بیانات امام خمینی در جمع دانشجویان دانشسراهای کرمانشاه و همدان

تاریخ: 1358/02/01

ضرورت پرداختن به مسائل اصولی از قبیل سمپاشی ها و انحرافات

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
توفیق و سعادت همه اقشار ملت و شما خانم ها و آقایان حاضر در اینجا را از خداوند می خواهم. شما الان قبل از مسائل اصولی به مسائل فرعی پرداخته اید، مسائل اصولی ما الان در بین داریم، تا آن مسائل اصولی حل نشود مسائل فرعی حل نخواهد شد. این مسائل به آن می ماند که در آن وقتی که ما همه با هم برای شکستن سد محکم خارجی ها و عمال آنها فریاد می زدیم، شما حرف درست شدن دانشگاه یا درست شدن حوزه ها را بزنید، در آن وقت بی موقع بود حالا هم همین طور. شما الان گرفتار مسائلی هستید که اگر چنانچه آن مسائل حل نشود، این مسائل نخواهد حل شد. شما الان گرفتار انحرافاتی هستید که دامن می زنند و می خواهند مملکت ما را منحرف کنند و باز به حال سابق برگردانند. تا این انحراف و این خیانت ها منقطع نشود و از بین نرود، مسائل فرعی اصلاح نمی شود. شما الان این مسائل را که گفتید و طرح کرده اید، این برای وقتی است که ما بر اجانب غلبه پیدا کرده باشیم و آنها را عقب رانده باشیم. ما الان در بین راه هستیم، ما نرسیدیم به مقصد، سمپاشی ها در بین است، جدا کردن ملت از علما یکی از آن چیزهائی است که سمپاشی است. مسائلی که شما طرح کردید، این مسائل در موقع خودش مفید و الان مضر است. الان اگر چنانچه این مسائل را ما بخواهیم تعقیب کنیم، بعضی از این مسائل اسباب این می شود که تفرقه در بین ملت حاصل بشود. ما می خواهیم که این مسائل را در موقع خودش با فرصت حل بکنیم. الان وقتی است که ما باید مسائل اصلی را و آن قطع ایادی این اجانب که الان در بین کشور ما به طور گسترده ای هست قطع بکنیم باید این را فکر بکنیم الان غیر از آن، فکر کردن در مسائل دیگر، فکر کردن در فروعی است که تا اصل درست نشود، نخواهد درست شد.

توطئه و افساد عمال خارجی به امید ممانعت از اجرای اصلاحات

شما ملاحظه می کنید که همه مشکلاتی که ما داشتیم در زمان سابق و رژیم فاسد، الان بخواهیم اصلاح کنیم، مشکل تراشی می شود، مدرسه ها را به هم می زنند، جوان های ما را نمی گذارند تحصیل

صحیفه نور جلد 6 صفحه 45

کنند، هر روز به یک بهانه آنها را به خیابان می کشند، زراعت را نمی گذارند، کشاورزی را نمی گذارند که تحقق پیدا بکند، می روند و فساد می کنند و جلوگیری از زراعت می کنند، اقتصاد ما را نمی گذارند سالم باشد، کارگر ما را نمی گذارند کار بکند، کارخانه های ما را نمی گذارند به جریان بیفتد. اینها چه کسانی هستند؟ اینها آیا دلسوز ملت هستند که نمی خواهند این مملکت آرامش پیدا بکند؟ آیا می شود اصلاحی بدون آرامش؟ می شود در حال جنگ اعصاب و جنگ خارجی و به هم خوردن همه اوضاع، قضایای، مشکلات ما حل بشود؟ می شود با این خرابکاری ها که اینها در تمام اطراف مملکت ما شروع کرده اند، گاهی در کردستان، گاهی در بلوچستان، گاهی در جاهای دیگر مشغول فساد شده اند، می شود با این امر اصلاح بشود؟ می شود یک امری که پنجاه و چند سال است به هم خورده است، یک مملکتی که پنجاه و چند سال است رو به خرابی رفته است، فوراً اصلاح بشود؟ می شود بدون مهلت این مسائل حل بشود؟ اینها، این عمال خارجی مهلت نمی دهند، اینها نمی گذارند که یک مهلتی پیدا بشود و اشخاص متفکر کارها را انجام بدهند. اینها با صورت مختلف، با تبلیغات سوء مانع هستند از اینکه آرامش پیدا بشود و تا آرامش پیدا نشود هیچ اصلاحی امکان ندارد. تا آرامش پیدا نشود کارخانه ها به راه نمی افتد، تا آرامش پیدا نشود کشاورزی اصلاح نمی شود، تا آرامش نباشد فرهنگ ما اصلاح نمی شود، تا آرامش نباشد روحانی ما اصلاح نمی شود. این مسائل را الان طرح کردن جز اینکه یک تفرفه ای بیندازید چیزی نیست. مساله اصلی را جلو بیندازید. جوانان! عزیزان من! بانوان! آقایان! همه متوجه باشید دست ها در کار است، توطئه ها در کار است، از خارج الهام می گیرند که نگذارند این مملکت آرامش پیدا بکند، نگذارند اصلاحات حاصل بشود. شما ملاحظه می کنید که، خانه سازی برای کشاورزان و برای کارگران یک کار خلاف ملی است؟ همین را هم دارند مخالفت می کنند، همین خانه سازی را هم دارند مخالفت می کنند. آیا رفراندم یک امری بود که غیر ملی بود، مربوط به خارجی ها بود؟ دولتی دخالت در او داشت؟ دست قدرتی در آن دخالت داشت؟ چرا نمی گذاشتند رفراندم تحقق پیدا بکند؟ چرا تحریم کردند رفراندم را؟ چرا صندوق ها رادر بعضی جاها آتش زدند؟ برای اینکه نمی خواهند یک مملکت آرام باشد، نمی خواهند ملت به حال خودشان سرنوشت خودشان را در دست بگیرند. اگر ملت سرنوشت خودشان را در دست بگیرد نمی گذارد که آمریکا همه چیز او را ببرد و شوروی از آن طرف، آمریکا از آن طرف، انگلستان از آن طرف، نمی گذارند همه نیروهای جوانی ما به هدر برود و آنها نمی خواهند این را.

توجه به علاج خیانت ها و پرهیز از تفرقه و تشتت

الان تمام افکار باید متوجه این معنا باشند که دست این خائن ها را کوتاه کنید. این کارهائی که اینها در اطراف مملکت می کنند با اسم های مختلف، با بهانه های مختلف، اینها را ما باید علاج بکنیم. بعد از اینکه این علاج شد، وقت این است که فروع را ما وارد بشویم و کارهای دیگری را بکنیم. تا ریشه اجنبی در اینجاست و تا ریشه های عفونت بار رژیم سابق هست و تا رژیم سابق به ریشه های فاسد

صحیفه نور جلد 6 صفحه 46

خودش در اینجا هست هیچ کار انقلابی نمی توانید بکنید. ما در بین انقلاب هستیم و باید ریشه اینها را از بین ببریم. ما نرسیده ایم به پیروزی تا اینکه برسیم بعد از به پیروزی رسیدن آن مسائل پیش می آید. ما الان در بین راه هستیم، ما الان در حال مبارزه هستیم و آقایان ملتفت باشند، توجه داشته باشند، اذهان شما را منحرف نکنند به فروع و به اسم اینکه برای کارگر کار بکنید، برای مدارس چه بکنید، اینها چیزهائی است که آنها می خواهند نشود لکن تقاضایشان این است که حالا با صورت های مختلف طرح بکنند که نگذارند آرامش در ایران پیدا بشود والا ما شروع به خانه سازی می خواهیم بکنیم، آنها مانع هستند. دولت می خواهد کشاورزی را به راه بیندازد، کارخانه ها را به راه بیندازد، آنها مانع هستند. این موانع را اول از بین ببرید. اول باید دشمن را از بین برد، بعد طرح ها را داد. من از خدای تبارک و تعالی یاری همه آقایان را و همه دانشجویان را و همه محترمین بلاد را خواستار هستم و از همه تقاضا دارم که این تفرقه افکنی ها را از دست بدهند و نگذارند اشخاصی در بین آنها بیایید و تفرقه بیندازند با صورت های ظاهر الصلاح و با واقع توطئه گری.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته