بیانات امام خمینی در جمع گروهی از بانوان

تاریخ: 1358/02/27

زن، مظهر تحقق آمال بشری

بسم الله الرحمن الرحیم
روز بزرگ و اجتماع عظیم و محل مبارک، روز ولادت زهرای مرضیه که روز زن است، روز پیروزی زن است و روز نمونه زن در عالم است. زن نقش بزرگی در اجتماع دارد. زن مظهر تحقق آمال بشر است. زن پرورش ده زنان و مردان ارجمنداست. از دامن زن مرد به معراج می رود. دامن زن محل تربیت بزرگ زنان و بزرگ مردان است. روز بزرگی است، یک زن در دنیا آمد که مقابل همه مردان است، یک زن به دنیا آمد که نمونه انسان است، یک زن به دنیا آمد که تمام هویت انسانی در او جلوه گر است. پس روز، روز بزرگی است، روز شما زنان است.

زنان ایران پیشقدم در جهاد با جان و مال

زنان در عصر ما ثابت کردند که در مجاهده همدوش مردان بلکه مقدم بر آنانند. زنان ایران، هم مجاهدات انسانی عظیم کرده اند و هم مجاهدات مالی. این طبقه محترم زن ها که در جنوب تهران و در شهر قم و در سایر شهرها هستند، همین خانم های محجبه، همین ها که مظهر عفاف هستند، در نهضت پیشقدم بودند و در ایثار مال هم پیشقدم. ایثار کردند جواهرات و طلاهایی که دارند، برای مستضعفین، عمده در این امور آن قصد پاک است. خداوند چند آیه برای چند قرص نان که حضرت امیر سلام الله علیه و عائله اش صدقه دادند، چندین آیه، چند آیه نازل فرمود. این آیات برای قرص نان نیست، این آیات برای اخلاص، برای آنکه برای خدا بود. ارزش اعمال به معنویات اعمال است. خواهرهای ما که در عصر نهضت شرکت داشتند ارزش اعمال آنها بیشتر بود از ارزش اعمال مردها، آنها از پرده های عفاف بیرون آمدند و با پرده عفاف با مردان همصدا شدند و پیروزی را تحصیل کردند و حالا هم با قصد خالص آنچه که در ایام عمر تهیه کردند برای مستمندان دادند. این ارزش دارد، متمکنین اگر میلیون ها بدهند، به قدر ارزش این نیست. پس روز زن، روز با اهمیتی است و امروز روز زن است و امروز روز مخدرات است و اجتماع عظیم، اجتماع از اقشار مختلفه آنهایی که نمی توانستند با هم مجتمع باشند، آنهایی که اختناق نمی گذاشت با هم مجتمع شوند، همه با هم مجتمع شدند، همه با هم، برادر و خواهر، برادر و خواهروار مجتمع شدند در مکان مقدس، مکان مقدس فیضیه،

صحیفه نور جلد 6 صفحه 195

محلی که علم از آنجا به همه اقطار سرازیر می شود، محلی که احکام الهی در آن بیان شود، از آن علم به همه جا رفت و از علم جهاد به همه جا. زن و مرد قم نمونه اند در علم و در عمل، زن ومرد ایران نمونه اند در علم و در عمل. در جوار حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز ولادت صدیقه علیها سلام واجتماع امت اسلامی بر محلی که از اسلام است.

تا قیام شما برای خداست پیروز هستید

دوستان من! این اجتماع را، این وحدت را حفظ کنید. شیاطین در صدد اختلاف انداختن هستند، این وحدت کلمه را حفظ کنید. این قیام لله را حفظ کنید. تا قیام شما برای خداست پیروز هستید. آنان که به عناوین مختلف در صدد تفرقه هستند خیانت به ملت می کنند، خیانت به کشور می کنند، خیانت به اسلام کنند، با هوشیاری فعالیت و توطئه های آنها را خنثی کنید. اینها که بین اقشار ملت در اطراف مملکت آشوب می کنند و در صدد اختلاف انداختن هستند، عمال خارجی هستند، عمال آمریکا هستند، جیره خوار آنها هستند، از آن طرف مرزها پول می آید پیش اینها و اینها بین کارگرها تقسیم می کنند که کار نکنید که کارخانه ها راه نیفتد، کشاورزها را مانع می شوند از اینکه به شغل خودشان ادامه دهند. ای کارگران محترم! ای کشاورزان عزیز! به کار خود ادامه دهید، از اختلاف کلمه دست بردارید. امروز روزی است که همه باید برای اسلام و برای کشور خودتان کار کنید، همه مکلف هستید. اینها که جلوگیری از کار شما کنند، می خواهند برای ارباب های خودشان راه باز کنند! می خواهند ما را باز به آن ذلت زحمت بکشند. خداوند شما را از شر آنان حفظ کند. خداوند اسلام و مسلمین را پیروز فرماید. خداوند به ما قدرت تفکر بدهد. خداوند به شما سعادت و سلامت عنایت فرماید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته