بیانات امام خمینی در جمع کارمندان بانک های قم و کاشان

تاریخ: 1358/01/22

تحول در مؤسسات و ادارات دولتی امری ضروری برای حل مشکلات است

بسم الله الرحمن الرحیم
من از شما تشکر می کنم که از نزدیک آمدید که با هم صحبت بکنیم و مشکلاتی که کشور ما به آن مبتلاست با هم راه حل پیدا کنیم. ما تاکنون از شماها دور بودیم و شما از ما، برای اینکه نمی خواستند اقشار ملت به هم نزدیک باشند و با هم تفاهم کنند. حالا بحمدالله توفیق حاصل شد که ما با شما دوستان، برادران از نزدیک تفاهم کنیم و مشکلات خودمان را در میان بگذاریم. تنها قضیه بانک نیست که در ایران به یک شکل طاغوتی در آمده است، تمام چیزهائی که، بنیادهائی که در کشور است همه اینطور است. فرهنگ، دادگستری و سایر مؤسسات دولتی در زمان طاغوت به طوری بود که هیچ شباهتی نه به اسلام داشت و نه هیچ فایده ای برای کشور. باید تحول حاصل بشود. اگر همه بنیادها تحول پیدا نکند، از شکل طاغوتی به شکل توحیدی و اسلامی بیرون نیاید، ما باز به همان مسائل و به همان مشکلات مبتلا خواهیم بود و شاید خدای نخواسته بدتر هم بشود. باید همه قشرهای مملکت در صدد اصلاح باشند، تحول باشند.

ربا در اسلام حرام است

سیستم بانکداری به این وضعی که الان در ایران هست، این وضع، وضع طاغوتی است. ربا در اسلام حرام است، در قرآن اعلام به حرمت شده است. کسی که ربا بخورد، ربا بگیرد، در اسلام، در قرآن گفته شده است که جنگ با خدا می کند. این سیستم باید متحول بشود. سیستم بانکی باید عوض بشود و ما امیدواریم که با همت همه کارمندان و کارگران اینطور مسائل حل بشود.
اگر چنانچه این مسائل حل نشود فرهنگ ما همان فرهنگ باشد، وزارتخانه های ما همان وزارتخانه باشد، افراد وزارتخانه ها باز همان باشد، ادارات ما باز همان ادارات باشد و مردم ما باز همان افکار را داشته باشند که در زمان طاغوت داشتند من خوف این را دارم که شکستی به ما وارد بشود که دیگر جبران نتوانیم بکنیم. باید همه با هم، همه ملکفیم. تکلیف، تکلیف خدائی است، همه مکلفیم که اسلام و کشور را نجات بدهیم.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 280


چهره واقعی اسلام را، حتی از مسلمین هم مخفی نگه داشتند

کوشش کردند در سالهای طولانی برای اینکه اسلام را مخفی نگه دارند، نگذارند اسلام آنطور که هست، در خارج عرضه بشود. اگر اسلام به آنطوری که هست عرضه بشود، مکتب های دیگر عقب می نشینند، مکتب های دیگر شکست می خورند لکن آنهائی که می خواستند این مملکت ما را هر چه دارد ببرند و همه چیزهای ما را غارت کنند، مخازن ما را ببرند، آنها در سال های طولانی نقشه کشیدند و اسلام را به آنطوری که بود مخفی کردند حتی از خود مسلمین، حتی جوان های ما بی اطلاعند از اسلام و جز صورتی اطلاع ندارند. اگر انشاءالله ما توفیق پیدا بکنیم و جمهوری اسلامی را با همه احکامی که دارد، با همه احکام نورانی که از طرف خداوند تعالی برای سعادت بشر آمده است ما بتوانیم پیاده بکنیم و با همت همه اقشار ملت و شما جوان های برومند بتوانیم پیاده بکنیم، سعادتمند خواهیم شد.
کشور ما همه چیز دارد. کشور ما یک کشور غنی ای است که مخازن زیر زمینی بسیار دارد، بیشتر از آن مقداری که احتیاج دارد، دارد. یک کشور غنی ای است لکن دست هائی که می خواستند این ثروت ما را ببرند، اینها نمی گذارند که ایران به آنطوری که باید و شاید اداره بشود و در هر چندی یک ماموری گمارند برای اینکه مردم را یا غافل کنند یا به عقب برانند. چنانچه در این پنجاه و چند سال ما خودمان شاهد بودیم که رضاخان آمد و همه مآثر ما را از بین برد، تمام قشرهائی که می توانستند خدمت بکنند به این مملکت سرکوب کرد و بعد از او هم این خلفش که به خوبی خلف اوست یعنی همانطور که او خائن و جنایتکار بود، این هم خائن و جنایتکار بود، بر ما مسلط کردند و سال های طولانی همه چیز ما را به عقب زدند و همه ثروت ما را بردند و این تتمه را باید نگه دارید.

در هر مقامی که هستید برای اصلاح و آبادانی ایران همت گمارید

الان ایران به یک صورت خرابه در آمده است. اینها خراب کردند، همه چیز ما را بردند و ما باید این تتمه را حفظ کنیم و این تتمه را برای اعقاب خودمان محفوظ نگه داریم. این مسائل با همت همه اقشار این ملت است، با همت شما جوان هاست. هر کس در هر مقامی که هست باید کمر همت به خدمت به این مملکت، به خدمت به اسلام ببندد تا مشکلات رفع بشود. شمایی که در بانک هستید و کارمند بانک یا رؤسای بانک هستید باید بانک را اصلاح بکنید. کسانی که در فرهنگ هستند باید فرهنگ را اصلاح بکنند. باید فرهنگ را اصلاح بکنند. کسانی که در وزارتخانه هستند باید وزارتخانه ها را تصفیه کنند و همین طور باید همه ما دست به هم بدهیم تا این کشوری که خرابه کردند و رفتند و بردند هر چه ما داشتیم، انشاءالله دوباره به حال اول و بلکه بهتر برگردد به حال اول. خداوند همه شما را تأیید کند، موفق باشید، سعادتمند باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته