بیانات امام خمینی در جمع گروهی از نمایندگان عشایر لرستان

تاریخ: 1358/01/05

رژیم سر سپرده پهلوی،عامل استعمار فرهنگی و اقتصادی

بسم الله الرحمن الرحیم
دوستان من خوش آمدید. خداوند شما را در پناه خودش حفظ کند. من می دانم که شماها هم مثل سایر اقشار ملت در این پنجاه و چند سال زیر حکومت طاغوتی چه کشیدید. ما همه در تحمل ظلم و چیزهایی که دولت طاغوتی به این ملت وارد آورد شریک بودیم و بحمدالله با کمک همه اقشار ملت و عشایر محترم ایران این پیروزی تا اینجا حاصل شد و البته الان ما یک مقدار زیادی در پیش رو داریم که خرابی هائی است که رژیم طاغوتی سابق برای ما به ارث گذاشته است. اینها تمام حیثیات ملی ما و خزائن ما را بردند و چپاول کردند، دست اجانب را در ایران باز گذاشتند، پایگاه برای دولت های ابرقدرت در ایران درست کردند، خزائن ما را به باد دادند، دامداری ما را ممنوع کردند، ملی کردند به اصطلاح خودشان جنگل ها و مراتع ما را، لکن مراتع خوب ما را به دیگران دادند، جنگل های ما را به دیگران و به اجانب دادند، زراعت و کشاورزی ما را فلج کردند، خزائن ما را به باد فنا دادند، ملت ما را عقب مانده نگه داشتند، مدارس و فرهنگ ما را استعماری کردند و الان ما با یک اقتصاد فلج... و با دانشگاه های غیر صحیح و یک اقتصاد ورشکسته روبرو هستیم لکن امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران، تمام اقشار ملت، این بار سنگین به منزل برسد.

وحدت کلمه را با جلوگیری از تبلیغات سوه و طرد تفرقه افکنان حفظ نمائید

من امیدوارم که شما آقایان آگاهانه وحدت کلمه خودتان را حفظ کنید، اختلافات بین عشایر را ریشه کن کنید. ریش سفیدهای شما وساطت کنند بین جوانان عشایر و آنها را با هم اصلاح بدهند. اگر چنانچه خدای نخواسته اختلافی بین امت حاصل بشود من خوف این را دارم که باز به فرم دیگر مسائل تازه عود کند و شما تلخی این مسائل را چشیدید نگذارید این مسائل عود کند.
با هم باشید. همه اقشار با هم باشند. روستاهایی را که شما در آنجا ساکن هستید حفظ کنید، از شر اشرار حفظ کنید. اگر کسانی بین شما آمدند و اختلاف اندازی کردند آنها را طرد کنید. از تبلیغات سوئی که به نفع اجانب می کنند جلوگیری کنید.

صحیفه نور جلد 5 صفحه 211


ملت برادروار به جمهوری اسلامی رأی بدهند

الان مملکت از خود شماست و دولت از خود شماست و دولت در خدمت شما هست و من در خدمت همه شما هستم و من از خدای تبارک و تعالی خواستارم که عزت و سعادت شماها را با قدرت اسلام حفظ کند. شماها برادران ما هستید و ما برادران شما هستیم و همه ملت با هم برادرند و باید با هم این راه را طی بکنند و به جمهوری اسلام رأی بدهند و بعد هم انشاءالله بدانید که تابع قوانین اسلام است،رأی بدهند و بعد هم انشاءالله جمهوری اسلامی برقرار بشود و گرفتاری های ما بلکه ترمیم بشود. خداوند همه شما را حفظ کند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته