها نجات دهم. این مسامحه اخیر دولت که نویسندگان را مجال نوشتن و گویندگان را مجال گفتن داد حیله بزرگی است برای تطهیر شاه و وانمود کردن آزادی ادعائی و جنایات را به گردن دولت که آلتی بیش نیست انداختن. نویسندگان نیز نمی توانند در این محیط خفقان و ارعاب هسته مرکزی جنایات را که شخص شاه است معرفی کنند و شاید نویسندگانی از خودشان نیز باشند که در بین نویسندگان با شرف خود را جا بزنند و به دولتها حمله کنند و بعض جنایات را ذکر کنند و مردم را از نقطه حساس جنایت و خیانت اغفال کنند و اذهان ساده زود باور را منحرف کنند در حالی که تمام گرفتاری ملت ایران در این پنجاه سال سلطنت غیر قانونی دودمان خیانتکار پهلوی از شخص آن پدر و این پسر سیاه روی بوده و هست، اینها بودند و هستند که دستشان تا مرفق در خون ملت مظلوم فرو رفته. آن پدر که قتل عام مسجد گوهرشاد و اهانت به مرقد مطهر ثامن الحجج - علیه السلام - کرد و این پسر که قتل عام 15 خرداد را مرتکب شد و اهانت به مرقد مطهر فاطمه معصومه نمود. آن پدر که علمای بزرگ و فقهای عظیم الشأن

صحیفه نور جلد 1 صفحه 250

و آزادی خواهان را به جرم حق گویی حبس و زجر و شکنجه و تبعید و کشتار کرد و این پسر که همان معامله را سخت تر با علما و خطبا و آزادی خواهان و روشنفکران و سایر طبقات نمود. آن پدر که چنان سلب آزادی از ملت کرد که نه حق یک کلمه حق گوئی داشت و نه مجلس و نه مطبوعات و این پسر که همه می بینید و حال طبقات ملت و مجلس و مطبوعات به همه معلوم است. آن پدر که تمام املاک شمال را با زور و حبس و تبعید و قتل از مردم گرفت و برای خودش ثبت داد و این پسر که ذخایر ملت را در بانک های خارجی انبار کرد و خون مردم را خود و فامیل و بستگانش تا آخرین قطره مکیده و می مکند. ما آن پدر را با تمام جنایات و خیانت هایش دیدیم و رنج ها کشیدیم و اکنون ما و شما مواجه با جنایات این خلف صدق هستیم و رنج ها می کشیم. اکنون می خواهند این شخص را تطهیر کنند تا به جنایاتش ادامه دهد، می خواهند با آزادی محدود در چهارچوب توجه دادن جنایات را به دولت ها قلوب ساده را آرامش دهند و اذهان صاف را منحرف کنند و هسته مرکزی خیانت ها و جنایت ها را فراموش کنند، غافل از آن که وقت گذشته و ملت از روحانی و دانشگاهی تا طبقه کارگر و زارع، مرد و زن بیدار شده اند. این رنجدیده ها و مصیبت کشیده ها محال است با این دودمان آشتی کنند و با ادامه سلطنت باطل ولو برای یک روز موافق باشند.
ملت ایران مسلمان است و اسلام را می خواهد، آن اسلامی که در پناه آن آزادی و استقلال است، رفع ایادی اجانب است، هدم پایگاه ظلم و فساد است، قطع کردن دست های خیانتکار و جنایتکاران است.
ملت آن دودمانی را نمی خواهد که تمام مقدسات و مقدرات آنها را به دست اجانب سپرده، تمام مخازن نفت و غیر آن را به باد داده، اقتصاد کشور را به فنا سپرده، کشاورزی را ساقط کرده، اختیار ارتش را به دست صاحب منصبان و کارشناسان آمریکا داده و آنها را مصون و مختار کرده است و دیگر جنایات و خیاناتی که در تاریخ آتیه ثبت خواهد شد. اکنون با همه کثافت کاری ها چون به حسب اقتضای وقت و بحران اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در تنگنا قرار گرفته در صدد است که با آزادی محدود بی معنی، خود را از معرکه خارج و مقام خود را مستحکم کند و محیط را مهیا برای اجازه بقاء و حکومت خود کند و بار دیگر حمله سبعانه را با وضعی فجیع تر و دردناک تر شروع کند و بر حرث و نسل رحم نکند.
اکنون وظیفه عموم مسلمانان و خصوص علمای اعلام و روشنفکران و دانشگاهی های علوم قدیمه و جدیده است که برای دفاع از اسلام عزیز و حفظ احکام حیات بخش آن که ضامن استقلال و آزادی است و از میهن بزرگ خود که مهد بزرگان و آزادی خواهان بوده و اکنون در شرف سقوط است از فرصت استفاده کنند و گفتنی ها را بگویند و بنویسند و به گوش مقامات بین المللی و سایر جوامع بشری برسانند و بر ارتش و سران آن است که خود را از ننگ اسارت در دست اجانب نجات دهند و مملکت خود را از هلاکت و سقوط برهانند. و اخیرا تذکر می دهم که اشخاص ارزنده و متعهدی که ابتکار عمل در دست آنهاست از معرفی خود شدیدا احتراز کنند و از تجربیات سابق پند بگیرند و

صحیفه نور جلد 1 صفحه 251

در پناه اسلام و چهار چوب موازین اسلامی به فعالیت بپردازند و از همکاری با کسانی که صد در صد در این چهار چوب فعالیت ندارند احتراز نمایند.
از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین را خواستار و قطع ایادی اجانب را امیدوارم و سلامت و توفیق و تایید همه طبقات را خواهانم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی