بیانات امام خمینی در جمع گروه کثیری از اقشار مختلف مردم

تاریخ: 1358/04/22

هوشیاری در مقابل وقوع توطئه ها در آستانه تعیین سرنوشت ملت واسلام

بسم الله الرحمن الرحیم
در آستانه بررسی قانون اساسی، در آستانه تعیین خبرگان برای بررسی از قانون اساسی، در آستانه تعیین سرنوشت ملت ما و سرنوشت اسلام، در آستانه سرنوشت استقلال ایران، توطئه هایی را در کار بینم. در این موقع که از هر وقت حساس تر و سرنوشت ملت ما در این موقع باید تعیین شود و اساس مملکت ما باید تعیین شود، توطئه در دست اجر است. ملت هوشیار باشد. حمله هایی مستقیماً بر بعضی قوانین اسلام، حمله هائی بر من، اهانت هایی بر من برای اینکه اغتشاش ایجاد کنند.من به ملت ایران اخطار می کنم و تاکید می کنم که اگر چنانچه هر کس با هر عنوان در این موقع حساس به من اهانت کند و بخواهد تفرقه ایجاد کند نباید در این موقع عکس العمل نشان دهید. در این دو روز بعضی مراجعات شد که برای بعضی مجلات که اهانت کرده اند، عکس العمل نشان دهند و من در این موقع حساس جایز نمی دانم. بدخواهان گمان نکنند که بتوانند صفوف فشرده ملت ما را با این دسیسه ها به تفرقه بکشند. ملت ایران باید با هوشیاری این مراحلی را که داریم طی کند.اگر فرضا به من سب کنند یا عکس مرا بسوزانند یا به من حمله کنند، در این موقع حساس کسی حق ندارد عکس العمل نشان بدهد. دشمن در کمین است و در توطئه، می خواهند اذهان شما را از طریقی که دارید و از راهی که برای نجات اسلام است و دارید طی می کنید منحرف کنند. می خواهند نهضت را از طریق خودش منحرف کنند. می خواهند شما را سرگرم کنند به مسائل دیگری غیر از مسائل اساسی . در این چند روز من می بینم که گروه های مختلفی می آیند و شکایات مختلفی دارند، این را من، من باب اتفاق نمی دانم. اهانت به بعضی از احکام اسلام و اهانت به من و شکایات متعدد از اموری که در کشور گذرد، من باب اتفاق نیست، نقشه است، توطئه است. نقشه برای اینکه شما را از راه مستقیمی که دارید، از این نهضتی که دارید منحرف کنند و به امور دیگر غیر از این امر مهم منصرف کنند. ملت ایران باید با هوشیاری این توطئه ها را خنثی کند. در این روزها اجتماعاتی می شود ، از طرق مختلفه می خواهند ایجاد نفاق کنند، ایجاد هیاهو کنند. ملت باید با کمال خونسردی این توطئه ها را و این شیطنت ها را خنثی کند. اگر شما سرگرم کارهای دیگر بشوید، اگر راجع به مسائل جزئی، راجع به مسائل تفرقه افکن توجه کنید، از مسائل اصلی باز می مانید.

صحیفه نور جلد 8 صفحه 112


بررسی قانون اساسی و تعیین خبرگان مسئله اصلی است

مسأله اصلی ما طی کردن این راه است، تعیین خبرگان است، بررسی قانون اساسی است و بعد از این قدم، قدم های دیگر، باید در هر قدمی همان مطلب را توجه بهش کرد ولو شیاطین می خواهند شما را به واسطه احساسی که از بعضی از امور دارید شما را متوجه به مسائل دیگر بکنند و ایجاد اختلاف بین شما بکنند، توجه به این کارها نداشته باشید. تمام توجه، تمام توجه شما به بررسی از قانون اساسی و هر اشکالی که در قانون اساسی دارید طرح کنید و به مجلس سنا بفرستید و بعد هم نمایندگان خودتان را تعیین کنید، خبرگان را تعیین کنید تا بررسی کنند از قانون اساسی. من توصیه می کنم که خبرگان خودتان را اشخاص متدین، اشخاص عالم، علمای بزرگ بلاد، اشخاصی که نه به راست و نه به چپ انحراف دارند، اشخاصی که به صراط مستقیم انسانیت، به صراط مستقیم اسلام، در صراط مستقیم اسلام هستند، اشخاص معتبر ، اشخاص امین، اشخاص و طنخواه، اشخاصی اسلام خواه، این اشخاص را تعیین کنید برای تعیین سرنوشت خودتان. امروز سرنوشت شما در دست خود شماست.

لزوم حفظ خونسردی و احتراز از هرگونه تشنج و اختلاف کلمه

امروز هر تشنج و هر اختلاف کلمه برای هر چیز که باشد، بر خلاف مسیر نهضت و انقلاب است، از آن احتراز کنید. بی جهت نیست که در یک همچو موقع حساس شیاطین دست به هم داده اند تا اختلاف ایجاد کنند، بیخود نیست که در بعضی مجلات اهانت به اسلام می کنند. در این موقع نباید از خونسردی خودتان غفلت کنید. خونسرد باشید، ترتیب اثر به این حرف شیاطین ندهید. انشاءالله در موقع خودش، ملت سرنوشت این اشخاصی که توطئه گرند تعیین خواهد کرد. شیاطین بدانند که در این موقع ملت ما آرام است هر چه فحش بدهید ملت خونسردی خودش را حفظ می کند و باید حفظ کند ، هر چه اهانت به اسلام بکنید، در این موقع حساس باید ملت خونسردی خودش را حفظ کند و هیچ ترتیب اثر ندهد. من از قشرهای مختلفی که در این هوای گرم، در این مکان ضیق، با این فشار و با این زحمت مجتمع شده اند تشکر می کنم و از خداوند تعالی سلامت و سعادت همه شما را خواستارم. خداوند همه شما را به سعادت ابدی برساند. خداوند دست شیاطین را از این مملکت قطع بکند. خداوند توطئه ها را خنثی بکند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته